התאחדות בולאי ישראל | Israel Philatelic Federation
חיפוש בקטלוג
קטלוג:
שנה:
סוג פריט:
נושא:
חפש
לקסיקון בולאי
כותרת עברית
כותרת בשפה זרה
תיאור
תמונה
איגוד הדואר העולמי 
U.P.U., Universal Postal Union 

אירגון בין לאומי שמקום מושבו בעיר ברן שבשוויץ ותפקידו להסדיר את העברת דברי הדואר בין מדינות העולם. כל מדינה החברה באירגון מתחייבת להעביר ליעדו כל מכתב המגיע מכל מקום בעולם ואיגוד הדואר הבינלאומי קובע את התשלום שישלמו המדינות זו לזו תמורת השירות.

 

בתמונה: בול שהונפק בישראל לציון צירופה של מדינת ישראל לאיגוד הדואר העולמי.

 
 
איגרת 
letter card, carte lettre, Kartenbrief, Briefkarte 

דבר בולים עם בול מודפס, המעוצב כדף מקופל עם שוליים דביקים. השולח כותב את המסר בחלקה הפנימי של האיגרת, ולאחר שהוא מקפל אותה ומדביק את השוליים, נרשמת כתובת הנמען בחזית האיגרת.

 

בתמונה: איגרת שהונפקה בארץ ישראל ב-1.8.1927 על ידי דואר המנדט הבריטי. 

 
 
איגרת אוויר 
Air Letter, Aerogramme 

דבר בולים המודפס על דף נייר דק. לאחר כתיבת המסר ניתן לקפל את האיגרת, והיא מהווה כמעטפה. איגרת האוויר פותחה לראשונה בשנת 1933 על ידי קצין צבא מחיל ההנדסה הבריטי בעיראק, במטרה לאפשר הטסת כמות גדולה של דברי דואר קלי משקל במטוסים שפעלו באותם ימים, והיו מוגבלים מאוד בכמות המשקל שיכלו לשאת.

הדואר הציע תעריף מופחת עבור משלוח איגרת אוויר, יחסית למחיר המשלוח של מכתב רגיל. על פי תקנות איגוד הדואר העולמי אסור להכניס דבר לתוך האיגרת המקופלת, אחרת ידרש השולח לשלם מחיר של מכתב רגיל.

השימוש באיגרות אוויר התפתח מאוד במהלך מלחמת העולם השנייה, כחלק מן הצורך להתמודד עם כמויות דברי הדואר הגדולות שנשלחו בזמן המלחמה בין החיילים שבחזית ומשפחותיהם שבעורף.

 

בתמונה: איגרת האוויר הראשונה שנכנסה לשימוש בעיראק בשנת 1933.

 
 
איגרת אוויר מצולמת 
airgraph, aerograph, Photobrief 

פריט בולאי מיוחד שפותח במהלך מלחמת העולם השנייה, ונועד לספק מענה לבעייה הקשה של שינוע מיליוני המכתבים שנשלחו בין החיילים בחזית ובני משפחותיהם שנשארו בבית.

השולח כתב את המכתב על גבי טופס מיוחד, שהועבר לתחנת השירות האיזורית (ארץ ישראל קיבלה שירות מתחנת השירות שהופעלה בקהיר שבמצרים). הטופס צולם במיקרופילם, שרק הוא נשלח לתחנת השירות הקרובה לכתובת הנמען. שם פותחו הצילומים, והודפסו בהגדלה על נייר צילום אשר הועבר לנמען במעטפה מיוחדת. 

ארצות הברית הפעילה שירות דומה שנקרא בשם "דואר הניצחון".

 

בתמונה: מעטפה ובתוכה הדפס של איגרת אוויר מצולמת, כפי שהתקבלה על ידי משפחת החייל באנגליה. האיגרת נשלחה בשנת 1944 על ידי חייל בריטי ששירת בארץ ישראל. 

 
 
איגרת בפנים הארץ 
inland letter sheet, lettre interieur, Inlandfaltbrief 

דבר בולים שהונפק במתכונת המבוססת על העיצוב של איגרת אוויר, אולם עם בול מודפס בערך נקוב המתאים למשלוח בתוך הארץ. הנפקת איגרת בפנים הארץ נועדה לחסוך למשתמש את הצורך לרכוש נייר כתיבה, מעטפה ובול בנפרד על מנת לשלוח מסר בתוך הארץ.

בישראל הונפקו האיגרות הראשונות בפנים הארץ בשנת 1952, והן נועדו להתגבר על תנאי המחסור בנייר ששררו בארץ באותם ימים. 

 

בתמונה: איגרת בפנים הארץ שהונפקה בישראל ב-20.1.1960.

 
 
אישור 
certificate, certificat, Attest 

תעודה הניתנת לפריט בולאי (בול, כליל וכו’) ע"י מומחה שבחן אותו. באישור מתואר הפריט, ונרשמת חוות דעתו של המומחה לגבי מצבו של הפריט, והאם מדובר בפריט מקורי או בזיוף. 

 

בתמונה: אישור שניתן למעטפה שנשלחה מארץ ישראל בשנת 1854. המומחה ציין באישור כי "לדעתי המדובר בפריט מקורי במצב טוב". 

 
 
אישור מסירה 
advice of delivery (A.R.), avis de reception, Empfangsbestatigung 

טופס ששולח המכתב מקבל בחזרה ובו אישור חתום ע"י הנמען כי המכתב נמסר לו. ראשי התיבות AR מציינים השירות הזה בכל השפות - כאשר המקור הוא המינוח הצרפתי.

 

בתמונה: אישור מסירה של מכתב שנשלח ממוזמביק להודו. האישור נשלח חזרה למוזמביק מן העיר בומבי שבהודו, והוא כולל את חתימת מקבל המכתב.

 
 
אלבום מלאי 
stock book, classeur de stock, Einsteckbuch 

אלבום המשמש לאכסון בולים באופן זמני, לפני שילובם באלבום הקבוע. פריט זה מכונה גם בשם "סדרן בולים". דפי האלבום מכילים שורות של פסי נייר או פלסטיק האוחזים בבול ושומרים אותו במקומו. מרבית היצרנים מציעים למכירה אלבומים עם דפים בצבע שחור או לבן, ולרוב ישולבו דפי נייר שקופים בין הדפים באלבום.

 

בתמונה: אלבום מלאי עם דפים בצבע שחור. האלבום מכיל אוסף של בולים מישראל.

 
 
אלבום שנתי 
Year Book 

מארז שיווקי המוצע למכירה על ידי שירותים בולאיים רבים ברחבי העולם. לרוב הוא כולל אלבום מהודר המכיל את כל הבולים שהונפקו על ידי אותה מדינה במהלך שנה נתונה.


בתמונה: האלבום השנתי שהונפק בשנת 2006 על ידי השירות הבולאי של ישראל.

 
 
אמה 
matrix, matrice, Matrize 

תבנית עשוייה מתכת המשמשת ליציקת אותיות מתכת מהן מתבצעת ההדפסה בתהליך דפוס בלט. המונח הלועזי Matrix מקורו בשפה הלטינית, ומשמעותו הוא "רחם" ממנה "נולדות" האותיות הבודדות.

 

בתמונה: משמאל - אמה עשוייה נחושת, מימין - אותיות עופרת שנוצקו מן האמה. 

 
 
אנאגליף 
Anaglyph 

טכניקת הדפסה היוצרת אשליה של גוף תלת מימדי. ההדפסה מורכבת משתי תמונות של אותו הגוף, כל אחת בצבע שונה, המודפסות זו לצד זו בזווית מעט שונה. האפקט התלת מימדי מתקבל על ידי התבוננות בתמונה דרך משקפיים בהן כל עדשה היא בצבע שונה, כך שבכל עין מתקבל מראה שונה. טכניקה זו שימשה לראשונה ליצירת בולים בעלי מראה תלת מימדי בשנת 1956.


בתמונה: בול שהונפק באיטליה בשנת 1956 לציון מלאת שנה לקבלת איטליה לאומות המאוחדות. במבט דרך משקפיים צבעוניות מתקבל מראה תלת מימדי של כדור הארץ.

 
 
אנגליפטוגרפיה 
Anaglyptography 

טכניקת גילוף המבוססת על חריטת קווים גליים מקבילים היוצרים יחד את המראה של גוף תלת מימדי. טכניקה זו שימשה ליצירת דמות הראש של השליט במספר בולים בין השנים 1890 ו-1914.


בתמונה: בול שהונפק באוסטרליה בשנת 1913. בהגדלה ניתן לראות את דמות ראשו של הקיסר פרנץ יוזף בבול שהונפק באוסטריה בשנת 1890.

 

 
 
אספן 
collector, collectioneur, Sammler 

אספן בולים, המאופיין גם באמצעות המונחים בולאי או פילטליסט, הוא אדם העוסק באיסוף, לימוד וחקר של פריטים אשר שימשו את שירותי הדואר במהלך ההיסטוריה. 

 

בתמונה: בבול, שהונפק באוסטריה בשנת 1955 לרגל יום הבול, הוצגה דמותו של אספן בולים הבוחן את הבולים שצבר וסידר באלבום.

 
 
אספנות גלויות מירב 
maximaphily, maximaphilie, Maximaphilie 

תחום איסוף בולאי המתמקד בייצור ובאיסוף גלויות מירב. בשונה ממרבית תחומי האיסוף האחרים הכלולים בתחביב הבולאות, אספנות גלויות מירב כוללת ייצור של פריטי מזכרת המורכבים משילוב של גלויה, בול וחותמת על פי כללים שנקבעו מראש. 

 

בתמונה: שער הביטאון שיצא לאור על ידי אספני גלויות המירב בישראל.

 
 
אספנות חותמות 
marcophily, marcophilie, Stempelsammeln 

תחום בבולאות המתמקד באיסוף, חקר ומיון חותמות הדאר. תחום זה אינו מוגדר כענף תצוגה תחרותית עצמאי בתערוכות בולים, אולם חקר החותמות הוא חלק חשוב מתחום "איסוף תולדות הדואר".

 

בתמונה: חותמת המתכת, שהוכנה בשנת 1995 בגרמניה עבור הרשות הפלסטינית לשימוש ביישוב "חוזעה" שברצועת עזה. בטעות, שובש שמו של היישוב ובחותמת נרשמה המילה "קזאזה" במקום "חוזעה". החותמת שימשה זמן קצר עד שהוחלפה בחותמת מטיפוס "גשר" שיוצרה במצרים.  

 
 
אשנב 
counter, guichet, Postschalter 

אשנב הדואר, בו מטפל פקיד הדואר בלקוחות, מקבל ומוסר דברי דואר.

 

בתמונה: אשנב בבית דואר גרמני במחצית המאה ה-19, כפי שאויר בבול שהונפק בגרמניה בשנת 1979.  

 
 
בול איחור 
too late stamp, timbre pour lettre en retard, Verspatungsmarke 

בולים מיוחדים שהונפקו במספר מדינות על מנת לשלם את התעריף המיוחד שגבה הדואר על מכתבים שנמסרו בבית הדואר לאחר שעות הפעילות הרגילות וחייבו טיפול ידני מיוחד של פקידי הדואר. ברוב המדינות לא הוכנו למטרה זאת בולים מיוחדים אלא השתמשו בבולים רגילים ורשמו בכתב יד או בחותמת על המעטפה שתוספת התשלום נגבתה. בישראל אין שירות כזה וממילא גם לא תעריף מיוחד כזה.

 

בתמונה: בול שהונפק בפנמה בשנת 1903 לצורך תשלום התעריף הנוסף שנדרש עבור מסירה מאוחרת. 

 
 
בול אישור הובלה 
Authorized Delivery stamp 

בול שהונפק על ידי דואר איטליה החל משנת 1928, ונועד לשלם עבור מס מיוחד שאישר לחברות פרטיות להוביל דברי דואר. עקב קשיים בפעילות הדואר האיטלקי, הוקמו חברות פרטיות אשר פעלו בניגוד למונופול הממשלתי והובילו מכתבים ודברי דואר אחרים ביעילות ובמחיר מופחת. על מנת להכשיר את פעילותן של חברות אלו הטיל הדואר האיטלקי מס מיוחד ששולם באמצעות הדבקת בול אישור הובלה על כל מכתב. 


בתמונה: בול אישור הובלה שהונפק באיטליה בשנת 1928. 

 
 
בול אישור מסירה 
Advice of delivery stamp 

 בול שהונפק על מנת לשלם את תוספת העלות הכרוכה בשירות של אישור מסירה. בישראל לא הונפקו בולים מיוחדים למטרה זו, והתשלום בוצע באמצעות בולים רגילים.


בתמונה: בול אישור מסירה שהונפק במונטנגרו בשנת 1895. האותיות AR בחלקו העליון של הבול מציינות את השירות של אישור מסירה על פי המונח בצרפתית (Avis de Reception)

 

 
 
בול בדיקה 
test stamp, etiquette d’essai, Versuchsmarke 

בולים המיוצרים לצורך אימון דוורים ו/או ניסוי ציוד מיון בדואר. 

 

בתמונה: בול בדיקה שהודפס על ידי דואר ארצות הברית.

 
 
בול ביטוח חיים 
Life Insurance stamp 

החל משנת 1891 הנפיק דואר ניו זילנד בולים מיוחדים לשימוש המחלקה הממשלתית שסיפקה שירות של ביטוח חיים לתושבי המדינה. הבולים מהווים למעשה סוג של בולים רשמיים, אולם עקב מעמדה המיוחד של המחלקה לביטוח חיים קיבלו הבולים מעמד מיוחד.


בתמונה: בול ביטוח חיים הונפק על ידי ניו זילנד בשנת 1891. במרכז העיצוב של הבול, כמו גם כל יתר הבולים מסוג זה, נמצא המגדלור, הסמל של חברת ביטוח החיים בניו זילנד.

 
 
בול גליל 
coil stamp, timbre de rouleau, Rollenmarke 

בולים המונפקים למכירה כמותית בגלילי בולים (של 100 או אף 5000). בישראל הונפקו בולי גליל במסגרת סדרת "ערים" א’ ו"מזלות". ניתן להבדיל בין בולי הגליל לבולים הרגילים (בישראל) רק אם מדובר לפחות ב-6 בולים צמודים אנכית (בגליון הדואר הרגיל יש רק 5 שורות של בולים).

בחלק מן המקרים הונפקו בולי הגליל בעולם כשהם לא מנוקבבים בשתי דפנות, וזאת כדי למנוע מצב בו השיניים יתקעו במכונה המנפיקה את הבולים. 

 

בתמונה: בול גליל שהונפק בארצות הברית בשנת 1917. 

 
 
בול דו לשוני 
Bilingual Stamp 

בול שהכיתוב המופיע בו מודפס בשתי שפות שונות. בשנת 1927, לציון מלאת 60 שנה לפדרציה של קנדה, החליט דואר קנדה להנפיק את כל הבולים שלו בשתי השפות הרשמיות של המדינה, אנגלית וצרפתית. 

 

בתמונה: בול הדו לשוני הראשון שהונפק בקנדה בשנת 1927. המילה "דואר" נכתבה בבול הן האנגלית (POST) והן בצרפתית (POSTES).

 
 
בול דואר 
postage stamp, adhesive, timbre poste, Briefmarke 

בול שנועד לשלם את עלות המשלוח של מכתבים בדואר. השולח מדביק את הבול שרכש על המעטפה של המכתב, כהוכחה לכך ששילם עבור השירות.

 

בתמונה: בול דואר שהונפק בשנת 1860 במושבה הבריטית נובה סקוטיה (כיום אחד המחוזות המרכיבים את קנדה).  

 
 
בול דואר יונים 
Pigeon Post stamp 

בול שהונפק בניו זילנד כאמצעי תשלום עבור שירות העברת מסרים באמצעות יוני דואר מן האי גרייט בריאר (Great Barrier) לעיר הבירה אוקלנד. השירות נפתח לציבור בשנת 1898 ופעל עד שנת 1908.


בתמונה: בול שהונפק בניו זילנד בנובמבר 1898 לטובת תשלום עבור שירות דואר היונים.

 
 
בול דואר כמותי 
Bulk Mail stamp 

בול שהונפק בתעריף המיועד לתשלום משלוח דמי דואר כמותי. במרבית מדינות העולם, כולל ישראל, לא הונפקו בולים מיוחדים לצורך זה, והתשלום מבוצע במזומן בבית הדואר על ידי השולח.

  

בתמונה: בול בתעריף של דואר כמותי שהונפק על ידי ארצות הברית.

 
 
בול דואר לחו"ל 
Foreign mail stamp 

בול שהונפק במיוחד על מנת לשלם עבור מכתבים שנשלחו אל מחוץ לגבולות המדינה. טורקיה הייתה המדינה הראשונה שהנפיקה בשנת 1901 בולים נפרדים למשלוח דואר בתוך המדינה ולמשלוח דואר לחו"ל, למרות שבפועל שולחי המכתבים לא הקפידו על ההפרדה הזו.


בתמונה: בול שהונפק בשנת 1906 על ידי דואר האיטי לצורך משלוח מכתבים לחו"ל. הבולים לחו"ל היו נקובים במטבע "קשה" (Piastres) בעוד הבולים שנועדו למשלוח בתוך האיטי היו נקובים במטבע מקומי (Gourdes).  

 
 
בול דואר ממוין מראש 
Pre Sorted Mail stamp 

בול שהונפק בתעריף המיועד לתשלום משלוח דמי דואר כמותי המובא לבית הדואר כשהוא ממוין מראש בסדר החוסך לדואר את הצורך לחזור ולמיין את המכתבים. במרבית מדינות העולם, כולל ישראל, לא הונפקו בולים מיוחדים לצורך זה, והתשלום מבוצע במזומן בבית הדואר על ידי השולח.


בתמונה: בול בתעריף של דואר ממוין מראש שהונפק על ידי ארצות הברית.   

 
 
בול דואר ספינת אוויר 
Zeppelin Post stamp 

בול שהונפק במיוחד עבור משלוח מכתבים ודברי דואר באמצעות ספינת אוויר (צפלין). 


בתמונה: בול שהונפק בשנת 1930 על ידי דואר פינלנד על מנת לשלם עבור מכתבים שנשלחו בטיסה מיוחדת של ספינת האוויר "גרף צפלין" בדרכה חזרה מפינלנד לגרמניה ב-24.9.1930. הבול הונפק על ידי הוספת הדפס רכב על בול רגיל מאותה עת. הבול יצא מתוקף מיד לאחר הטיסה המיוחדת. 

 
 
בול דואר פניאומטי 
Pneumatic Post Stamp 

בול שהונפק לצורך תשלום עבור הערת דברי דואר בשירות הדואר הפניאומטי. במדינות דוגמת גרמניה וצרפת הונפקו מעטפות וגלויות שנועדו לשימוש בשירות הדואר הפניאומטי. איטליה בחרה להנפיק בולי דואר מיוחדים לצורך השימוש בשירות.


בתמונה: בול שהונפק באיטליה בשנת 1945 לצורך תשלום עבור דואר פניאומטי.

 
 
בול דואר צוללות 
Submarine stamp 

בול שהונפק על מנת לשלם את עלות העברת דברי דואר באמצעות צוללת, בתקופה בה הוצע שירות כזה על ידי הדואר.


בתמונה: בול שהונפק בחודש מרץ 1945 על ידי חיל המצב הגרמני שחנה בבסיס הצוללות שבאי האלה שבצפון גרמניה. הבול שימש לתשלום עבור העברת דברי הדואר באמצעות צוללת מן הבסיס הצבאי הגרמני שהיה נתון למצור.

 
 
בול דמי דואר 
postage due stamp, t. taxe, Portomarke 

בול מיוחד באמצעותו נהגו אירגוני הדואר לגבות מן הציבור תשלומים שלא בוצעו מראש. בניגוד לבולים רגילים, שהתמורה עבורם שולמה מראש, בולים מסוג "דמי דואר" לא הצביעו על הסכום ששולם, אלא על הסכום שצריך עדיין לשלם.  

על פי נהלי הדואר, במקרים בהם גילו הפקידים כי המכתב נשלח מבלי שיודבקו עליו בולים בסכום המתאים, הם הדביקו על המעטפה בולים מסוג "דמי דואר" בסכום הנדרש. סכום זה נגבה מן המכותב במועד מסירת המכתב.

עם השנים ויתרו רוב שירותי הדואר בעולם על הנפקת בולים מיוחדים לצורך גביית קנסות, ובחרו להשתמש לשם כך בבולי דואר רגילים.

  

בתמונה: בול "דמי דואר" מן הסדרה השלישית והאחרונה שהונפקה בישראל בשנת 1952. 

 
 
בול האדמירליות (בריטניה) 
Admiralty Official stamp 

בול שהונפק בבריטניה בשנת 1903, ושימש כבול רשמי שחולק לעובדי המספנות ומתקנים נוספים של משרד האדמירליות בבריטניה לצורך משלוח מכתבים כחלק מעבודתם השוטפת. הבול הודפס באמצעות הוספת הדפס רכב בנוסח "אדמירליות רשמי" (ADMIRALTY OFFICIAL) על בולים מן המניין.

הנפקת הבולים הרשמיים למשרדי הממשלה בבריטניה נועדה לפשט את ניהול החשבונות בין האוצר והמשרדים השונים, אולם התבררה כלא יעילה וננטשה כליל בחודש מאי 1904.

 

 

בתמונה: בול "האדמירליות" שהונפק בבריטניה בשנת 1903.

 
 
בול הגהה 
proof, epreuve, Probedruck 

בתהליך ההדפסה - הגליונות הראשונים נבדקים להתאמה של הגוונים, להתאמה בין משטחי הצבע השונים וכך הלאה. בעבר היה צורך להדפיס אחד או יותר הדפסות נסיון - ולהביא עותקים לאישור סופי ע"י המוסמכים. עותקים נותרו בארכיונים שונים - ועם הזמן - הגיעו עותקים גם לידי אספני בולים. בישראל אין נוהל העברה של הגהות לארכיון כלשהוא וכל התחלות ההדפסה אמורות להיות מושמדות לפני היציאה מהמדפיס הממשלתי. במוזיאון לתולדות הדואר ולבולאות שמורים ומוצגים כמה גליונות הגהה בצבעים שונים של הבולים הראשונים של ישראל.

 

בתמונה: צמדה בת ארבעה בולי הגהה שנשמרה בארכיון בית הדפוס ווטרלו ובניו. על פי הנוהג נהוג היה לנקב חורים בגיליונות הבולים שהודפסו בשלב ההגהה, על מנת לפסול אותם משימוש לצורכי דואר.

 
 
בול הגהת צבע 
colour or trial proof, essai de couleur, Farbprobe 

בול בצבע שונה מן הצבע הסופי בו הונפק הבול לציבור. פריט זה מהווה חלק מן הניסיונות שמבצע המדפיס לפני קבלת ההחלטה הסופית.

בולי הגהת צבע עשויים להיות מונפקים בהרכבים שונים של צבע בודד, או של מספר צבעים יחד.

 

בתמונה: הגהת צבע שנעשתה בשנת 1953 כמסגרת עבודות ההכנה להנפקת בול הרמב"ם בישראל. הבול הסופי הונפק בצבע חום כהה יותר מזה שהודפס בהגהת הצבע. 

 
 
בול הובלה ימית 
Porte de Mar stamp 

בול שהונפק במקסיקו בין השנים 1875 עד 1879, על מנת לשלם עבור שירות מיוחד של הובלת דברי דואר בספינות של חברות פרטיות. הסכום שנגבה באמצעות הבול הזה הועבר במזומן לקברניט הספינה, כחלק מן ההסדר להובלת המכתבים מנמלי מקסיקו לאירופה. 


בתמונה: בול מן ההדפסה השנייה של בולי ההובלה הימית שהונפק במקסיקו.

 
 
בול הכנסה 
fiscal stamp, revenue stamp, timbre fiscal, Stempelmarke 

בול המשמש כקבלה על תשלום אגרות או מיסים שונים. גם אם בול כזה נמכר בבתי דואר, הוא אינו בול דואר - לא ניתן לבייל בו מכתבים כתשלום דמי הדואר.

 

בתמונה: בול הכנסה שהונפק בישראל בשנת 1961.

 
 
בול הכנסה דוארי 
postal fiscal, timbre fiscal-postal, Stempelmarke als Freimarke verwendet 

בול התקף גם לתשלום מס וגם לתשלום עבור משלוח דואר.

בישראל לא הונפקו בולים כאלה, אך בולי דואר שונים שימשו בתקופות שונות גם כבולי הכנסה רשמיים.

 

בתמונה: בול הכנסה דוארי שהונפק באי ברבדוס. הכיתוב "דואר והכנסה" בחלקו העליון של הבול מעיד על שני השימושים שניתן היה לעשות בבול זה. 

 

 

 
 
בול זיכיון 
Franchise stamp 

בול שהונפק על ידי שירות הדואר עבור גורם פרטי על מנת לאפשר לו לשלוח דברי דואר בחינם. בולי זיכיון הונפקו לאורך השנים על ידי מדינות שונות, וזאת על פי מדיניות שנהגה באותן מדינות מעת לעת. שוויץ היא דוגמה למדינה המנפיקה בולי זיכיון רבים לשימוש מוסדות ציבוריים שונים כגון בתי חולים ומוסדות לימוד שונים.


בתמונה: בול זיכיון שהונפק על ידי דואר ספרד בשנת 1869, ונועד לאפשר לחוקר דיאגו קסטיל להפיץ את עבודת המחקר שכתב ופרסם על תולדות הדואר הספרדי.

 
 
בול זיכרון 
Commemorative Postage Stamp  

בולי זיכרון מונפקים על ידי רשויות הדואר מספר פעמים בשנה על מנת לציין אירוע, רעיון, נושא או אישיות חשובה. בולים אלה מודפסים פעם אחת בלבד בכמות מוגבלת ונמכרים בדואר במשך תקופה קצרה. הבולים גדולים יותר מבולים מן המניין, מעוצבים בקפידה ואטרקטיביים יותר לאספנים.

 

בתמונה: בול זיכרון שהונפק בישראל בשנת 2013 כחלק מסדרת מועדים התשע"ג.

 
 
בול זרחורי 
all over phosphore, Phosphor total, phosphoresziernde Marke 

כינוי לבול שהודפס כך שכל שטחו מכוסה בדיו המכיל זרחן. כאשר מאירים את הבול במנורת על-סגול זוהרים פני הבול בצבע ירקרק.

בישראל הונפקו מספר בולים כשכל שטחם מכוסה בדיו זרחני, דוגמת חלק מבולי סדרת "מבנים ואתרים" מתחילת שנות ה-2000. 

 

בתמונה: בול מן המניין "יקינטון מזרחי" שהונפק בישראל בשנת 1999. בחלק מן ההדפסות החוזרות הונפק הבול במתכונת של בול זרחורי.

 
 
בול חבילות 
parcel stamp, timbre de colis posteaux, Paketmarke 

בול המיועד לביול חבילות בלבד. הרבה מדינות הנפיקו בולים מסוג זה, אך לא ישראל.

 

בתמונה: בול חבילות שהונפק בארצות הברית בשנת 1913.

 
 
בול חבילות באוטובוס 
Bus parcel stamp 

בול שהונפק על ידי דואר פינלנד לצורך תשלום עבור שירות מיוחד של הובלת חבילות באוטובוסים, כולל אוטובוסים של חברות פרטיות. השירות הוצע לראשונה ב-1 בינואר 1949. 


בתמונה: בול שהונפק על ידי דואר פינלנד בשנת 1952 לצורך תשלום עבור הובלת חבילות באוטובוסים. שם השירות מופיע בבול בשתי שפות, פינית (Autopaketti) ושוודית (Busspaket).

 
 
בול חותמת גומי 
Rubber hand-stamped stamp 

בול שנוצר תוך שימוש בחותמת גומי. 

השימוש בחותמות גומי במקום בתהליכי דפוס מסודרים לצורך ייצור בולי דואר, אופייני לבולים שנוצרו בתנאי מחסור או בזמני חירום.


בתמונה: בול שנוצר בשנת 1886 במדינה קצרת הימים ניו ריפובליק (Nieuwe Republiek), כיום חלק מדרום אפריקה. בשנים 1887-1886 נוצרו באמצעות חותמות גומי על נייר שהוזמן מאירופה 240 טיפוסי בולים שונים. הם הוטבעו על ידי חברת ברנרד נל ושות’ (Bernard Nel and Company) שפעלה בעיר פרייהייד (Vryheid).

 
 
בול חצוי 
bisect 

בול דואר שנחתך לשניים כדי ליצור בול ששוויו לצורך משלוח דואר הוא מחצית מערך הבול השלם. יש גם מקרים בהם נחתך הבול לשליש ואף לרבע. 

 

בתמונה: בול בערך נקוב של שני ריאל אשר הונפק בהודו הפורטוגלית. בשלב מאוחר יותר נחצה הבול באמצעות הוספת נקבוב אנכי, והוספת הדפס רכב עם ערך נקוב של ריאל אחד לכל אחד מחצאי הבול.

 
 
בול טלפון 
telephon stamp 

כאשר הטלפונים היו נדירים, נהגו להחזיק תאי טלפון ציבורי בסניפי דואר והלקוחות היו משלמים באמצעות בול זה. השירות כלל גם אפשרות זימון מראש של בן השיח - באמצעות גלויה לביתו המפרטת מתי לבוא לסניף כדי לקבל השיחה.

 

בתמונה: בול טלפון שהונפק בצרפת בסוף המאה ה-19.

 
 
בול יחיד במינו 
unique 

בול ששרד ממנו עותק אחד ויחיד. הבול המפורסם ביותר ממנו שרד עותק יחיד הוא הבול בערך של סנט אחד שהונפק בשנת 1856 בגוייאנה הבריטית.

 

בתמונה: בול גוייאנה הבריטית.

 
 
בול כיבוש 
occupation stamp 

בולים מיוחדים שהונפקו על ידי מדינה כובשת לשימושם של האזרחים המתגוררים בשטח שנכבש מן האוייב. פעמים רבות הונפקו הבולים על ידי הוספת הדפס רכב מתאים על בולים שנתפסו בבתי הדואר של האוייב.

 

בתמונה: בול שהונפק על ידי גרמניה הנאצית בשנת 1941, בזמן מלחמת העולם השנייה, לצורך שימוש האוכלוסייה האזרחית בלטביה. הנפקת הבול בוצעה על ידי הוספת הדפס רכב על בולים של ברית המועצות שנתפסו שלל על ידי הגרמנים.

 
 
בול לא משומש 
unused stamp 

בול שאינו חתום, אולם הדבק המקורי שמאחורי הבול חסר כך שהבול אינו תמים (ראה: בול תמים).

 

בתמונה: תעודת מומחה המעידה כי בול העיתונים האמריקאי שהונפק בשנת 1875 הוא לא משומש, אולם הוא ללא דבק.

 

 
 
בול ללא דבק 
stamp without gum 

בול דואר שהודפס במקור על נייר ללא שכבת דבק בצד האחורי. אדם שביקש להשתמש בבול שכזה נאלץ למרוח דבק כדי להצמידו למעטפה. בולים כאלו הונפקו במדינות שונות בעיקר בתקופות של מחסור בנייר מיוחד עם דבק. חשוב להבדיל בין בול שהודפס במקור בלי דבק לבין בול שהדבק נשטף ממנו לאחר מכירתו בבית הדואר.

 

בתמונה: בול שהונפק בסין בשנת 1963. הבול הונפק ללא דבק בצידו האחורי.

 
 
בול למען הנוער 
Pro Juventute stamp 

בולים מיוחדים המונפקים במדינות שונות בעולם ונמכרים לציבור בתוספת תשלום מעבר לערך הנקוב וזאת במטרה לאסוף כספים לטובת אירגוני נוער ולקידום נושא בריאות ילדים. כדוגמה לבולים כאלו ניתן לציין את בולי "פרו יובנטוט" (= למען הנוער) המונפקים בשוויץ ואת בולי הבריאות המונפקים בניו זילנד.

 

בתמונה: בול "למען הנוער" שהונפק בשוויץ בשנת 1917. 

 
 
בול מברק 
telegraph stamp, timbre telegraphe, Telegraphenmarke 

בול המיועד לביול אישור תשלום בעד מברק. מספר מדינות הנפיקו בולים מיוחדים עבור שירות המברקה של הדואר.

בישראל לא הונפקו בולי מברק.

 

בתמונה: בול מברק שהונפק ברוסיה בשנת 1866.

 
 
בול מועצת החינוך (בריטניה) 
Board of Education stamp 

בול שהונפק בבריטניה בין השנים 1902 עד 1904, ושימש כבול רשמי שחולק למפקחים על בתי הספר בבריטניה לצורך משלוח מכתבים כחלק מעבודתם השוטפת. הבול הודפס באמצעות הוספת הדפס רכב בנוסח "מועצת החינוך" (BOARD OF EDUCATION) על בולים מן המניין. 

הנפקת הבולים הרשמיים למשרדי הממשלה בבריטניה נועדה לפשט את ניהול החשבונות בין האוצר והמשרדים השונים, אולם התבררה כלא יעילה וננטשה כליל בחודש מאי 1904. 


בתמונה: בול "מועצת החינוך" שהונפק בבריטניה בשנת 1902. 

 
 
בול מחלקת האוצר (ארה"ב) 
Treasury Department stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארצות הברית לשימוש מחלקת האוצר, וזאת בעקבות החלטת הקונגרס מיום 3 במרץ 1873 לבטל את זכות הביול בחינם שהוענקה עד אז למשרדי הממשל האמריקאי. הבול הרישמי שנועד לשימוש המשרד הממשלתי הונפק בין השנים 1873 עד 1879, והוחלף במעטפה מיוחדת שחולקה למשרדי הממשל. ב-5 ביולי 1884 בוטל תוקפם של בולי הממשל שנועדו למחלקה מיוחדת.

כל הבולים של מחלקת האוצר הונפקו בצבע חום.  

 

בתמונה: אחד מ-16 הבולים שהונפקו בארצות הברית עבור מחלקת האוצר.

 
 
בול מחלקת ההנהלה (ארה"ב) 
Executive Department stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארצות הברית לשימוש מחלקת ההנהלה, וזאת בעקבות החלטת הקונגרס מיום 3 במרץ 1873 לבטל את זכות הביול בחינם שהוענקה עד אז למשרדי הממשל האמריקאי. הבול הרישמי שנועד לשימוש המשרד הממשלתי הונפק בין השנים 1873 עד 1879, והוחלף במעטפה מיוחדת שחולקה למשרדי הממשל. ב-5 ביולי 1884 בוטל תוקפם של בולי הממשל שנועדו למחלקה מיוחדת.

כל הבולים של מחלקת ההנהלה הונפקו בצבע אדמדם (כרמין).

 

בתמונה: אחד מ-5 הבולים שהונפקו בארצות הברית עבור מחלקת ההנהלה. 

 
 
בול מחלקת החקלאות (ארה"ב) 
Agriculture Department stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארצות הברית לשימוש מחלקת החקלאות, וזאת בעקבות החלטת הקונגרס מיום 3 במרץ 1873 לבטל את זכות הביול בחינם שהוענקה עד אז למשרדי הממשל האמריקאי. הבול הרישמי שנועד לשימוש המשרד הממשלתי הונפק בין השנים 1873 עד 1879, והוחלף במעטפה מיוחדת שחולקה למשרדי הממשל. ב-5 ביולי 1884 בוטל תוקפם של בולי הממשל שנועדו למחלקה מיוחדת.

כל הבולים של מחלקת החקלאות הונפקו בצבע צהוב.

 

בתמונה: אחד מ-11 הבולים שהונפקו בארצות הברית עבור מחלקת החקלאות. 

 
 
בול מחלקת המדינה (ארה"ב) 
State Department stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארצות הברית לשימוש מחלקת המדינה, וזאת בעקבות החלטת הקונגרס מיום 3 במרץ 1873 לבטל את זכות הביול בחינם שהוענקה עד אז למשרדי הממשל האמריקאי. הבול הרישמי שנועד לשימוש המשרד הממשלתי הונפק בין השנים 1873 עד 1879, והוחלף במעטפה מיוחדת שחולקה למשרדי הממשל. ב-5 ביולי 1884 בוטל תוקפם של בולי הממשל שנועדו למחלקה מיוחדת.

כל הבולים של מחלקת המדינה הונפקו בצבע ירוק.

  

בתמונה: אחד מ-11 הבולים שהונפקו בארצות הברית עבור מחלקת המדינה.

 
 
בול מחלקת המלחמה (ארה"ב) 
War Department stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארצות הברית לשימוש מחלקת המלחמה, וזאת בעקבות החלטת הקונגרס מיום 3 במרץ 1873 לבטל את זכות הביול בחינם שהוענקה עד אז למשרדי הממשל האמריקאי. הבול הרישמי שנועד לשימוש המשרד הממשלתי הונפק בין השנים 1873 עד 1879, והוחלף במעטפה מיוחדת שחולקה למשרדי הממשל. ב-5 ביולי 1884 בוטל תוקפם של בולי הממשל שנועדו למחלקה מיוחדת.

כל הבולים של מחלקת המלחמה הונפקו בצבע ורוד (רוז).

 

בתמונה: אחד מ-18 הבולים שהונפקו בארצות הברית עבור מחלקת המלחמה. 

 
 
בול מחלקת המשפטים (ארה"ב) 
Justice Department stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארצות הברית לשימוש מחלקת המשפטים, וזאת בעקבות החלטת הקונגרס מיום 3 במרץ 1873 לבטל את זכות הביול בחינם שהוענקה עד אז למשרדי הממשל האמריקאי. הבול הרישמי שנועד לשימוש המשרד הממשלתי הונפק בין השנים 1873 עד 1879, והוחלף במעטפה מיוחדת שחולקה למשרדי הממשל. ב-5 ביולי 1884 בוטל תוקפם של בולי הממשל שנועדו למחלקה מיוחדת.

כל הבולים של מחלקת המשפטים הונפקו בצבע סגול.

 

בתמונה: אחד מ-12 הבולים שהונפקו בארצות הברית עבור מחלקת המשפטים.

 
 
בול מחלקת הפנים (ארה"ב) 
Interior Department stamp 

 בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארצות הברית לשימוש מחלקת הפנים, וזאת בעקבות החלטת הקונגרס מיום 3 במרץ 1873 לבטל את זכות הביול בחינם שהוענקה עד אז למשרדי הממשל האמריקאי. הבול הרישמי שנועד לשימוש המשרד הממשלתי הונפק בין השנים 1873 עד 1879, והוחלף במעטפה מיוחדת שחולקה למשרדי הממשל. ב-5 ביולי 1884 בוטל תוקפם של בולי הממשל שנועדו למחלקה מיוחדת.

כל הבולים של מחלקת הפנים הונפקו בצבע אדמדם (ורמיליון).

 

בתמונה: אחד מ-18 הבולים שהונפקו בארצות הברית עבור מחלקת הפנים.

 
 
בול מחלקת הצי (ארה"ב) 
Navy Department stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארצות הברית לשימוש מחלקת הצי, וזאת בעקבות החלטת הקונגרס מיום 3 במרץ 1873 לבטל את זכות הביול בחינם שהוענקה עד אז למשרדי הממשל האמריקאי. הבול הרישמי שנועד לשימוש המשרד הממשלתי הונפק בין השנים 1873 עד 1879, והוחלף במעטפה מיוחדת שחולקה למשרדי הממשל. ב-5 ביולי 1884 בוטל תוקפם של בולי הממשל שנועדו למחלקה מיוחדת.

כל הבולים של מחלקת הצי הונפקו בצבע כחול.

 

בתמונה: אחד מ-11 הבולים שהונפקו בארצות הברית עבור מחלקת הצי.

 
 
בול מחלקת משרד הדואר (ארה"ב) 
Post Office Department stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארצות הברית לשימוש מחלקת משרד הדואר, וזאת בעקבות החלטת הקונגרס מיום 3 במרץ 1873 לבטל את זכות הביול בחינם שהוענקה עד אז למשרדי הממשל האמריקאי. הבול הרישמי שנועד לשימוש המשרד הממשלתי הונפק בין השנים 1873 עד 1879, והוחלף במעטפה מיוחדת שחולקה למשרדי הממשל. ב-5 ביולי 1884 בוטל תוקפם של בולי הממשל שנועדו למחלקה מיוחדת.

כל הבולים של מחלקת משרד הדואר הונפקו בצבע שחור. הם עוצבו בצורה שונה מהבולים הרשמיים שהונפקו לטובת מחלקות הממשל האחרות.

 

בתמונה: אחד מ-11 הבולים שהונפקו בארצות הברית עבור מחלקת משרד הדואר.

 
 
בול מטבע 
encased postage stamp, jeton, timbre-monnaie, Notgeldmarke 

בעת מחסור במתכות למטבעות, הוכנסו בולים בתוך פלסטיק כדי שישמשו כמטבע לסכומים קטנים. עלויות הייצור כוסו בדרך כלל ע"י מכירת שטח פירסום בגב "המטבע".

 

בתמונה: בול צרפתי ששימש כמטבע בתחילת שנות ה-20, לאחר מלחמת העולם הראשונה.

 

 
 
בול מכונת כתיבה 
Typewritten Stamps 

בול דואר שנוצר, במלואו או בחלקו, תוך שימוש במכונת כתיבה.


בתמונה: בול שהונפק בשנת 1895 באוגנדה על ידי מיסיונר נוצרי שהביא עימו מאנגליה לאוגנדה מכונת כתיבה. האותיות UG משמעותן "ממשלת אוגנדה", והערך של הבול נקוב בצדפים, שהיו באותה העת המטבע העובר לסוחר באוגנדה.

 
 
בול מכונת שיכפול 
Stencilling stamp 

בול שנוצר תוך שימוש במכונת שיכפול (סטנסיל).

הבול היחיד שהודפס באמצעי טכני זה הונפק בשנת 1945 באי קומה-ג’ימה (Kume Shima), חלק מאיי ריו קיו שבדרום יפן. אלווד ג’. וילסון (Elwood J. Wilson), סגן מפקד כוח הכיבוש האמריקאי, הורה על הדפסת בולים על מנת להפעיל את שירותי הדואר באי. האמצעי הטכני היחיד שעמד לרשותו הייתה מכונת שיכפול שפעלה באמצעות שעוונית (סטנסיל). 


בתמונה: הבול שהונפק באי קומה-ג’ימה בשנת 1945. הבול הודפס בצבע שחור משעוונית (סטנסיל) שהוכנה תוך שימוש במכונת כתיבה, ובמרכז כל בול הוטבעה בצבע אדום חותמת ובה כתובת ביפנית בנוסח "חותם מנהל הדואר של האי קומה".

 

 
 
בול מלחמה 
War Stamp 

בולים שהונפקו בזמן מלחמה כאמצעי תעמולה המעודד את האוכלוסיה לתמוך במאמץ המלחמתי או כאמצעי לגיוס כספים ולגביית מיסים לכיסוי הוצאות המלחמה.

 

בתמונה: בול מלחמה שהונפק במושבה הבריטית איי קיימן במהלך מלחמת העולם הראשונה. 

 
 
בול ממשלה (קנדה) 
G" stamp" 

בשנת 1937 נחשפה במשרדי הממשלה בקנדה פרשה של גניבת בולים בהיקף רחב, ובעקבות זאת הוחלט להנהיג במדינה בולים בעלי חירור עם הכיתוב "בשירות הוד מלכותו" (.O.H.M.S). בולים אלו הוכנסו לשימוש בשנת 1939, ובשנת 1949 הוחלף החירור בהדפס רכב בנוסח דומה.

בקנדה נהוגות שתי שפות רישמיות, אנגלית וצרפתית, והעובדה שהנוסח על הבולים היה באנגלית פגע בתושבים דוברי הצרפתית. לפיכך הוחלט בשנת 1950 להטביע על הבולים הממשלתיים את האות הלועזית G, האות הראשונה של המילה "ממשלה" גם באנגלית (Government) וגם ובצרפתית (Gouvernement).  


בתמונה: בול שהונפק בקנדה לשימוש משרדי הממשלה ועליו הדפס רכב עם האות "G".

 
 
בול מן המניין 
Definitive Stamp  

בולים המונפקים בכמויות גדולות ולאורך זמן לצורך מתן מענה לצורך באמצעי תשלום עבור הפעילות השוטפת של הדואר. שכשאוזל המלאי של בול מסויים, חוזרים ומדפיסים אותו שוב ושוב, לעיתים במשך עשרות שנים, עד אשר מחליטים להנפיק בול בעיצוב שונה.

בולים מן המניין הם בולים קטנים באופן יחסי, מעוצבים בפשטות ומודפסים בשיטות זולות. דוגמאות לסדרות מן המניין בישראל: דאר עברי, מטבעות, מזלות, שבטים, ועוד.

 

בתמונה: בול "שרוליק" שהונפק בשנת 1997 לקראת שנת החמישים למדינת ישראל.

 
 
בול מס שבתון 
Sunday Delivery stamp 

בול שהונפק בבולגריה בין השנים 1925 עד 1939, ובאמצעותו נגבה מס מיוחד שנועד לממן טיפול במכתבים ביום השבתון. שולח המכתב, אם היה מעוניין ששיטפלו במכתב שלו ביום השבתון, נדרש לשלם תוספת תשלום עבור השירות המיוחד הזה. הסכום שנגבה באמצעות הבול הזה הועבר לקרן מיוחדת שנועדה לממן בית הבראה לעובדי הדואר.


בתמונה: בול מס שבתון שהונפק בבולגריה בשנת 1926.

 
 
בול מסירה 
carrier’s stamp, timbre a distribution, Zustellungsmarke 

בול שהונפק על ידי אחת מהחברות הפרטיות הרבות שפעלו בעיקר בארצות הברית במהלך המאה ה-19, ועסקו בחלוקת מכתבים מסניפי הדואר אל בתי הנמענים. באותה תקופה הדואר האמריקאי העביר מכתבים רק בין בתי הדואר, ועל הנמען היה להגיע לבית הדואר ולברר אם התקבל עבורו מכתב. 

החוק התיר לחברות פרטיות להקים שירותי דואר משלימים, אשר ימסרו את המכתבים לבתי המכותבים. תמורת השירות הזה גבו אותן חברות סכום קטן, אותו שילמו באמצעות בולים מיוחדים שהונפקו על ידי החברה.

 

בתמונה: בול שהונפק על ידי חברת משלוחים אמריקאית שפעלה בעיר ניו יורק. 

 
 
בול מסירה אישית 
Personal Delivery stamp 

בשנת 1937 השיק דואר צ’כוסלובקיה שירות מיוחד ולפיו יכול היה השולח לבקש, תמורת תשלום, כי המכתב ששלח ימסר אישית לידיו של הנמען. לצורך תשלום עבור השירות המיוחד הנפיק דואר צ’כוסלובקיה בול מיוחד בצורת משולש. הצורה המיוחדת של הבול נועדה לסמן עבור הדוור את המעטפה שצריך לטפל בה באופן מיוחד, ולא להכניס אותה לתיבת הדואר של הנמען.


בתמונה: בול מסירה אישית שהונפק על ידי דואר צ’כוסלובקיה בשנת 1937.

 
 
בול מסירה מיוחדת 
express stamp, special delivery, t. express, Eilmarke 

בישראל משתמשים בתווית ’אקספרס’ אדומה ובולים רגילים אך במספר מדינות הודפסו בולים מיוחדים לשירות זה.

 

בתמונה: בול אקספרס שהונפק על ידי הדואר בקנדה.

 
 
בול משומש 
Used stamp 

בול שנעשה בו שימוש לצורך משלוח דואר וניתן לראות על פניו לפחות חלק מהחותמת באמצעותה בוטל.

 

בתמונה: על מנת שלא לפגוע בכבודה של המלכה איזבלה השנייה, וללכלך את פניה בכתמי דיו מכוערים, פותחה בספרד חותמת מיוחדת בעיצוב דמוי מסגרת. פקידי הדואר הונחו להקפיד ולהטביע את החותמת כך שתקיף את פניה של המלכה. 

 
 
בול משרד האוצר (ארגנטינה) 
Ministry of Finance stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארגנטינה לשימוש משרד האוצר. הבול הרישמי הונפק בין השנים 1913 עד 1938, על ידי הוספת הדפס רכב על בולים מן המניין שהונפקו בין השנים 1911 עד 1938.

הדפס הרכב הורכב מן האותיות MH, ראשי תיבות (בספרדית) של שם המשרד Ministerio de Hacienda. 

 

בתמונה: אחד מ-44 הבולים שהונפקו בארגנטינה עבור משרד האוצר.

 
 
בול משרד החוץ והדת (ארגנטינה) 
Ministry of Foreign Affairs and Religion stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארגנטינה לשימוש משרד החוץ והדת. הבול הרישמי הונפק בין השנים 1913 עד 1938, על ידי הוספת הדפס רכב על בולים מן המניין שהונפקו בין השנים 1911 עד 1938.

הדפס הרכב הורכב מן האותיות MRC, ראשי תיבות (בספרדית) של שם המשרד Ministerio de Relaciones Exteriores y Religión.

 

בתמונה: אחד מ-40 הבולים שהונפקו בארגנטינה עבור משרד החוץ והדת.

 
 
בול משרד החקלאות (ארגנטינה) 
Ministry of Agriculture stamp  

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארגנטינה לשימוש משרד החקלאות. הבול הרישמי הונפק בין השנים 1913 עד 1938, על ידי הוספת הדפס רכב על בולים מן המניין שהונפקו בין השנים 1911 עד 1938.

הדפס הרכב הורכב מן האותיות MA, ראשי תיבות (בספרדית) של שם המשרד Ministerio de Agricultura.

 

בתמונה: אחד מ-46 הבולים שהונפקו בארגנטינה עבור משרד החקלאות.

 
 
בול משרד הימייה (ארגנטינה) 
Ministry of Marine stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארגנטינה לשימוש משרד הימייה. הבול הרישמי הונפק בין השנים 1913 עד 1938, על ידי הוספת הדפס רכב על בולים מן המניין שהונפקו בין השנים 1911 עד 1938.

הדפס הרכב הורכב מן האותיות MM, ראשי תיבות (בספרדית) של שם המשרד Ministerio de Marina.

 

בתמונה: אחד מ-46 הבולים שהונפקו בארגנטינה עבור משרד הימייה.

 
 
בול משרד המלחמה (ארגנטינה) 
Ministry of War stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארגנטינה לשימוש משרד המלחמה. הבול הרישמי הונפק בין השנים 1913 עד 1938, על ידי הוספת הדפס רכב על בולים מן המניין שהונפקו בין השנים 1911 עד 1938.

הדפס הרכב הורכב מן האותיות MG, ראשי תיבות (בספרדית) של שם המשרד Ministerio de Guerra.

 

בתמונה: אחד מ-55 הבולים שהונפקו בארגנטינה עבור משרד המלחמה.

 
 
בול משרד העבודות הציבוריות (ארגנטינה) 
Ministry of Public Works stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארגנטינה לשימוש משרד העבודות הציבוריות. הבול הרישמי הונפק בין השנים 1913 עד 1938, על ידי הוספת הדפס רכב על בולים מן המניין שהונפקו בין השנים 1911 עד 1938.

הדפס הרכב הורכב מן האותיות MOP, ראשי תיבות (בספרדית) של שם המשרד Ministerio de Obras Públicas.

 

בתמונה: אחד מ-37 הבולים שהונפקו בארגנטינה עבור משרד העבודות הציבוריות.

 
 
בול משרד העבודות הציבוריות (בריטניה) 
Office of Works stamp 

משרד העבודות הציבוריות והמבנים הציבוריים בבריטניה הוקם בשנת 1832 על מנת לטפל בתחזוקם של המבנים והאנדרטאות שבבעלות הממשלה. לצורך מימוש אחריותו היו למשרד נציגויות ברבות מן הערים הראשיות של בריטניה, ועובדים שהיו מוצבים במרחב הכפרי. שמירה על קשר בין כל מרכיבי המערכת המשרדית חייבה שימוש רחב במכתבים שנשלחו באמצעות הדואר.

בין השנים 1896 עד 1902 הונפק על ידי הדואר הבריטי בול רשמי שחולק לעובדי המשרד לעבודות ציבוריות בבריטניה לצורך משלוח מכתבים כחלק מעבודתם השוטפת. הבול הודפס באמצעות הוספת הדפס רכב בנוסח "משרד העבודות הציבוריות, רשמי" (O.W. OFFICIAL) על בולים מן המניין.

הנפקת הבולים הרשמיים למשרדי הממשלה בבריטניה נועדה לפשט את ניהול החשבונות בין האוצר והמשרדים השונים, אולם התבררה כלא יעילה וננטשה כליל בחודש מאי 1904.

 

בתמונה: בול "משרד העבודות הציבוריות" שהונפק בבריטניה בשנת 1901.

 
 
בול משרד הפנים (ארגנטינה) 
Ministry of the Interior stamp 

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארגנטינה לשימוש משרד הפנים. הבול הרישמי הונפק בין השנים 1913 עד 1938, על ידי הוספת הדפס רכב על בולים מן המניין שהונפקו בין השנים 1911 עד 1938.

הדפס הרכב הורכב מן האותיות MI, ראשי תיבות (בספרדית) של שם המשרד Ministerio del Interior.

 

בתמונה: אחד מ-41 הבולים שהונפקו בארגנטינה עבור משרד הפנים.

 
 
בול משרד הצדק והחוק (ארגנטינה) 
Ministry of Justice and Instruction stamp  

בול רישמי שהונפק על ידי דואר ארגנטינה לשימוש משרד הצדק והחוק. הבול הרישמי הונפק בין השנים 1913 עד 1938, על ידי הוספת הדפס רכב על בולים מן המניין שהונפקו בין השנים 1911 עד 1938.

הדפס הרכב הורכב מן האותיות MJI, ראשי תיבות (בספרדית) של שם המשרד Ministerio de Justicia e Instrucción.

 

בתמונה: אחד מ-58 הבולים שהונפקו בארגנטינה עבור משרד הצדק והחוק.

 

 
 
בול נסיון 
essay, essai, Essay 

כחלק מתהליך ההנפקה של בול חדש, מכין הדואר לעיתים מספר חלופות עיצוב לבול ומחליט על בסיסם איזו גירסה להנפיק בפועל. דוגמה לבולי נסיון שהוכנו בישראל כחלק מתהליך ההנפקה של בולי "דואר עברי" הם הבולים שבהם שולב הכיתוב "יהודה" או "ארץ ישראל".

 

בתמונה: בול נסיון שעוצב על ידי אוטה ואליש ובו שולב הכיתוב "ארץ ישראל".

 
 
בול סינדרלה 
Cinderella stamp, timbre "Cinderella", Phantasieprodulet 

כינוי כוללני לתוויות פירסומת, ’בולים’ של מדינות לא קיימות, בולים לשימוש פרטי מקומי ועוד.

 

בתמונה: תווית פרטית המתחזה לבול דואר, אשר הופצה בשנות ה-50 בשם הרפובליקה של מלוקו הדרומית, מדינה שכלל לא הייתה קיימת.

 
 
בול עתונים 
newspaper stamp, timbre pour journaux, Zeitungsmarke 

בול דואר שהונפק במטרה לשלם עבור משלוח עיתונים. למרבית מערכות העיתונים לא היה מערך הפצה משלהן, והן נהגו לשלוח את חבילות העיתונים באמצעות הדואר. במרבית המקרים תעריף משלוח עיתון (דברי דפוס) היה נמוך מהתעריף הרגיל, וזאת במטרה מוצהרת של המדינה לסייע בהפצת המידע.

בארצות הברית נהגו במחצית המאה ה-19 להדביק את הבול על חבילת העיתונים, ולכן היה צורך בבולים גדולים מהרגיל. במדינות אחרות הדביקו את הבולים על הטופס שנלווה למשלוח, או ישירות על הגיליון הבודד של העיתון, ולכן הונפקו שם בולים בגודל רגיל.

 

בתמונה: בול עיתונים גדול במיוחד שהונפק בארצות הברית בשנת 1865. 

 
 
בול פטור צבאי 
Military Franchise Stamps 

בול דואר המחולק לחיילים ומאפשר להם לשלוח מכתבים ודברי דואר ללא תשלום. 


בתמונה: בול פטור צבאי שהונפק על ידי צרפת בשנת 1964.

 
 
בול צבא רשמי (בריטניה) 
Army Official stamp 

בול שהונפק בבריטניה בין השנים 1896 עד 1904, ושימש כבול רשמי שחולק לקציני התשלומים של הצבא הבריטי לצורך משלוח מכתבים כחלק מעבודתם השוטפת. מכתבים שנשלחו על ידי קציני התשלומים למשרד המלחמה היו פטורים מתשלום. 

הבול הודפס באמצעות הוספת הדפס רכב בנוסח "צבא רשמי" (ARMY OFFICIAL) על בולים מן המניין בערכים נקובים נמוכים.

 

 

בתמונה: בול "צבא רשמי" שהונפק בבריטניה בשנת 1896, על ידי הוספת הדפס רכב לבול שהונפק במקור בשנת 1887.  

 
 
בול צדקה 
charity stamp, semipostal, timbre de bienfaisance, Wohltatigkeitsmarke 

בולים עם תוספת לערך הנקוב למטרות ציבור. בולי הצדקה הידועים ביותר הם בולי "PRO JUVENTUTE" (למען הנוער) ובולי "PRO PATRIA" (למען המולדת), המונפקים על ידי שוויץ מידי שנה.

בישראל תוכננה בשנת ב-1958 הנפקה של בולי צדקה, והכוונה הייתה לממן באמצעות התוספת לערך הנקוב את הוצאות מלחמת סיני. סדרת בולי "בטחון" עם תוספת לערך הנקוב אכן הונפקה, והערך הנקוב בבולים אלו עוצב כשהוא מורכב משני סכומים נפרדים, אולם ברגע האחרון שונתה ההחלטה, וכל סכום הערך הנקוב של הבולים נועד לצורכי דואר. 

 

בתמונה: בול צדקה "למען המדינה" שהונפק על ידי שוויץ בשנת 1984. הבול נמכר בבתי הדואר תמורת סכום של פרנק שוויצרי אחד, 70 סנטים נועדו לתשלום עבור דברי דואר ו-30 סנטים הועברו כתרומה לקרן "למען המולדת".  

 
 
בול שולי 
marginal stamp, timbre avec marge, Randstuck 

בול שצמוד אליו חלק משולי הגליון. אספנים רבים מוכנים לשלם יותר על בול שולי כאשר מדובר בבול נדיר.

 

בתמונה: בול בריטי שאליו צמוד חלק מן השול העליון של הגיליון.

 
 
בול שינוי כתובת 
Moving stamp 

 בול מיוחד שהונפק בהולנד בשנת 1996, אשר נועד לשמש את מי שביקש להודיע על שינוי כתובתו. הבול הנפק בערך נקוב של 0.70 יורו. בשנת 1997 הונפק בול נוסף בערך נקוב של 0.80 יורו..

 

בתמנה: בול שינוי כתובת שהונפק בהולנד בשנת 1996.

 
 
בול שירות 
official stamp, service stamp, timbre de service, Dienstmarke 

בול רשמי שנועד לשימוש משרדי הממשלה. בישראל הונפקה רק סדרה אחת מסוג זה, והיא הייתה בתוקף בשנים 1951 - 1952.

 

בתמונה: בול שירות שהונפק על ידי דואר ישראל ב-1.2.1951. 

 
 
בול שלא הונפק 
Unissued Stamp 

 בול דואר שתוכנן להנפקה, הודפס, אולם לא הונפק בפועל.


בתמונה: בול בנושא אספרנטו שתוכנן להיות מונפק בישראל בשנת 1967, אולם הנפקתו בוטלה בעיקבות ביטול קונגרס האספרנטו שאמור היה להתקיים בישראל.

 
 
בול תעריף כמותי 
Bulk Rate Stamp 

בול מיוחד בתעריף מופחת שהונפק בארצות הברית לטובת ארגונים וחברות ששלחו כמויות גדולות של דברי דואר והיו זכאיות לתעריף משלוח נמוך מהרגיל. במרבית המדינות, כולל בישראל, לא הונפקו בולים מיוחדים לצורך זה, אלא התשלום הוסדר במזומן מול בית הדואר המקומי.

 

בתמונה: בול תעריף כמותי שהונפק בארצות הברית בשנת 1981.

 
 
בולאות 
philately, philatelie, Philatelie 

המונח העברי המאפיין את העיסוק בחקר שירותי הדואר בעולם, ובאיסוף ולימוד בולי הדואר. 

 

בתמונה: שער של אחד מגיליונות "הירחון הישראלי לבולאות", עיתון בולאי אשר יצא לאור על ידי התאחדות בולאי ישראל בין השנים 1966 - 1992. בשנת 1993 הוחלף הירחון על ידי מגזין "שובל". 

 
 
בולאות דאר-אוויר 
aerophilately, aerophilatelie, Aerophilatelie 

ענף איסוף המתמקד במעטפות שהועברו בדרך האוויר, כולל מטוסים, כדורים פורחים, ספינות אויר (צפלין), יוני דואר וכדומה. מקובל לארגן את האוסף על פי הנתיבים בהם הועבר הדואר, לרוב לפי סדר כרונולוגי.

 

בתמונה: מעטפה שנשלחה בדואר אוויר מפולין לארץ ישראל בשנת 1937, והגיעה כחלק מטיסת הבכורה של חברת התעופה הפולנית "לוט" בקו התעופה מוורשה ללוד . 

 
 
בולאות מסורתית 
traditional philately, philatelie traditionelle, Traditionelle Philatelie 

ענף איסוף המתמקד בבול על כל תשניותיו, ובדרכים בהם שימש למשלוח דואר. האספן המסורתי יתמקד לרוב בבולים של מדינה מסויימת אשר הונפקו בפרק זמן נתון, ויארגן את האוסף שלו באופן כרונולוגי.

 

בתמונה: דף אופייני מתוך אוסף מסורתי. בדף מוצגים הגוונים השונים בהם הודפס בול שהונפק בקנדה בתחילת שנת 1869 ושימש לצורכי הדואר במשך כשנה בלבד.

 
 
בולאות נושאים 
thematic philately(Br), Topical(Am),philatelie thematique, Motivphilatelie, thematische Philatelie 

תחום איסוף בולאי, במסגרתו מתמקד האספן בנושא שבחר לעצמו,  ומלקט בולים, דברי בולים, חותמות ומגוון רחב ככל האפשר של פריטים בולאיים. האספן מארגן את האוסף על בסיס תוכנית מובנית, המציגה את הנושא באמצעות הפריטים הבולאיים. 

 

בתמונה: שער העיתון "נושאון" - ביטאון האגודה הישראלית לבולאות תימאטית. 

 
 
בולאי 
philatelist, philateliste, Philatelist 

אם אתה מעיין בערך זה - נראה שהנך בולאי ולא סתם אספן בולים.

נהוג לכנות בתואר "בולאי" את האספן שאינו מסתפק רק בליקוט וצבירה של פריטים בולאיים, אלא משתדל להעמיק את ידיעותיו אודות הרקע של הפריטים שצבר, חוקר את הפריטים הבולאיים שבאוסף, ומארגן אותם על פי השיטה שבחר לעצמו. 

 

בתמונה: ציור משנת 1929, מעשה ידיו של הצייר השוויצרי פרנסואה ברו (François Barraud).

 
 
בולי גליל של הרידרס דייג’סט 
Readers Digest Coils 

בין השנים 1981 עד 1995 הנפיקה בריטניה מידי שנה גליל בולים מיוחד של בולי משין ובו רצף מוזר של ארבעה בולים שחזר על עצמו בתוך הגליל. בשנת 1981, לשם דוגמה, כלל הרצף שלושה בולים בני 4 פני ועוד בול של חצי פני. 

בולים אלו הודפסו על ידי הדואר הבריטי במיוחד עבור אחד מלקוחותיו הגדולים, המגזין הפופולארי רידרס דייג’סט (Reader’s Digest), אשר רכש כמויות גדולות מאוד מן הבולים לטובת הסקר השנתי שערך בין קוראיו בבריטניה. לכל אחד מן העיתונים צורף כרטיס, עליו הודבק רצף הבולים שנועד לשלם את מחיר מכתב התשובה. הקוראים התבקשו להסיר את הבולים מן הכרטיס ולעשות בהם שימוש על המעטפה בה יחזירו את לעיתון את תוצאות הסקר.

 

בתמונה: הכרטיס ששלח העיתון רידרס דייג’סט לקוראיו בשנת 1981, אליו הוצמד רצף הבולים שהסתכם במחיר של 12.5 פני (שלושה בולים של 4 פני ועוד בול של חצי פני).

 

 

 
 
בולי קונטרס 
Booklet Stamps 

בולים שהודפסו במיוחד במתכונת המיועדת לשילוב בקונטרס בולים. לעיתים מדובר בבולים שהודפסו רק במתכונת זו, ולעיתים המדובר בבולים שהודפסו גם במתכונת שונה, שנועדה לשימוש בגליל בולים או בגיליון דואר רגיל.


בתמונה: גיליון בולים שהודפס בדואר שבדיה בשנת 1997, במתכונת שנועדה לשילוב בקונטרס בולים. הבולים לא עברו ניקבוב בהיקף הגיליון, אלא רק בין הבולים בגיליון.

 
 
ביטול בניקוב 
Holed Cancellation 

בול שבוטל באמצעות ניקוב חור, ולא באמצעות חותמת דיו. המדובר במרבית המקרים בבול שלא שימש לצורכי משלוח דואר, אלא בבול הכנסה ששימש לגביית מס. 


בתמונה: בול דואר והכנסה שהונפק בבברמודה, ושימש לצורך גביית היטל כניסה לאי. הבול, והטופס עליו הוא הודבק, נוקבו על מנת למנוע שימוש חוזר בבול.

 
 
ביטול עט 
pen-marked, obliteration en plume, Federzugentwertung 

בשנים הראשונות לאחר המצאת הבול, קבעו נהלי הדואר כי החותמת המכילה את תאריך המשלוח ואת מקום המשלוח תוטבע על המעטפה לצד הבולים המודבקים עליה. ביטול תוקף הבול (למניעת שימוש חוזר בו) נעשה באמצעות חותמת נפרדת, או על ידי קווים בעט. בשלב מאוחר יותר אוחדו שתי הפעולות על ידי הטבעת החותמת עם פרטי המשלוח על הבול.

הנוהג לבטל בולים באמצעות קווים בדיו לא נעלם, ולעיתים (בעיקר מתוך עצלות) נוהגים פקידי הדואר לקשקש בעט על בולים שאינם חתומים, במקום לטרוח ולהשתמש בחותמת הדואר. על פי כללי האיסוף הקיימים בול מודרני שכזה נחשב פחות מאשר בול שבוטל באמצעות חותמת, והקישקוש בדיו למעשה פוסל את הבול משילוב באוסף.


בתמונה: בול מקומי שהודפס בניו יורק בשנת 1845, בתקופה שקדמה לתחילת השימוש בבולי דואר בכל רחבי ארצות הברית של אמריקה. תוקף הבול בוטל באמצעות קווי דיו. 

 
 
בשירות הוד מלכותו 
OHMS, On His Majesty’s Service 

נוסח הכיתוב האופייני על הבולים הרישמיים של בריטניה ומושבותיה. במרבית המקרים משולבים בבולים רק ראשי התיבות OHMS, המבוטאים בתור "בשירות הוד מלכותו" או "בשירות הוד מלכותה", בהתאם למלך או המלכה הנמצאים בשלטון באותה עת.


בתמונה: בול רישמי שהונפק במושבה הבריטית סומלילנד בשנת 1904, וכולל הדפס רכב עם ראשי התיבות "בשירות הוד מלכותו". בעותק הזה של הבול התרחשה תקלת הדפסה, והנקודה שלאחר האות M כמעט ולא הודפסה.

 

 
 
בתי דואר בכבישים הראשיים 
HPO, Highway Post Office 

בשנת 1941 הפעיל דואר ארצות הברית מערך חדש של בתי דואר ניידים באמצעות משאיות יעודיות שנסעו לאורך הדרכים הראשיות ושירתו את היישובים במרחב הכפרי. השירות החדש נועד להחליף את קרונות הדואר שפעלו קודם לכן ברכבות הנוסעים. 

הנסיעה הראשונה של בית הדואר הנייד התבצעה ב-10 בפברואר 1941, ובשיאה פעלו במסגרת זו למעלה מ-200 משאיות. המערך הצטמצם והלך ככל שהעברת דברי הדואר התבצעה במטוסים, והנסיעה האחרונה של בית הדואר הנייד התבצעה ב-30 ביוני 1974.

דברי הדואר שנמסרו לבתי הדואר האלו הוחתמו על גבי המשאית בחותמת מיוחדת שכללה את המונח HPO ואת שמות היישובים שבקצות הקו. דברי הדואר עברו מיון על המשאית תוך כדי הנסיעה. 


בתמונה: מעטפת היום הראשון של פעילות הקו הראשון ב-10 בפברואר 1941, במסע שבין וושינגטון הבירה והעיר האריסונבורג, וירג’יניה.

 

 
 
גזור במלבן 
cut square 

גזיר של בול מתוך גיליון בולים לא מנוקבב, או מתוך דבר בולים, כאשר החיתוך נעשה בקווים ישרים, ולא בצמוד לשוליים של הבול המודפס.

אספני הבולים בעבר העדיפו לגזור את הבולים בצמוד להיקף הבול (מצב המכונה "גזור לפי צורה"), על מנת שיתאימו למקום שהוקצה לבולים אלו באלבומים המודפסים מראש. כיום מעדיפים האספנים שלא לגזור כלל את הפריטים, ובכל מקרה להעדיף מצב של "גזור במלבן" על פני מצב של "גזור לפי צורה". 


בתמונה: גזיר של בול שהונפק בגויאנה הבריטית בשנת 1950. החיתוך של הבול מתוך הגיליון נעשה בקווים ישרים ולא בצמוד להיקף הבול העגול.

 
 
גזור לפי צורה 
cut to shape 

גזיר של בול מתוך גיליון בולים לא מנוקבב, או מתוך דבר בולים, כאשר החיתוך נעשה בצמוד לשוליים של הבול המודפס ולא בקווים ישרים.

אספני הבולים בעבר העדיפו לגזור את הבולים בצמוד להיקף הבול על מנת שיתאימו למקום שהוקצה לבולים אלו באלבומים המודפסים מראש. כיום מעדיפים האספנים שלא לגזור כלל את הפריטים, ובכל מקרה להעדיף מצב בו הבול נגזר בקווים ישרים (מצב המכונה "גזור במלבן") על פני מצב של "גזור לפי צורה".

 

בתמונה: גזיר של בול שהונפק בגויאנה הבריטית בשנת 1950. החיתוך של הבול מתוך הגיליון נעשה בצמוד להיקף הבול העגול.

 
 
גזיר 
cutout, decoupure, Briefstuck 

חלק שנגזר מהמעטפה השלמה ועליו מודבק הבול ומוטבעת החותמת. עד לשנים האחרונות אספני בולים רבים לא נהגו לאסוף מעטפות שלמות, אלא גזרו מתוכן רק את החלק שעניין אותם. כיום מקובל יותר לאסוף מעטפות שלמות וגזירת המעטפה מפחיתה מאוד מערכו של הפריט.

 

בתמונה: גזיר של מעטפה ועליה מודבק הבול הזמני שהוכן בשנת 1901 על ידי סגל ספינת המלחמה הגרמנית "ויניטה". עקב מחסור בבולים בעלי ערך נקוב של 3 פנינג, החליט מפקד הספינה לחתוך לשניים בולים בעלי ערך נקוב של 5 פנינג ולהטביע על כל מחצית ערך נקוב חדש של 3 פנינג. רק 600 עותקים הוכנו מן הבול הזה, ומרביתם לא השתמרו, כך שהבול הזה נחשב לאחד הנדירים ביותר בבולאות הגרמנית.   

 
 
גזיר הדפס 
cutout (imprinted stamp), decoupure d’entiere postaux, Ganzsachenausschnitt 

חלק גזור מדבר בולים, דוגמת גלויה או איגרת אוויר, הכולל את הבול המודפס על דבר הבולים.

 

בתמונה: גזיר הדפס מתוך מעטפה מבוילת שהונפקה בארצות הברית.

 
 
גילוף מחודש 
Re-Engraved 

 כאשר גלופת דפוס נשחקת כתוצאה מהדפסת כמויות גדולות של גליונות בולים, נהוג לנסות ולתקן את הפגמים שנוצרו בגלופה ולחרוט מחדש חלקים ממנה, כדי שניתן יהיה לחזור ולהשתמש בה להדפסת כמויות נוספות של בולים באיכות טובה.

כמעט בלתי אפשרי לבצע תיקונים שכאלו מבלי לשנות מעט את מצבה המקורי של הגלופה, וההבדלים הקטנים בקווים החרוטים מאפשרים לזהות את הבולים שהונפקו מן הגלופה לאחר שעברה גילוף מחדש.

המונח "גילוף מחדש" מתייחס גם למצבים בהם היקף התקונים שבוצעו בגלופה היה רחב מאוד, וגם למצבים בהם הוכנה גלופה חדשה לגמרי תוך גילוף מחדש של עיצוב הבול המקורי. במרבית המצבים האלו יגדירו הקטלוגים את הבולים שהודפסו תוך שימוש בגלופה שעברה גילוף מחדש כטיפוס נפרד של הבול המקורי. 

 

בתמונה: בשנת 1968 הונפק בארצות הברית בול שהוקדש לאוליבר ונדל הולמס הבן, שהיה שופט בבית המשפט העליון. גלופת הבול עברה גילוף מחדש, ובעקבות כך נוצר טיפוס חדש של הבול המכונה על ידי האספנים האמריקאים כטיפוס 2. ניתן להבחין בין שני הטיפוסים על ידי בחינת העניבה שעל צווארו של הולמס. בגלופה המחודשת (טיפוס 2) קצה העניבה אינו נוגע במעיל, והקו האלכסוני השלישי מלמטה שבור, ואינו מגיע עד קצה העניבה מימין. 

 

 

 

 
 
גיליון דואר 
post-office sheet, feuilee de guichet postal, Schalterbogen 

גיליון הבולים השלם הנמצא למכירה בסניפי הדואר.

הבולים מודפסים לרוב בגיליונות נייר גדולים, המכונים בשם "גיליון דפוס", המכילים כל אחד מספר גיליונות דואר. בתום תהליכי ההדפסה והניקבוב חותכים את גיליון הדפוס השלם לגיליונות דואר נפרדים.

 

בתמונה: גיליון דואר שהונפק על ידי ישראל בשנת 1966.

 
 
גיליון חריג 
Special Postal Sheet 

גיליון בולים המורכב ממספר בולים שונים המודפסים זה לצד זה. 

 

בתמונה: גיליון חריג המכיל את ארבעת בולי סדרת "המחשת מושגי מדע", שהונפקה בשנת 1993.

 
 
גיליונית זיכרון 
souvenir (Miniature) sheet, bloc commemoratif, Gedenkblock 

גיליונית זיכרון היא פריט בולאי, המונפק מעת ועת לציון אירועים מיוחדים דוגמת תערוכת בולים. בגליונית משולבים בול, או מספר בולים, הקשורים לאירוע, וסביבם רקע המשלים את עיצוב הבול.

השירות הבולאי מכנה פריט זה בשם "גיליונית מזכרת". האקדמיה ללשון העברית, בשיתוף עם ועדה מקצועית של התאחדות בולאי ישראל, החליטה ב-1991 על המונח "גיליונית זיכרון". 

 

בתמונה: גיליונית זיכרון שהונפקה בישראל בשנת 1991 כחלק מהקמת מוזיאון לתולדות הדואר והבולאות בתל אביב.

 
 
גיליונית מזכרת 
souvenir (Miniature) sheet, bloc commemoratif, Gedenkblock 

גיליונית מזכרת היא פריט בולאי, המונפק מעת ועת לציון אירועים מיוחדים דוגמת תערוכת בולים. בגליונית משולבים בול, או מספר בולים, הקשורים לאירוע, וסביבם רקע המשלים את עיצוב הבול. 

השירות הבולאי מכנה פריט זה בשם "גיליונית מזכרת". האקדמיה ללשון העברית, בשיתוף עם ועדה מקצועית של התאחדות בולאי ישראל, החליטה ב-1991 על המונח "גיליונית זיכרון".

 

בתמונה: גיליונית זיכרון שהונפקה בישראל בשנת 2007, לרגל מלאת 120 שנה להקמת שכונת נווה צדק ביפו.

 
 
גלאי סימני מים 
Watermark Detector 

אחד העזרים המשמשים את אספני הבולים לצורך בחינת הבול ואיתור סימני המים המוטבעים בנייר הבול. בצורתו הפשוטה ביותר המדובר במגש בצבע שחור, בתוכו מניחים את הבול כשהוא הפוך, ומטפטפים עליו מעט בנזין רפואי. הנייר הופך לשקוף כשהוא נרטב, וסימן המים בולט על רקע המגש השחור.

קיימים מתקנים מתוחכמים יותר, בהם איתור סימן המים נעשה באמצעים אלקטרוניים. 


בתמונה: מגש בצבע שחור בתוכו מניחים את הבול כשהוא הפוך, ומטפטפים עליו מעט בנזין רפואי.

 
 
גלויה 
postcard,carte postale, Postkarte 

דבר בולים, המורכב מכרטיס עשוי קרטון, עליו מופיע בול מודפס. הגלויה הומצאה באוסטריה בשנת 1869, ונועדה לספק ללקוחות הדואר אמצעי פשוט ונוח להעברת מסרים. אירגוני הדואר, שביקשו לעודד את השימוש בגלויות, קבעו תעריף משלוח נמוך יותר לגלויה יחסית למכתב במעטפה.

המונח העברי "גלויה" נקרא במקור "מכתב גלוי", כדי להבחין בינו ובין המכתב במעטפה שנקרא בשם "מכתב סגור".  


בתמונה: גלויה שהודפסה על ידי דואר ישראל בשנת 1998.

 

 
 
גלויה מצוירת 
picture postcard, card postale illustree, Bildpsotkarte, Ansichtkarte 

גלוית דואר עם בול מודפס שבצידה הקדמי או האחורי שולב איור או צילום. 

יש להבדיל בין גלויה תיירותית, המונפקת על ידי גורמים פרטיים ואינה כוללת בול מודפס, לבין גלויה מצוירת שהונפקה על ידי הדואר וכוללת בול מודפס. 

 

בתמונה: גלויה מצוירת שהונפקה על ידי דואר ישראל בשנת 1956. הגלויה הייתה חלק מסדרה בת שש גלויות שהוקדשו לאתרי קרבות ממלחמת העצמאות.

 
 
גלוית מרב 
,Maximum Card, carte maximum, Maximumkarte 

פריט מזכרת בולאי הכולל שלושה מרכיבים - גלויה מצוירת, בול וחותמת דואר. על פי הכללים המקובלים נדרש האספן ליצור פריט שיש בו התאמה מירבית בין שלושת המרכיבים, ומכאן המונח "גלוית מרב". כללי האיסוף מעמידים בפני האספן שורה של מגבלות שנועדו להציב רף גבוה בפני העוסקים בתחום. 

המונח "גלוית מרב" מתייחס לשאיפה של האספן ליצור התאמה מירבית בין מרכיבי הפריט. 


בתמונה: גלוית מרב שהוכנה על ידי דואר ישראל בשנת 1995.

 
 
גלוית תשובה 
reply card, carte-reponse, Antwortposkarte 

גלוית תשובה נועדה לאפשר לשולח לשלם מראש עבור התשובה שהוא מצפה לקבל מן הנמען. הגלויה מורכבת משתי גלויות קרטון המחוברות זו לזו, כשעל כל אחת מהן יש בול מודפס.

שולח הגלויה רושם את כתובת השולח ואת המסר שהוא מבקש להעביר על אחת הגלויות, ושולח אותה אל הנמען כשהיא מחוברת אל החלק המיועד לתשובה. מקבל הגלויה מפריד את החלק המיועד לתשובה, מוסיף עליו את כתובת השולח המקורי ואת דברי התשובה, ומוסר אותה לדואר ללא צורך בביול נוסף.

עם כניסת מכונות המיון האוטומטיות לבתי הדואר ברחבי העולם, גלויות התשובה על שני החלקים שלה גרמה לבעיות כיוון שהיא נתקעה במכונה. לפיכך הוחלט על ידי איגוד הדואר העולמי לבטל את השימוש הפריט הזה, וארגוני הדואר הפסיקו להנפיק אותו. 

 

בתמונה: גלוית תשובה שהונפקה בישראל בשנת 1960.

 
 
גלופה 
plate, planche, Platte 

הגלופה היא לוח ההדפסה ממנו מדפיסים את הבולים. צורתה של הגלופה, והחומר ממנה מייצרים אותה, משתנים בהתאם לשיטת הדפוס בה משתמשים להכנת הבולים. גלופה המשמשת בדפוס בלט או בדפוס שקע יכולה להיות במתכונת של לוח מתכת קשיח, שטוח או קמור, בעוד גלופה המשמשת בדפוס שטח יכולה להיות יכולה להיות עשויה מלוח מתכת דק וגמיש. 

 

בתמונה: חלק מן הגלופה ששימשה להדפסת אחד מבולי סידרת "תוכנית מרשל", אשר הונפקה על ידי יוון בשנת 1951. 

 
 
גלופת יסוד 
key plate, cliche de bas, Hauptplatte 

בבתי דפוס גדולים במרכזים של אימפריות, בהם נהגו להדפיס בולים באופן מרוכז עבור מושבות רבות, ניסו מדפיסי הבולים לחסוך בהוצאות ההדפסה, ולהכין עבור מספר מושבות בולים בעיצוב אחיד. הבולים היו זהים זה לזה במרבית חלקי העיצוב, כשרק שם המושבה והערך הנקוב השתנו מבול לבול.

במצבים כאלו נהוג היה לפצל את הגלופה ששימשה להדפסת הבולים לשני חלקים. גלופה אחת, שנקראה "גלופת היסוד" שימשה להדפסת מרבית חלקי העיצוב, תוך שהיא משאירה אזורים לבנים בהם הודפסו במהלך נפרד שם המושבה והערך הנקוב של הבול. חלקים אלו הודפסו מגלופה נפרדת, שנקראה בשם "גלופת עריך".

 

בתמונה: דוגמה לבול שהונפק על ידי האימפריה הבריטית לשימוש רבות ממושבותיה. התמונה מציגה את הבול כפי שהוא נראה לאחר הדפסת השלב הראשון באמצעות גלופת היסוד, לפני שהחלקים החסרים נוספו באמצעות גלופה העריך. 

 
 
גלופת עריך 
duty plate, cliche de nom t valeur, Nebenplatte 

בבתי דפוס גדולים במרכזים של אימפריות, בהם נהגו להדפיס בולים באופן מרוכז עבור מושבות רבות, ניסו מדפיסי הבולים לחסוך בהוצאות ההדפסה, ולהכין עבור מספר מושבות בולים בעיצוב אחיד. הבולים היו זהים זה לזה במרבית חלקי העיצוב, כשרק שם המושבה והערך הנקוב השתנו מבול לבול.

במצבים כאלו נהוג היה לפצל את הגלופה ששימשה להדפסת הבולים לשני חלקים. גלופה אחת, שנקראה "גלופת היסוד" שימשה להדפסת מרבית חלקי העיצוב, תוך שהיא משאירה אזורים לבנים בהם הודפסו במהלך נפרד שם המושבה והערך הנקוב של הבול. חלקים אלו הודפסו מגלופה נפרדת, שנקראה בשם "גלופת עריך".

 

בתמונה: דוגמה להדפסת ניסיון של גלופת עריך, כפי שנשמרה בארכיון בית הדפוס. הבול הודפס בשנת 1902 לשימוש במושבות בריטניה, וגלופה העריך הוסיפה לבול את שם המושבה ואת הערך הנקוב. 

 
 
גליל בולים 
stamp coil, rouleau de timbres, Markenrolle 

הדפסת בולים בפסים בני מאות בולים נועדה להקל על שימוש כמותי בבולים. את פס הבולים הארוך והמגולגל מכניסים למתקן מיוחד או אורזים בקופסא עם פתח על מנת להקל על השימוש בבולים. ראה גם "בול גליל".

 

בתמונה: גליל בולים הכולל 100 בולים מקנדה בערך נקוב של סנט אחד. 

 
 
גליל העברה 
transfer roller 

גליל עשוי מתכת קשה, באמצעותו משכפלים את העיצוב של הגלופה המקורית שהוכנה על ידי הגלף אל לח ההדפסה במספר העותקים הדרוש. 

לאחר שהגלף מסיים לגלף את עיצוב הבול על הגלופה המקורית העשויה מתכת רכה, הגלופה עוברת תהליכים של הקשייה, והעיצוב שבה מועבר בלחץ רב לגליל העברה העשוי מתכת רכה. הגליל עובר תהליך של הקשייה, ודגש הטבוע בו מועבר בלחץ רב אל לוח ההדפסה. פעולת שכפול זו חוזרת על עצמה מספר פעמים, עד לקבלת לוח הדפסה שלם עם מספר הבולים הרצוי להדפסה גיליון הבולים השלם.

 

בתמונה: גליל העברה מותקן בתוך המכבש ומעביר את הגילוף המקורי של הבול אל לוח ההדפסה המונח מתחתיו.

 
 
גלף 
engraver, graveur, Stecher 

אמן המתמחה בגילוף בפלדה או נחושת. הוא מעתיק ציור של צייר אמן אחר באמצעת קווים או נקודות הנחרטות במתכת בעומק ובעובי משתנים. כל גלף יעתיק הציור המקורי תוך מתן פירוש אישי.

 

בתמונה: בול שהונפק באוסטריה בשנת 1962. הוא מציג את הגלף בעבודתו, כשהוא חורט את פרטי הבול בלוחית המתכת שלפניו. 

 
 
דבק דליל 
Sparse Gum 

מונח המתייחס למצבים בהם נעשה ניסיון להקטין את כמות הדבק שנמרח בצידו האחורי של נייר הבולים. מקרים אלו ארעו בתקופות בהן שרר מחסור בחומרי גלם, ולא היה מספיק דבק על מנת להכין נייר בכמות מספיקה לצורך בבולים.

החיסכון הושג על ידי מריחה של שכבת דבק דקה מאוד בצידו האחורי של הבול.

 

 

בתמונה: בול שהונפק בסין בשנת 1902, ועליו שכבה דקה מאוד של דבק.

 
 
דבק חסכוני 
Economy Gum 

מונח המתייחס למצבים בהם נעשה ניסיון להקטין את כמות הדבק שנמרח בצידו האחורי של נייר הבולים. מקרים אלו ארעו בתקופות בהן שרר מחסור בחומרי גלם, ולא היה מספיק דבק על מנת להכין נייר בכמות מספיקה לצורך בבולים. 

החיסכון הושג על ידי מריחת הדבק באמצעות גליל מיוחד בעל חורים, כך שנוצר דגם של עיגולים ללא דבק בצידו האחורי של הבול. 


בתמונה: בול מקומי שהונפק בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה, בשנת 1946, באיזור תורינגיה, אשר הייתה תחת שליטת ברית המועצות. עקב תנאי המחסור הקשים בחומרי גלם הונפק הבול עם שכבת דבק חסכונית בצידו האחורי.

 
 
דברי בולים 
stationery (postal), entiers postaux, Ganzsachen 

מונח המתייחס לסוגים שונים של פריטים בולאיים שעליהם מודפס בול דואר.  בישראל הונפקו מספר סוגים של דברי בולים, דוגמת גלויות דואר, גלויות דואר מקושטות, איגרות אוויר, איגרות בפנים הארץ, ומעטפות מקושטות.

בקרב האספנים הישראלים הוותיקים מקובל יותר השימוש במינוח "כליל", שהוא תרגום מילולי של המונח הגרמני "GANZSACHEN".

 

בתמונה: דוגמאות של דברי בולים שהונפקו בישראל.

 
 
דו חותמת 
duplex cancellation 

חותמת בעלת שני מרכיבים, המהווה שילוב של חותמת ביטול ושל חותמת תאריך ומקום. חותמת הביטול, שמטרתה לבטל את תוקפו של הפריט הבולאי, נכנסה לשימוש עם המצאת הבול בשנת 1840, והיא הוטבעה על המעטפה במהלך נפרד, בנוסף לחותמת עם פרטי תאריך ומקום המשלוח של הפריט הבולאי. הכנסת החותמת המשולבת מסוג דו חותמת נועדה לחסוך את הצורך בביצוע שתי פעולות החתמה נפרדות.

 

בתמונה: דו חותמת שהוטבעה בקובה בשנת 1902.

 
 
דואר באמצעות מעוט 
Catapult Mail 

שירות דואר מיוחד שהוצע על ידי גרמניה בסוף העשור השני של המאה ה-20 ונועד לזרז את משלוח המכתב אל מעבר לאוקיינוס האטלנטי. על סיפונן של מספר אניות הותקן מטוס ימי אותו ניתן היה לשגר מן הסיפון באמצעות מעוט (קטפולטה). כאשר הספינה הגיעה למרחק שאפשר טיסה אל החוף, המטוס ועליו המכתבים שוגר מן הסיפון ובכך נחסך פרק זמן של מספר שעות בזמן העברת המכתב.

 

בתמונה: מעטפה שנשלחה מארצות הברית לגרמניה על סיפון האנייה "אירופה", אשר הייתה מצויידת במטוס ימי שהמריא מן הסיפון מאמצעות מעוט. השולח שילם את עבור העברת המכתב לחוף באמצעות השירות המיוחד. החותמת המיוחדת מציינת כי יש לשלוח את המכתב "באמצעות מטוס המשוגר ממעוט".

 

 
 
דואר בכספת צפה 
Floating safe 

שירות מיוחד שהציע הדואר ההולנדי החל משנת 1921. מכתבים שנשלחו באוניות הוכנסו לכספות מיוחדות המסוגלות לצוף במקרה של טביעת האוניה ובכך למנוע את אובדן דברי הדואר. בולים מיוחדים הונפקו בהולנד כדי לשלם עבור השירות הזה.

 

בתמונה: בול מיוחד שהונפק בהולנד בשנת 1921, חלק מסדרה של בולים שנועדו במיוחד לתשלום עבור הובלת מכתבים בשירות הכספת הצפה.

 
 
דואר הניצחון 
V-Mail 

שירות דואר מיוחד שהופעל על ידי הדואר האמריקאי בזמן מלחמת העולם השניה. השירות נועד להעביר מכתבים אל החיילים האמריקאים ששרתו מעבר לים. המכתבים שנרשמו על גבי טופס מיוחד, צולמו במיקרופילם על מנת לחסוך בעלות הגבוהה של העברת מטענים בזמן מלחמה. כשהגיע המיקרופילם ליעדו, הוגדל הצילום ונשלח לנמען במעטפה מיוחדת. השירות הופעל בחודש ינואר 1942 ופעל עד חודש אוקטובר 1945.

האימפריה הבריטית הפעילה שירות דומה שנקרא בשם "איגרת אוויר מצולמת".

 

בתמונה: מודעת פרוסומת המעודדת משלוח של מכתבים לחיילים באמצעות שירות "דואר הניצחון" (V-MAIL) על מנת להעלות את מוראל הלוחמים בחזית.

 
 
דואר ים ויבשה 
surface mail, depeche-surface, gewohonliche Post 

 מונח המאפיין העברת דברי דואר שלא בדרך האוויר. דרך זו הייתה כמובן איטית יותר מאשר הובלת דברי הדואר במטוסים, אולם מחיר השירות היה נמוך משמעותית.

 

בתמונה: מכתב שנשלח מקניה לבריטניה בשנת 1958. מאחר והערך הנקוב של הבול שהודבק על המעטפה לא הספיק למשלוח בדואר אוויר (כפי שביקש השולח), הועבר המכתב לבריטניה בדרך הים. על המעטפה הוטבעה חותמת המסבירה את הסיבה לביצוע השינוי: "ביול לא מספיק לדואר אוויר. הועבר באמצעות דואר שטח".   

 
 
דואר כמותי 
Bulk Mail 

שירות מיוחד שהוצע על ידי רבים מארגוני הדואר בעולם. ללקוחות גדולים, השולחים כמויות גדולות של דברי דואר, הוצע תעריף מופחת למשלוח המכתבים. במרבית המקרים התשלום הוסדר במזומן מול בית הדואר, אולם היו גם מקרים בהם הונפקו בולי דואר מיוחדים לתעריף של דואר כמותי.

 

 

בתמונה: מודעה שפרסם דואר ישראל בעיתון דבר ב-20 לאפריל 1975, ובה הוצע ללקוחות הדואר תעריף מופחת על דואר כמותי. בתקופה בה מחיר המשלוח של מכתב רגיל היה 35 אג’, התעריף המופחת לדואר כמותי עמד על 32 אג’ בלבד.

 

 
 
דואר ממוין מראש 
Pre Sorted Mail 

שירות מיוחד שהוצע על ידי רבים מארגוני הדואר בעולם סמוך להכנסה לשימוש של המיקוד. ללקוחות גדולים, השולחים כמויות גדולות של דברי דואר, הוצע למיין מראש את המכתבים המובאים לבית הדואר על פי המיקוד, ובתמורה הם זכו לתעריף מופחת למשלוח המכתבים. במרבית המקרים התשלום הוסדר במזומן מול בית הדואר, אולם היו גם מקרים בהם הונפקו בולי דואר מיוחדים לתעריף של דואר ממוין מראש.


בתמונה: מודעה שפרסם דואר ישראל בעיתון דבר ב-20 לאפריל 1975, ובה הוצע ללקוחות הדואר למיין מראש את המכתבים על פי המיקוד. בתקופה בה מחיר המשלוח של מכתב רגיל היה 35 אג’, התעריף המופחת למכתב ממוין מראש עמד על 30 אג’ בלבד.

 

 
 
דואר מקומי, דואר עירוני 
local post, poste locale, Stadtpost, Lokalpost 

שירות דואר מאורגן להעברת דברי דואר בתוך העיר או באיזור מצומצם.

 

בתמונה: כרטיס אספנות ועליו ציור של דוור ששימש את הדואר העירוני בלונדון בשנות השלושים של המאה ה-19.

 
 
דואר ספינת אוויר 
Zeppelin Post 

שירות העברת מכתבים באמצעות ספינות אוויר (צפלין) הוצע על ידי גרמניה מאז מחצית שנות ה-20 ועד מחצית שנות ה-30 של המאה ה-20. ספינות האוויר פעלו בקווי תעופה מוגדרים בתוך אירופה, וקיימו מעת לעת גם טיסות ארוכות לאמריקה ולאסיה. מכתבים שנועדו למשלוח בספינות אוויר הועברו בדואר יבשה עד לבסיס היציאה של טיסות הצפלין בגרמניה, ומשם הובלו בדרך האוויר.


בתמונה: מכתב שנשלח בשנת 1933 מירושלים לאורוגואי. המכתב הועבר בדרך הים והיבשה לברלין, ומשם בדרך האוויר (בספינת האוויר גראף צפלין) למונטווידאו שבאורוגואי.

 
 
דואר פנימטי (פניאומטי) 
pneumatic post, poste pneumatique, Rohrpost 

שיטה להעברה מהירה של דברי דואר ברמה העירונית. בשיטה זו מוכנסים המכתבים למיכלים סגורים, המועברים בצינורות בין תחנות שונות באמצעות לחץ אוויר דחוס. שיטה זו פעלה במספר ערים גדולות באירופה ובארצות הברית, ובאיטליה גם הונפקו בולי דואר מיוחדים לתשלום עבור השימוש בדואר הפניאומטי.

 

בתמונה: איור המתאר את אחת מתחנות הביניים של הדואר הפניאומטי בעיר ניו יורק.

 
 
דואר צוללות 
Submarine mail 

שירות הובלת דברי דואר באמצעות צוללות הוצע מספר פעמים במהלך ההיסטוריה, בזמנים של מלחמה, בהם השירות נועד לפרוץ את המצור הימי שהוטל על ידי האויב. בשנת 1916 הפעילה גרמניה שירות הובלת דואר בצוללות מגרמניה לארצות הברית, בניסיון לעקוף את המצור הימי שהטילה בריטניה על גרמניה. שירות דומה הופעל בשנת 1938, במהלך מלחמת האזרחים בספרד.


בתמונה: מעטפה שתוכננה להישלח בשנת 1916 מגרמניה באמצעות צוללת המטען "דויטשלנד", אולם בעקבות ביטול השירות הוחזרה המעטפה לשולח. 

 

 
 
דואר קופסת הפח 
Tin can mail 

שירות דואר מיוחד שהופעל בשנות ה-20 וה-30 של המאה העשרים באי הקטן ניופאו שבאוקיינוס השקט, שהיה חלק מן המושבה טונגה. מאחר ובאי לא היה מעגן שאפשר לספינות לעגון בו, הוכנסו המכתבים שנשלחו מן האי לקופסת פח אטומה, אשר הובלה על ידי שחיין מיוחד אל הספינות שחלפו בקרבת האי. באחת הפעמים הותקף השחיין על ידי כריש, ואנשי האי החלו להוביל את קופסת הפח בסירות קאנו. אחד מתושבי האי, שהיה בולאי נלהב, הכין מלאי של חותמות מיוחדות אותן נהג להטביע בנדיבות על המכתבים שהובלו באמצעות שירות הדואר הזה.

 

בתמונה: בול שהונפק בממלכת טונגה ובו מוצג הקאנו ועליו קופסת הפח המובלת אל הספינה שעגנה בקרבת האי ניופאו.

 
 
דואר שדה 
field post, poste de campagne, Feldpost 

שירות דואר המופעל על ידי הצבא במהלך מלחמות, או במהלך מבצעים רחבי היקף. דואר שדה נועד בעיקר לשרת את החיילים המוצבים ביחידות הלוחמות, אשר הפרוסות בחזית ומשנות לעיתים תכופות את מיקומן. אנשי יחידות דואר השדה פועלים בשיתוף עם יחידות נייחות של מערך הדואר הצבאי, ועם בתי הדואר האזרחיים הקיימים במרחב, על מנת לשמור על קשר מכתבים שוטף בין החיילים שבחזית ובין בני משפחותיהם שנותרו בבית.

איסוף פריטים בולאיים שטופלו על ידי דואר שדה מתמקדים בעיקר בחותמות היחידות הצבאיות השונות ובחותמות הצנזורה הצבאית שבחנה את תוכן המכתבים ואישרה לשלוח אותן.

 

בתמונה: גלויה המציגה את נציג דואר השדה של הצבא הגרמני בזמן מלחמת העולם הראשונה מחלק מכתבים וחבילות ללוחמים בחזית.

 
 
דואר שמור 
poste restante, poste restante, postlagernd 

שירות המוצע על ידי ארגוני דואר רבים בעולם, ולפיו יכול השולח לבקש שהמכתב ישמר בבית הדואר, לשם יגיע המכותב ויאסוף אותו. סידור זה מהווה פתרון בעיקר לתיירים הנוסעים ליישוב מסויים ואינם יודעים מה תהיה הכתובת בה ישהו במהלך הטיול.

על פי הנוהל שנקבע על ידי ארגון הדואר העולמי, על השולח לציין בכתובת הנמען את המונח הצרפתי "פוסט רסטנטה" (POST RESTANTE) ואת שם בית הדואר בו ישמר המכתב. פרטי השירות המדוייק משתנים ממדינה למדינה, אולם באופן עקרוני המכתב ישמר בבית הדואר למשך פרק זמן מסויים, במהלכו נדרש המכותב להגיע לבית הדואר, להזדהות באמצעות תעודה מתאימה, ולקבל את דבר הדואר הממתין לו. 

בחלק מן המדינות נדרש המכותב לשלם סכום כסף מסויים, על מנת לכסות את עלות השירות. במדינות אחרות השירות ניתן ללא תשלום. מכתב שלא יאסף בתוך פרק הזמן שנקבע מראש יוחזר לשולח.

 

בתמונה: גלויה שנשלחה משוויץ לכתובת של "דואר שמור" בבית דואר בבלגיה. פקידי הדואר בבלגיה הטביעו על הגלויה חותמת עם דרישה לתשלום (בדמות האות האנגלית T), והדביקו על הגלויה בול בלגי בערך נקוב של פרנק אחד, סכום שנגבה מן הנמען כאשר הגיע לאסוף את הגלויה.   

 

 
 
דחוף, מסירה מיוחדת 
express service, special delivery, Eilboten 

דואר דחוף, המכונה גם בשם "דואר אקספרס", הוא שירות המוצע על ידי ארגוני דואר רבים בעולם. במסגרת השירות הזה מתחייב הדואר להעניק למכתב עדיפות בשלב המיון, ולהעביר את המכתב מבית הדואר הסמוך לבית הנמען אל כתובת הנמען באמצעות שליח מיוחד.

כדי לסמן את המכתב הזכאי לטיפול מהיר, נהוג להדביק עליו תווית מיוחדת בצבע בולט.

 

בתמונה: מכתב דחוף שנשלח בשנת 1951 מבית הדואר של חיפה, והודבקה עליו תווית "דחוף" בצבע אדום.

 
 
דיקור 
rouletted, perce, durchstochen 

שיטה להפרדת הבולים זה מזה, וזאת באמצעות הוספת שורה של חתכים בין הבולים בגיליון הדואר. בשונה משיטת הנקבוב, בשיטת הדיקור לא נוצרים חורים בהיקף הבול, ולא מתקבל המראה הטיפוסי של "בול עם שיניים". 

בישראל שימשה שיטת הדיקור במהלך הייצור של חלק מבולי דואר עברי. 

 

בתמונה: גיליונית הזיכרון שהונפקה בישראל בשנת 1957, לרגל תערוכת הבולים "תבול". במקרה זה הועדפה שיטת הדיקור על מנת שחורי הנקבוב לא יפגמו במראה השלם של רצפת הפסיפס. 

 
 
דיקור סיכה 
Pin Perforation, Pin Roulette, Perce en points 

שיטה להפרדה בין הבולים בגיליון בה בוצעה פעולת הדיקור באמצעות סיכה חדה שיצרה חתכים בנייר הבול. בבול הסופי לאחר הפרדתו מן הגיליון תוצאת דיקר הסיכה נראית כקו לא מסודר של קרעים בנייר. 


בתמונה: בול שהונפק בברבדוס בשנת 1860, אשר עבר פעולה של דיקור סיכה. 

 

 
 
דיקור קשתות 
Arc Roulette, Perce en Arc 

דיקור שבוצע באמצעות שורה של סכינים קטנות שכל אחת מהן היא בצורת חצי עיגול, או קשת. התוצר המתקבל בבול נראה כמו שורה של קשתות לאורך שולי הבול.

 

בתמונה: בול שהונפק בהאנובר בשנת 1864, והופרד מתוך הגיליון בשיטת דיקור קשתות.  

 

 
 
דף מזכרת 
Souvenir Leaf 

פריט מקושט המונפק ע"י השירות הבולאי לציון אירוע ממלכתי או ציבורי. על דף המזכרת מודבק בול שנמצא במחזור, והוא מוחתם בחותמת אירוע. על הדף מודפסים איורים הקשורים לנושא או לאירוע.

בנוסף לדפי המזכרת המונפקים ביוזמת השירות הבולאי, מיוצרים ע"י השירות הבולאי גם דפי מזכרת ביוזמה פרטית. הגורמים המזמינים דפים אלה נוהגים לרוב להציע חלק מהם גם למכירה לציבור הרחב.

 

בתמונה: דף מזכרת שהונפק בשנת 2019 על ידי השירות הבולאי ביוזמת התאחדות בולאי ישראל, וזאת לרגל הכנס השנתי ה-33 של בולאי ישראל. 

 
 
דף קונטרס 
Booklet Pane 

עמוד של בולים מתוך קונטרס, אשר כלולים בו במקרים רבים תמהיל מגוון של בולים שונים ותוויות פרסומת. דף הקונטרס נועד לאפשר מכירה נוחה של בולים בערכים נקובים מתאימים, תוך ניסיון להרכיב בולים המשלימים יחד מחיר עגול ונוח לרכישה בדואר.

 

בתמונה: דף מתוך קונטרס שהונפק בגרמניה בשנת 1934, בדף כלולים בולים בעלות כוללת של 40 פנינג (5 פעמים 6 פנינג, פעמיים 5 פנינג, ותווית פרסום אחת).

 
 
הדפס רכב 
overprint, surcharge, Aufdruck 

הוספת פרטים בתהליך נפרד על גבי גיליון בולים קיים שכבר הודפס קודם לכן. הוספת הדפס רכב על בול קיים מתבצעת לרוב כאשר יש צורך לייצר בדחיפות בול דואר חדש, ואין לרשויות הדואר את הזמן הדרוש לביצוע תהליך ההדפסה המלא. 

קיימים מצבים רבים בהם נוצר הצורך להוספת הדפס רכב, דוגמת מקרים של עדכון לא מתוכנן של תעריפי הדואר המחייב ייצור בולים בערכים נקובים חדשים, שינוי שם המדינה (לרוב בעת קבלת עצמאות), או הוספת מסר תעמולתי דחוף. 

 

בתמונה: בול שהונפק בישראל בשנת 1962, כתוצאה מצורך דחוף בבולים בעלי ערכים נקובים חדשים. הדפס הרכב שינה את הערך הנקוב של הבול. 

 

 
 
הוצאה מן המניין 
Definitive Issue, Usuals 

בול או סדרה לשימוש שוטף. הבול מודפס מחדש בכל פעם שהמלאי לצורכי דואר אוזל. לרוב - הבולים מן המניין קטנים ומודפסים בפחות צבעים.

 

בתמונה: בול מן המניין מסדרת מבנים ואתרים היסטוריים שהונפק בשנת 2000.

 
 
הוצאת זיכרון 
Commemorative stamp 

בניגוד לבולים מן המניין - בולי הזכרון מודפסים פעם אחת בלבד. הם באים לחגוג או להנציח אירוע, אדם או נושא. בהנפקות זיכרון מושם דגש מיוחד על עיצוב והדפסה איכותיים.

 

בתמונה: בול זיכרון שהונפק בישראל לרגל יום הבולאות בשנת 1999.

 
 
הרעבת דיו 
Ink Starvation 

תקלה העשויה להתרחש בשלב ההדפסה של ייצור הבול, כאשר מאגר הדיו המשמש להדפסה מתכלה, וכתוצאה מכך נוצרים בולים שהודפסו באופן חלקי. 


בתמונה: בול שהודפס בארצות הברית בשנת 1954. הבול עליון מראה סימנים של הדפסה חלקית, צוצר של הרעבת דיו.

 
 
השרייה 
Soaking Off 

הפרדת הבול המשומש משכבת הנייר של המעטפה עליה הוא דבוק. ההפרדה מתבצעת באמצעות המסת שכבת הדבק המצמידה את הבול לנייר המעטפה וזאת על ידי השריית הבול במים פושרים. 


בתמונה: גזירי הנייר ועליהם הבולים מושרים בקערת מים, ולאחר המסת שכבת הדבק מונחים הבולים לייבוש על נייר סופג כשהם הפוכים. 

 

 
 
זיוף 
fake 

יצירה של פריט בולאי באופן פרטי, במטרה להונות את שירותי הדואר או את אספני הבולים. פעולת הזיוף יכולה לכלול שינוי מהותי בבול דואר קיים על מנת להגדיל את ערכו, או הדפסה של בול דואר חדש לחלוטין. ידועים מקרים רבים בהם יצרו הזייפנים "בולי דואר" של מדונות שלא היו קיימות כלל, תוך שהם מסתמכים על חוסר הידע של חלק מן האספנים.

דוגמה ליצירה שכזאת היא "בול" מס’ 1 של אפגניסטן, אשר הודפס במאה ה-19 על ידי סוחר בולים מהודו. הבול הצליח להונות אפילו את העורכים של הקטלוגים העולמיים, שכללו אותו בפרסומים שלהם. חלפו מספר שנים עד שחוקר בולאי הצליח להוכיח כי אכן מדובר בזיוף, והבול הוסר מן הקטלוג.

 

בתמונה: ה"בול" הראשון (המזוייף) של אפגניסטן.  

 
 
זמסטבו 
Zemstvo 

מילה בשפה הרוסית שמשמעותה "כפרי". המונח מתייחס לשורה ארוכה של שירותי דואר שפעלו ברוסיה בתקופה שקדמה למלחמת העולם הראשונה. באותה תקופה העביר הדואר של המדינה את המכתבים רק בין בתי הדואר שבערים הגדולות ושירותי הדואר הכפרי סיפקו שירות משלים והעבירו את הדואר מהערים הגדולות לאיזורים הכפריים שסביבן. רבים משירותי הדואר הכפרי הנפיקו בולים מיוחדים.

 

בתמונה: בול שהונפק בשנת 1893 לשימוש דואר הזמסטבו של מחוז קולומנה שבאזור מוסקבה ברוסיה. 

 
 
חותמת "בת הים" 
Mermaid Cancel 

חותמת בעלת מראה ייחודי, ששימשה בעיר דבלין שבאירלנד בין השנים 1808 עד 1814. החותמת עוצבה בהשפעת צורתו של הנבל האירי, והיא כוללת בצידה השמאלי דמות מסוגננת של בת ים. ידועים מספר טיפוסים של החותמת, אשר שימשו כחותמת מעבר דרך דבלין, חותמת יציאה של דברי דואר שנשלחו מדבלין, או כחותמת לאישור משלוח דואר בחינם בתנאים מסוימים.


בתמונה: חותמת מטיפוס "בת הים" שהוטבעה בדבלין בשנת 1909, ונועדה לציין אישור משלוח דואר בחינם.

 
 
חותמת אירוע 
pictorial or special cancellation 

חותמת מיוחדת המונפקת לרגל אירוע מסוים, ומוטבעת בסניף דאר אחד בלבד. החותמת לא כוללת תאריכון מתחלף, כלומר משמשת להחתמה רק יום אחד, בתאריך המצוין בחותמת.

 

בתמונה: חותמת שהנפיק דואר ישראל לכבוד תערוכת הבולים "הפניה" שהתקיימה בדנמרק בשנת 2001. נוסח החותמת הוא "ברכה לתערוכת הבולים הפניה 2001".

 
 
חותמת בהזמנה 
C.T.O. cancelled to order 

חותמת המוטבעת ע"י הדאר עפ"י בקשת הקונה, ללא קשר לשימוש בבול למשלוח דאר. נוהג זה היה נפוץ מאוד בקרב מדינות שונות במזרח אירופה, אסיה ואפריקה, אשר ביקשו להשיג הכנסה במטבע זר לשיפור מצבן הכלכלי. החתמת הבולים נעשתה במקרים רבים בתהליך של הדפסה בבית הדפוס, כחלק מתהליך הנפקת הבולים. 

בולי C.T.O. כאלה נמכרו במחירים הנמוכים משמעותית מן הערך הנקוב של הבולים, והם נועדו בעיקר לילדים או לאספנים מתחילים. כדי לעודד את המכירה נהגו המדינות המנפיקות ליצור בולים גדולים, וצבעוניים שהציגו נושאים פופולאריים.

השירות הבולאי של ישראל, כמו שירותים בולאיים אחרים בעולם, מאפשר רכישה של בולים חתומים מראש, אך רק במחיר הזהה למחיר הבול הלא חתום. לפיכך בולים אלו אינם נחשבים לבולי CTO. 

 

בתמונה: בול מוחתם בהזמנה שהונפק בשנת 1971 על ידי אמירות פוג’יירה שבמפרץ הפרסי (כיום חלק מאיחוד האמירויות). 

 
 
חותמת ביול (במכונה) 
frankotype, meter postmark 

חותמת המוטבעת על המעטפה באמצעות מכונת ביול, וכוללת הן את פרטי המשלוח (התאריך ומקום המשלוח) והן את הסכום ששולם. מבחינת ההגדה הטכנית מדובר בחותמת ולא בבול, מאחר ולא ניתן לרכוש אותה לצורך שימוש עתידי. 

חותמת הביול כוללת כאמור שני חלקים מובחנים. בצידה הימני יש מרכיב בצורת ריבוע המכיל את הסכום ששולם, ובצידה השמאלי יש מרכיב מעוגל המכיל את פרטי המשלוח.

 

בתמונה: חותמת ביול ששימשה באחד מבתי הדואר בתל אביב. בתחתית החלק הרבוע של החותמת משולב סמל הצבי, מרכיב המאפיין חותמות ביול ששימשו את דואר ישראל.   

מכונות הביול משמשות הן את בתי הדואר והן את הפקידים במשרדי הממשלה ובחברות מסחריות. מרבית מכונות הביול מאפשרות להוסיף לחותמת שהם מטביעים מרכיב שלישי, המעוצב כמרכיב פרסומי הכולל מסר או ציור המאפיינים את הגורם השולח.

 

 

 

 
 
חותמת ביטול 
cancellation, obliteration, Abstempelung 

חותמת שמטרתה להטביע כתמי דיו על פני הבול ולמנוע את האפשרות לעשות בו שימוש חוזר.

 

בתמונה: חותמת הביטול שנועדה למנוע את השימוש החוזר בבולי הפני השחור, הבול הראשון בעולם, עוצבה בצורת צלב והוטבעה בשלב הראשון בצבע אדום.

 
 
חותמת כוכב ברנזוויק 
Brunswick Star postmark 

כינוי שהוענק לחותמת ביטול אשר הופעלה באדינבורו שבסקוטלנד בין השנים 1863 עד 1873. החותמת קיבלה את שמה בגלל הדימיון בין דגם הקרניים המופיעות בה ובין סמל דוכסות ברנזוויק שבגרמניה. במרכז החותמת משובץ המספר 131, המספר המזהה של בית הדואר של אדינבורו.

 

בתמונה: חותמת כוכב ברנזוויק על בול דואר ועל גזיר.

 

 
 
חותמת מואפלת 
Blackout Cancel  

בזמן מלחמת העולם השנייה שונו חותמות בתי המיון בקנדה, ונמחקו מהן שם היישוב בו הוטבעה החותמת. במטרה למנוע מן האויב את האפשרות ללמוד על מיקום היחידות הצבאיות, או על מקום מגויהם של בני משפחות החיילים המשרתים בצבא, הוחלט כי החותמת תכיל רק את התאריך בו נשלח המכתב, בעוד שם היישוב לא יופיע בחותמת.


בתמונה: מעטפה שנשלחה מקנדה לאנגליה בחודשים האחרונים של מלחמת העולם השנייה, בחודש מרץ 1945, ונבדקה על ידי הצנזורה הצבאית. הבול בוטל בחותמת מואפלת שלא כללה את שם היישוב ממנו משלח המכתב.

 

 
 
חותמת מכונת "קראג" 
Krag machine cancellation 

חותמת רציפה שהוטבעה על ידי מכונת ההחתמה מסוג "קראג". החותמת, שהוטבעה במדינות רבות ברחבי העולם מאז שנת 1905 ועד שנות השמונים של המאה ה-20, כללה כיתוב של שם היישוב ותאריך המשלוח יחד עם קווים ישרים או גליים. 


בתמונה: מעטפה שהוחתמה בבריטניה בחותמת מכונת "קראג" בשנת 1964. צורת החותמת השתנתה מעת לעת, ובתחילת המאה (1906) הוטבעה בבריטניה חותמת עם קווים ישרים ולא גליים.

 

 
 
חותמת נלווית (חותמת קישוט) 
cachet, Zusatzstempel 

חותמת, פרטית או רשמית, שהוטבעה על המעטפה לצד הבולים, ללא תפקיד דוארי. לרוב היא מוטבעת או מודפסת על מנת לקשט את המעטפה.

 

בתמונה: חותמת קישוט פרטית שהוטבעה על מעטפות מזכרת שהוכנו בשנת 1952 לרגל תערוכת הבולים הנודדת שהוצגה בעיר רמת גן.

 
 
חותמת פרפר 
Butterfly postmark 

חותמת ביטול, בעלת צורה סכמטית של פרפר, שהוכנסה לשימוש בשנת 1849 במדינת ויקטוריה (כיום חלק מאוסטרליה), ושימשה עד שנת 1851. בחלקה התחתון של החותמת משולבת האות V (ויקטוריה), ובחלקה העליון של החותמת משולב מספר המציין את היישוב בו הוטבעה החותמת. ידועות כ-50 חותמות שונות, מהן חותמת מספר 1 הוטבעה במלבורן, חותמת מספר 2 בעיר קילמור, וכך הלאה. 


בתמונה: בול שהונפק בויקטוריה בשנת 1850 ועליו חותמת פרפר מספר 15, שהוטבעה בעיר ג’ילונג (Geelong). 

 
 
חותמת שולם 
Paid Postmark 

חותמת המוטבעת בבית הדואר ומעידה כי דמי הדואר שולמו במזומן על ידי השולח ישירות לפקידי הדואר. החותמת עצמה אינה כוללת את הסכום ששולם. 


בתמונה: חותמת שולם שהוטבעה בבית הדואר של רחובות ב-7 בדצמבר 1967. חותמת זו נכנסה לשימוש בדואר רחובות ב-8 באפריל 1958.

 
 
חותמת שעם 
Cork Cancel 

במחצית השנייה של המאה ה-19 סיפק דואר ארצות הברית למנהלי בתי הדואר חותמת שכללה את פרטי התאריך ומקום המשלוח, אולם לא סיפק להם חותמת נפרדת לצורך ביטול הבולים. מנהלי בתי הדואר נדרשו להתארגן בעצמם ולהכין חותמת ביטול שכזאת בכוחות עצמם.

ברבים מן המקרים השתמשו המנהלים בפקקים עשויים שעם. לעיתים השתמשו בפקק כפי שהוא, ולעיתים חרטו מנהלי הדואר בפקק העגול דגמים פשוטים או מורכבים שנועדו ליצור מראה יפה יותר לחותמת. 


בתמונה: חותמת שעם שהוטבעה בשנת 1886 בעיירה סאות’ בית לחם שבמדינת פנסילבניה שבארצות הברית. מנהל בית הדואר המקומי ביצע מספר חתכים בפקק השעם, אולם הותיר אותו כמעט בצורתו העגולה המקורית. 

 

 
 
חותמת תעמולה 
slogan cancellation, Werbestempel 

חותמת ביטול המוטבעת בבתי הדואר כשהיא כוללת, לצד פרטי בית הדואר ומועד המשלוח, גם מסר תעמולתי שנועד לפרסם אירוע, או לקדם נושא.

בשונה מחותמת אירוע, חותמת תעמולה נמצאת לרוב בשימוש ביותר מבית דואר אחד, ומוטבעת למשך יותר מיום אחד. 

 

בתמונה: חותמת התעמולה, שכללה את המסר "הצטרף למסע נגד המוות בדרכים", הוטבעה בבית הדואר של באר שבע ב-1.1.1960.  חותמת תעמולה זו הוטבעה בחמישה בתי דואר (ירושלים, תל אביב, חיפה,באר שבע וטבריה) במהלך כל חודש ינואר 1960.

 
 
חרט 
Burin 

כלי העבודה העיקרי של הגלף, היוצר את הגלופה בשיטת הדפוס המכונה "גילוף פלדה". הגלף הוא אמן החורט את התמונה שיצר המעצב על פיסת מתכת רכה. צפיפות הקווים והנקודות שיוצר הגלף על פיסת המתכת יקבעו את איכות התוצאה הסופית שתתקבל בבול. 

על מנת לבצע את היצירה נעזר הגלף במגוון של כלי חריטה בעלי חוד שונה, המאפשרים לו לשלוט בתוצאה המתקבלת בגלופה.


בתמונה: דוגמאות לכלי חריטה שונים המשמשים בעבודת הגילוף. 

 
 
טריפטיכון 
Triptych 

קבוצה של שלושה בולים שונים המודפסים זה לצד זה ויוצרים יחד תמונה משותפת. מקור הביטוי בעיצוב האופייני של דלתות המזבח בכנסייה הנוצרית. 


בתמונה: סדרת בולי כינרת שהונפקו בישראל בשנת 1992 ויוצרים יחד עיצוב משותף. 

 
 
ירושלים (בול) 
Jerusalem provisional stamps 

סדרת בולי מעבר שהיו בשימוש בירושלים ממרץ 1948 עד יולי 1948. בתום המצור על ירושלים הוכנסו לשימוש גם שם בולי "דאר עברי".

 

בתמונה: בול שהונפק בירושלים בתקופת מנהלת העם, כאשר העיר הייתה במצור ולא ניתן היה להוביל אליה את בולי מנהלת העם שהוכנו בתל אביב. הבול הוכן בהדפסה הראשונה של בולי ירושלים, ב-9.5.1948.

 
 
כיס למכירת בולים 
Stamp vending Pocket 

בתחילת המאה ה-20 פרח בארצות הברית שוק האוטומטים למכירת בולים, אשר נוצרו על ידי יצרנים שונים. בחלק ממכונות אלו שולבו גלילי בולים שנרכשו מהדואר האמריקאי כשהם מנוקבבים מראש (ניקבוב בצפיפות 12), ובחלק אחר שולבו גלילי בולים לא מנוקבבים אשר הופרדו על ידי המכונה האוטומטית בטכניקה עצמאית. בכל מכונה יכול היה הלקוח לרכוש מספר עותקים של בול מסוג אחד בלבד, בהתאם לגליל הבולים שהותקן במכונה.

החברה האמריקאית לאוטומטים (U.S. Automatic Vending Company), שהתמחתה בייצור מכונות למכירת בולים ולמכירת כרטיסים, פיתחה שיטה שתאפשר למכור במהלך אחד מספר בולים מסוגים שונים. שלושה בולים בערך נקוב כולל של 5 סנט נארזו בתוך כיס מיוחד, אשר היה חלק מסרט נייר שהוזן לאוטומט למכירת כרטיסים. החברה הוציאה פטנט על ההמצאה, והפעילה מכונה ניסיונית בעיר ניו יורק, אולם ההמצאה לא זכתה להצלחה וננטשה כעבור זמן קצר. 

 

בתמונה: צידו האחורי של כיס למכירת בולים, ועליו פרטי החברה והמוצר. במבט מלפנים ניתן לראות כיצד נארזו הבולים בתוך כיס הנייר, שהיה חלק משרשרת של כיסים זהים.

 

 

 

 
 
כיס מגן 
protective mount, pochette, Klemmtasche 

מארז עשוי שתי שכבות של חומר פלסטי המחוברות בחלקן התחתון. הבול מוכנס בין שתי השכבות, כך שהוא מוגן ושמור מפני נזק. השכבה הקדמית היא שקופה, וניתן לראות דרכה את פני הבול. השכבה האחורית היא שחורה או שקופה, בהתאם לבחירתו וטעמו של האספן.

צדו האחורי של כיס המגן הוא דביק, דבר המאפשר להצמיד את הבול לדף התצוגה או לדף האלבום בו נשמר הבול.

בקרב אספני הבולים כיס המגן מכונה "הוויד" (HAWIDD), על שם בית החרושת הראשון שיצר אותו.

 

בתמונה: בול בריטי שמור בתוך כיס מגן בעל דופן אחורית בצבע שחור.

 
 
כליל 
entire, entier, Ganzbrief 

מונח המתייחס לדבר דואר שלם, וזאת בניגוד למונח "גזיר" המתייחס לחלק שנגזר מתוך המעטפה.

בקרב האספנים הישראלים הוותיקים המינוח "כליל" משמש לאפיון "דבר בולים", תרגום מילולי של המונח הגרמני "GANZSACHEN".

 

בתמונה: מעטפה שלמה שנשלחה בישראל בשנת 1950, ועליה תוויות המעידות כי נשלחה בדואר רשום ובדואר אקספרס.

 

 

 
 
כפל דפוס 
Double Impression 

תקלת הדפסה במהלכה הוטבע התכן של הבול, כולו או חלקו, יותר מפעם אחת. מצב זה יכול לקרות כאשר גיליון הבולים נתקע בתוך מכונת הדפוס, או שבטעות גיליון הבולים הוכנס פעם נוספת לתוך מכונת הדפוס.

 

בתמונה: תקלת כפל דפוס שארעה בבול שהונפק ביוון בשנת 1943.

 

 

 
 
כרטיס בולים 
Stamp Card 

מתכונת ניסיונית לשיווק בולים שהונפקה בשנת 1993. המדובר בכרטיס בגודל של כרטיס אשראי עליו היו שישה בולים צרים וארוכים במתכונת של דבקיות אותן ניתן היה לקלף מן הכרטיס ולהדביק על המכתב.

כרטיסי בולים הונפקו על ידי קיריבטי וצפון קוריאה, אולם ליוזמה הזו לא היה המשך.


בתמונה: כרטיס בולים שהונפק על ידי צפון קוריאה בשנת 1993. כל שורה בכרטיס כוללת בול דואר ולצידו תווית המציינת את סוג השירות.  

 

 
 
כתמי לחות (="חלודה") 
tropical stains, stains 

פטריה מיקרוסקופית המתפתחת בצד הדבק, מתפשטת עם הזמן גם אל הנייר, ועלולה לבסוף להרוס את הבול לגמרי. חום ולחות האופיניים למישור החוף של ישראל מזרזים את התפתחות הכתמים. הצבע החום האופיני לכתמי הלחות הוביל למינוח העממי "חלודה".

 

בתמונה: בול ישראלי שבצידו הימני התפתחו כתמי לחות חומים. 

 
 
לא חתום, לא משומש 
not postmarked, nonoblitere, ungestempelt 

המונח "בול לא חתום" מתאר את מצב הבול בצידו הקדמי, מבלי להתייחס למצב הדבק בצידו האחורי. "בול לא חתום" הוא בול שלא בוטל על ידי חותמת או בדרך שונה, ולמעשה ניתן לעשות בו שימוש לצורך משלוח דואר. 

בול שכזה יכול להיות עם דבק מקורי (ואז הוא מכונה "בול תמים"), עם דבק שניכרים בו סימני מדבק (ואז הוא יקרא בשם "בול ממודבק") או ללא דבק כלל. 

 

בתמונה: מעטפה שנשלחה מאנגליה לישראל בתחילת שנת 2023 והודבקו עליה בולים רבים. מסיבה כלשהיא בחר הדואר הבריטי שלא להחתים את הבולים שעל המעטפה. בולים אלו הם במצב "לא חתום ללא דבק" (כי הדבק ישטף כאשר יסירו את הבולים מן המעטפה). 

 
 
לא מנוקבב 
imperforated, non-dantele, ungezahnt, geschnitten 

בול שהונפק מבלי שיתבצע לגביו שלב ההפרדה בין הבולים בגיליון (בשיטת ניקבוב או בשיטת דקור). לבול אין את המראה האופייני של "שיניים" בהיקף הפריט, והוא הופרד מן הגיליון השלם באמצעות מספריים או אמצעי חיתוך אחר.

הבול הראשון בעולם הונפק ב-1840 כשהוא לא מנוקבב, וכך גם מרבית הבולים שהונפקו בשנים שלאחר מכן. שלב ההפרדה בין הבולים כחלק מתהליך הנפקת הבול נכנס לשימוש נרחב רק 30 שנה מאוחר יותר.

הנפקת בולים לא מנוקבבים התבצעה גם בתקופות מאוחרות יותר, אם כהחלטה של יצרן הבול ואם כתקלה שהשפיעה על חלק מן הבולים בהנפקה.

בקרב חלק מאספני הבולים בישראל מקובל להשתמש במונח "חתוך" כאשר דנים בבול לא מנוקבב.


בתמונה: בול שהונפק בברית המועצות בשנת 1938 כשהוא לא מנוקבב.  

 

 
 
להב ניקוי 
Doctor Blade  

פס מתכת גמיש המותקן בתוך מכונת הדפוס, בצמוד לגליל עם הגלופה, ותפקידו לגרד את פני הגלופה ולהסיר ממנה את עודפי הדיו שנמרח עליה לפני שהיא תוצמד לנייר ההדפסה. 


בתמונה: עובד הדפוס מתקין את להב הניקוי בתוך מכונת הדפוס. בתרשים ניתן לראות כיצד גורף הלהב את עודפי הדיו מפני הגלופה.

 

 
 
להב ניקוי פגום 
Doctor Blade Flaw 

מצב של תקלה בשלב ההדפסה, כאשר גוף זר נתקע בין להב הניקוי ובין גליל הגלופה. להב הניקוי אינו מצליח למחות בשלמות את עודפי הדיו מפני הגלופה, וכתוצאה מכך מופיע פס של דיו כשהוא מרוח על גיליון הבולים. תקלה זו יכולה להיות נקודתית או מתמשכת, בהתאם לגודלו של הגוף הזר שמפריע לפעולת להב הניקוי ומשך הזמן בו הוא היה תקוע במקומו קודם שעובדי הדפוס תיקנו את התקלה.


בתמונה: פס של דיו מרוח על מספר בולים בגיליון שהונפק בבריטניה בשנת 1939. בהגדלה ניתן לראות כי בגלל התקלה הפך הגוף הזר שניתקע בלהב הניקוי למעין מברשת קטנה, שמרחה צבע על גיליון הבולים.

 

 

 
 
ללא נייר 
Off Paper  

בולים משומשים שנגזרו מן המעטפה עליה הודבקו, ונשטפו במים על מנת להפריד אותם משכבת הנייר של המעטפה. בולים משומשים, שנמכרים "ללא נייר" לפי משקל, ימכרו לרוב במחיר גבוה יותר מבולים שלא נשטפו והם "על נייר".

 

בתמונה: ערימה של בולים ללא נייר.

 
 
מגדלת 
Magnifier 

אחד העזרים החשובים המשמשים את אספן הבולים על מנת לבחון את הפרטים הקטנים המופיעים בעיצוב הבול, ואת מצבו הטכני של הבול.


בתמונה: בול דואר שהונפק ב-1960 בברית המועצות לרגל יום הבול, ומתאר את השימוש במגדלת לבחינת הבול. 

 
 
מד ניקבוב 
Perforation Gauge, Odontometre 

אחד העזרים המשמשים את האספן על מנת למדוד את צפיפות חורי הניקבוב שסביב הבול. הבדיקה מתבצעת על ידי השוואת הניקבוב של הבול מול השורות השונות המודספות במד הניקבוב.


בתמונה: מד ניקבוב עשוי פלסטיק בו מוצגות מידות הצפיפות השונות באמצעות בליטות התואמות את חורי הניקבוב. הצמדת הבול אל השורה המתאימה מאפשרת לאתר את צפיפות הניקבוב שלו. 

 

 
 
מדבק 
Hinge 

פיסת נייר שקוף עם דבק בצד אחד, בדרך כלל מקופל לשני חלקים לא שווים. החלק הקצר מודבק לאחורי הבול ולחלק העליון ואילו החלק הארוך מודבק לדף האלבום. בשיטה זאת ניתן בקלות להרים הבול כדי לבחון את הצד האחורי. מדבקים מאיכות טובה יורדים בקלות במים.

הצמדת מדבק אל צידו האחורי של בול תמים משאירה סימנים בשכבת הדבק, ועל פי כללי האיסוף המקובלים כיום מצב זה פוגע בערכו הכספי של הבול. מאז המצאת כיס המגן ירד מאוד השימוש במדבק, והוא כמעט לא מקובל בקרב אספני הבולים.

 

בתמונה: מבט אל צידו האחורי של הבול, שם הוצמד המדבק. 

 
 
מודק 
Thinned 

בול שנפגם, ואבד לו חלק מן העובי המקורי של הנייר עליו הודפס. האיזור הפגום יכול להוות בנקודה קטנה, או בחלק גדול יותר משטח הבול. במקרים רבים ניתן להבחין בחלק הפגום כאשר מביטים בצידו האחורי של הבול, או כאשר מביטים בבול אל מול מקור אור חזק. 

יש המכנים את החלק הדק יותר בנייר הבול בשם "חלון".


בתמונה: צידו הקדמי של בול שהונפק בשנת 1852 בפארמה, כיום חלק מאיטליה. הפגם אינו בולט מצד זה, אולם במבט אל צידו האחורי של הבול ניתן לראות כי בחלקו התחתון נייר הבול נפגם מאוד.  

 

 
 
מוחתם, מבוטל 
cancelled, oblitere, gestempelt 

בול שנעשה בו שימוש לצורך דואר. הוא הוחתם ובזה בוטל תוקפו לשימוש נוסף של מכתבים.

החותמת המוטבעת על הבול מספקת לבולאי מידע על המקום והזמן בו נעשה שימוש בבול.  

 

בתמונה: בול אוסטרי, שהונפק במקור לשימוש באירופה, היה בשימוש גם בבתי הדואר שהפעילה אוסטריה במדינות אחרות. החותמת מעידה כי עותק זה של הבול היה בשימוש בבית הדואר האוסטרי שפעל בירושלים.  

 
 
מוצג, תצוגה 
exhibit, objet expose, Aussstellungsobject 

חלק מן האוסף אותו בחר האספן לארגן במתכונת מוסכמת ולהציג אותו לציבור במסגרת תערוכת בולים.

 

בתמונה: תצוגה המתמקדת בדואר המושבות היהודיות מתוך אוסף תולדות תולדות הדואר של ארץ ישראל שבנה האספן צבי אלכסנדר. האוסף שמור במוזיאון אלכסנדר לתולדות הדואר והבולאות, וחלקו מוצג בתצוגת קבע ובתערוכות מתחלפות המתקיימות במוזיאון

 
 
מוקדמים 
forerunners, precurseurs, Vorlaufer 

בולים או דברי דאר אחרים שמקורם בתקופה המקדימה או מבשרת תקופה בולאית חדשה. ההתייחסות לתקופה מסויימת בתור "מוקדמים" קשורה לנקודת המבט של המגדיר. עבור אספן של בולי סינגפור, בולי האימפרייה הבריטית ששימשו במלאיה הם "מוקדמים", בעוד שעבור אספן בולי צ’כוסלובקיה הפריטים הבולאיים של האימפרייה האוסטרו-הונגרית הם "מוקדמים". 

בקרב אספני הבולים של ארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי ובתקופת מדינת ישראל נהוג לכנות בשם "מוקדמים" את הפריטים הבולאיים מן התקופה העות’מאנית. יש המרחיבים הגדרה זו גם לפריטים בולאיים משנים מוקדמות יותר. 

 

בתמונה: מכתב שנשלח מעכו בשנת 1471 באמצעות הדואר הוונציאני, אשר החל לפעול בארץ ישראל בתקופה הצלבנית (במאה ה-13) ושירת את הסוחרים האיטלקים גם בראשית התקופה הממלוכית. עיון בכתובת הרשומה בחזית המכתב מגלה מספר סימנים אופייניים לתקופה. בתחילת השורה הראשונה מסומן צלב, שנועד להבטיח את סיוע האל, ובסוף השורה השנייה מופיעים שני סימנים משולשים קטנים, המציינים ככל הנראה את מספר הסוסים שיש להחליף במהלך הובלת המכתב לביירות, שם נמסר לקברניט הספינה שהפליגה לאיטליה.

 

 

 
 
מחורר 
perfinned, perfore, gelocht 

בול שסומן באמצעות ניקוב חורים בצורות שונות. המינוח האנגלי לבולים מחוררים הוא perfins - חיבור של שתי המילים perforated initials, כלומר "ראשי תיבות מחוררים". בפועל מקובל לעצב את החורים הן במתכונת של אותיות והן במתכונת של ציורים שונים.

החירור נועד לשמש גורמי ממשל וחברות מסחריות, אשר נהגו לרכוש כמויות גדולות מאוד של בולי דואר לצורך פעילותן השוטפת, וחששו מפני תופעה של גניבת הבולים על ידי עובדי החברה. סימון הבולים כרכושה של החברה, על ידי חירור ראשי התיבות של החברה או הלוגו שלה, מנע שימוש פרטי בבולים אלו.  

חירור הבולים החל באנגליה בשנת 1868, והתפשט בכל רחבי העולם. בישראל לא היה שימוש בחירור, אולם בתקופת המנדט הבריטי ובתקופה עות’מאנית היו מקרים מעטים של שימוש בחירור על ידי חברות מסחריות דוגמת בנק אנגלו-פלסטינה, הקרן הקיימת לישראל ובנק קרדיט ליאונה.

 

בתמונה: בול שהונפק באוסטרליה וחוררו בו האותיות OS, ראשי תיבות של המונח האנגלי "בול רשמי" (official stamp). בול זה שימש את גורמי הממשל באוסטרליה לצורך משלוח מכתבים כחלק מפעילותם השוטפת.

 

 

 
 
מיסף 
surtax, surtaxe, Zuschlag 

מונח המתייחס לתוספת המחיר שנדרש הלקוח לשלם בעת רכישת הבול, בנוסף לערך הנקוב הרגיל של הבול.

שירותי הדואר נהגו לנצל את הבולים כאמצעי לאיסוף כספים למטרות צדקה שונות, וזאת על ידי גביית סכום נוסף מעבר לערכו של הבול לצורך משלוח דואר. הסכום הנוסף הועבר לאחד מארגוני הצדקה, וזאת בהתאם למה שנקבע מראש. בולי שכאלו, עליהן הוטבע סכום נוסף כונו בשם "בול צדקה".

בניסיון למנוע ניצול לרעה של משתמשי הדואר, נקבעו מעת לעת כללים שנועדו להגביל את הסכום הנוסף שנגבה עבור הבול, אולם ידוע כי לא אחת הופרו הכללים ונגבו סכומים מופרזים מן הציבור.


בתמונה: בול שהונפק בשנת 1943 בגרמניה הנאצית, ובו נגבה מיסף של 88 מארק עבור בול שערכו הנקוב למשלוח דואר היה 12 מארק.

 
 
מכונת החתמה "קראג" 
Krag" cancelling machine" 

אחת הבעיות העיקריות איתה נאלצו שירותי הדואר להתמודד, הייתה הצורך להחתים בבתי המיון הגדולים מידי יום באופן ידני מאות אלפי מעטפות. בשנת 1904 המציא מהנדס נורבגי בשם גוסטב אדולף הנסן (Gustav Adolf Hansen), שהיה מנהל העבודה במפעל קראג באוסלו (Krag Maskinfabrik company), מכונה אוטומטית להחתמה רציפה של מעטפות. המכונה נקראה על שם המפעל, קראג, ולא על שמו של הממציא.

מכונת קראג הייתה מסוגלת להחתים כ-1200 מעטפות בדקה, והיא פתרה למעשה את בעיית העומס בבתי המיון הגדולים. בשנת 1905 היא הופעלה בבית המיון של אוסלו, וזמן קצר לאחר מכן היא הותקנה בשבדיה, דנמרק, גרמניה, רוסיה, בריטניה ובמדינות רבות נוספות. המכונה פעלה בהצלחה משך עשרות שנים, והוחלפה בהדרגה עם כניסתן לשימוש של מכונות המיון החדישות בשנות השבעים והשמונים. 

 

בתמונה: מכונת החתמה "קראג" בגירסה החשמלית, כפי שפורסמה בקטלוג המוצרים של החברה בתחילת המאה ה-20. ניתן היה גם לרכוש מכונת החתמה קטנה יותר, שהופעלה ידנית, וסיפקה פתרון לבתי מיון קטנים יותר. 

 

 
 
מכונת פינום 
facing machine 

"פינום" מלשון "פנים". מכונה מיוחדת הנמצאת בבתי המיון הגדולים, ולתוכה מכניסים את תוכן שקי הדואר המכילים את המכתבים שנאספו מתיבות הדואר שברחובות. תפקידה של המכונה הוא לסובב את המכתבים כך שכולם יתיישרו כשהבול בפינה הימנית העליונה, והכתובת של הנמען תהייה ניתנת לקריאה נוחה. פקידי הדואר קוראים את פרטי הכתובת ומקלידים אותם למכונה, אשר מעבירה את המכתב לשק הדאר המתאים.

 

בתמונה: הקלדת הכתובת מהמעטפה המוצגת לפקיד כשהיא מיושרת. 

 
 
מכירה פומבית 
auction, vent aux enchere, Auktion 

שיטת מסחר במסגרתה מוצעים הפריטים למכירה בפני קהל הלקוחות למשך פרק זמן מוגבל, במהלכו מציינים הרוכשים את המחיר המקסימלי שהם מוכנים לשלם, ובתום הזמן שנקבע עובר הפריט לבעלותו של זה שהציע את המחיר הגבוה ביותר. 

מכירה פומבית יכולה להתקיים במסגרת מפגש משותף, באופן פיזי באולם, או ברשת האינטרנט,. המכירה יכולה גם להתבצע על ידי הגשת הצעות רכישה מראש למנהל המכירה, הקובע בתום התקופה שנקבעה את זהותו של המציע שזכה בפריט.  

 

בתמונה: קטלוג המכירה הפומבית שפורסם על ידי חברת "בולי תל אביב" בישראל.

 
 
מכתב אוקיינוס 
Ocean Letter 

שיטה שפותחה בראשית המאה ה-20 למשלוח מכתבים מספינות שהפליגו בלב ים. השיטה התבססה על ההמצאה החדשה של הטלגרף האלחוטי, שהותקן על פי חוק בכל ספינות הנוסעים לאחר אסון טביעת הטיטניק. מאחר ולטלגרף האלחוטי לא היה טווח המספיק לשידור מלב האוקיינוס אל החוף, הועבר תוכן המכתב מן האונייה המשדרת אל משרד הטלגרף על סיפונה של ספינת נוסעים סמוכה שהפליגה לכיוון ההפוך. נוסח המכתב הועתק על טופס מיוחד, הוכנס למעטפה ייעודית, וכאשר הספינה המקבלת עגנה בנמל הראשון בדרכה, המעטפה הועברה לסניף הדואר המקומי להמשך משלוח בדואר רשום.

 

בתמונה: מכתב שנשלח בשנת 1927 מלב ים באמצעות שירות הטלגרף האלחוטי של חברת מרקוני. עם הגעת הספינה המקבלת לנמל פלימות’ שבאנגליה, המכתב נמסר להמשך משלוח בדואר רשום בבית הדואר המקומי. 

 

 
 
מכתב סתם 
commercial or business letter 

אספני הבולים נוהגים להבחין בין "מכתב סתם", שנשלח על ידי אדם פרטי, גורם ממשלתי או חברה מסחרית, כחלק מפעילותם השוטפת, ובין "מכתב פילאטלי" שנוצר מראש במטרה לשמש כמזכרת בולאית. "מכתב סתם", המכונה גם בשם "מכתב מסחרי", נחשב כפריט עדיף לצורכי איסוף, מאחר והוא משקף את הפעילות הטבעית של הדואר בתקופה בה נשלח המכתב.

 

בתמונה: מכתב נדיר שנשלח על ידי אדם פרטי מן היישוב כפר ברוך בתקופת מנהלת העם. מעט מאוד מכתבים נשלחו בתקופה זו מן היישוב הקטן, ורובם נועדו לשמש כמזכרת בולאי. 

 

 

 
 
מלקט 
tweezers or tongs, pincette, Pinzette 

אחד העזרים המשמשים את הבולאי, באמצעותו נהוג לאחוז את הבול על מנת להימנע מלגעת בו בידיים חשופות. נגיעה ישירה בבול עלולה להשאיר על הנייר של הבול שאריות שומן ולכלוך המסייעים להתפתחות כתמים. חשוב להקפיד שקצות המלקט הבולאי יהיו חלקים ולא משוננים, כמו במלקט המשמש למריטת שערות.

 

בתמונה: כף יד האוחזת בבול באמצעות מלקט.

 
 
ממודבק 
hinged 

בול שהוצמד אליו מדבק בצידו האחורי, וניתן להבחין בשרידי המדבק או בסימנים שהמדבק השאיר בשכבת הדבק שמאחורי הבול.

על פי כללי האיסוף הנהוגים כיום, בול ממודבק מאבד מערכו יחסית לבול זהה שאין עליו סימני מדבק.


בתמונה: שרידים של מדבק כפי שהם נראים על צידו האחורי של הבול.

 
 
ממלא מקום 
Space Filler 

עותק פגום, או במצב ירוד, של בול יקר, נדיר או קשה להשגה. אספן עשוי לבחור לצרף לאוסף באופן זמני עותק כזה של הבול החסר לו, עד שיצליח לאתר ולרכוש עותק תקין של הבול.


בתמונה: עותק פגום של בול אמריקאי משנת 1882. 

 
 
מנוקבב 
perforated, dentele, gezahnt 

בול שהופרד מן הגיליון באמצעות תהליך המכונה בשם "ניקבוב", במהלכו מנקבים שורות של חורים בין הבולים בגיליון. לאחר הפרדת הבול מהגיליון יוצרים חורי הניקבוב בהיקף הבול את המראה האופייני של "בול עם שיניים". 

במרבית המקרים מנוקבים החורים בצפיפות של 12 עד 14 חורים לאורך שני סנטימטרים. הניסיון לימד כי צפיפות זו היא הנוחה ביותר לקריעת הבולים זה מזה, מבלי שהגיליון יתפרק מעצמו. ידועים גם מקרים בהם בוצע ניקבוב בצפיפות של 7 חורים בשני ס"מ ועד 18 חורים בשני ס"מ.

 

בתמונה: בול שהונפק במדינת פנאנג שבפדרציה של מלאיה, בו נוקבבו חורים בצפיפות של 18 חורים לכל שני סנטימטרים.

 
 
מנורת אור אולטרה סגול 
UV Lamp 

אחד העזרים המשמשים את האספן לבחינת הבולים. באמצעות אור אולטרה סגול יכול האספן לראות את סימני הזרחן שהודפסו על הבולים.


בתמונה: דוגמה לפנס המאיר באור אולטרה סגול. 

 
 
מספר גיליון 
Sheet Number  

מספר סידורי המוטבע בשולי הגיליון תוך כדי תהליך ההדפסה, וזאת במטרה לבצע בקרה על מספר הגיליונות המודפסים ולהעניק זיהוי חד ערכי לגיליון הבודד.

 

בתמונה: מספר הגיליון (8819) הודפס באמצעות נומרטור בשולי גיליון הבולים. 

 
 
מספר גלופה 
plate number 

מספר הגלופה ממנה הדפיסו את גיליון הבולים. במדינות שונות בעולם, וגם בישראל, נהוג לציין את מספר הגלופה בשולי גיליון הבולים. 

 

בתמונה: בשולי גיליון הבולים שהונפק בישראל בשנת 1950 נרשם המספר "6", מספר הגלופה ממנה הודפסו הבולים.

 
 
מעטפת בית הלורדים 
House of Lords envelope 

זכותם של חברי הפרלמנט הבריטי למשלוח דואר בחינם בוטלו ב-10 בינואר 1840, עם כניסתו לתוקף של התעריף האחיד של פני אחד. כפתרון ביניים עבור חברי הפרלמנט, ועל מנת להמתיק עבורם את הגלולה המרה, הדפיס מנהל הדואר רולנד היל מעטפות מיוחדות שחולקו בחינם לחברי בית הלורדים, ואשר הקנו להם זכות להמשיך ולשלוח מכתבים בחינם אם הם הופקדו בתיבת הדואר היוצא של בית הלורדים. מעטפות אלו היו בתוקף עד ה-5 במאי 1840, והן בוטלו סופית עם כניסתו לשימוש של בול הפני השחור.

 

 

בתמונה: מעטפת בית הלורדים שנמסרה למשלוח בחינם ב-12 במרץ 1840.

 

 

 
 
מעטפת בית הנבחרים 
House of Commons envelope 

זכותם של חברי הפרלמנט הבריטי למשלוח דואר בחינם בוטלו ב-10 בינואר 1840, עם כניסתו לתוקף של התעריף האחיד של פני אחד. כפתרון ביניים עבור חברי הפרלמנט, ועל מנת להמתיק עבורם את הגלולה המרה, הדפיס מנהל הדואר רולנד היל מעטפות מיוחדות שחולקו בחינם לחברי בית הנבחרים, ואשר הקנו להם זכות להמשיך ולשלוח מכתבים בחינם אם הם הופקדו בתיבת הדואר היוצא של בית הנבחרים. מעטפות אלו היו בתוקף עד ה-5 במאי 1840, והן בוטלו סופית עם כניסתו לשימוש של בול הפני השחור.

 

בתמונה: מעטפת בית הנבחרים שנמסרה למשלוח בחינם ב-5 במרץ 1840.

 

 
 
מעטפת הדפס 
prestamped (imprinte) envelope, entier postale 

מעטפה שהונפקה על ידי הדואר עם בול מודפס מראש. לעיתים מודפסים על המעטפה, בנוסף לבול, גם איור או תמונה.  

 

בתמונה: מעטפת הדפס מקושטת שהונפקה על ידי דואר ישראל ב-4 במאי 1949, לרגל יום העצמאות הראשון של מדינת ישראל.

 
 
מעטפת טרופת 
wreck cover, Katastrophenbrief 

מעטפה שניצלה וחולצה מתוך שברי אוניה, רכבת או מטוס שהיו מעורבים בתאונה. אספנים המתמחים באיסוף מעטפות כאלו משתדלים לחקור את נסיבות התאונה ולאסוף כל פריט מידע לגבי כלי הרכב, נתיבי הנסיעה וגורל הנוסעים.

כאשר המעטפה ניזוקה בתאונה מאש או ממי ים מקובל שהדואר מחתים את המעטפה בחותמת מיוחדת או מצרף למעטפה הודעה המציינת את נסיבות התאונה.

ראה גם: מעטפת תאונת-אוויר

 

בתמונה: מעטפה שנשלחה מסקוטלנד בחודש נובמבר 1938, וניזוקה בתאונה שהתרחשה בספינת האוויר "קלפורניה". 

 
 
מעטפת יום ראשון 
first day cover - FDC 

מעטפה שעליה מודבק בול (או סדרת בולים) שהוחתם ביום הנפקת הבול. השירות הבולאי הישראלי מכין מעטפות מעוטרות המצוירות בדרך כלל ע"י האומן שצייר את הבול.
איור המעטפה אינו הכרחי, וגם מעטפה מסחרית רגילה ועליה הבול עם חותמת מתאריך יום ההופעה היא מעטפת יום ראשון.

 

בתמונה: מעטפת יום ראשון שהונפקה על ידי דואר ישראל ב-27.4.1998. 

 
 
מעטפת שבועת כבוד 
Honour Envelope 

על מנת להקטין את העומס שהוטל על אנשי הצנזורה הצבאית בתקופת מלחמת העולם הראשונה, כאשר מיליוני חיילים היו מגוייסים וכתבו מכתבים לבני משפחותיהם, הנהיג הצבא הבריטי שיטה שהתבססה על צנזורה עצמית. מעטפות מיוחדות חולקו לחיילים, ועליהם נדרש השולח לחתום על הצהרה בנוסח הבא: "אני מאשר בכבודי כי תוכן המעטפה מתייחס רק לנושאים פרטיים ומשפחתיים".

מעטפות אלו עברו באופן חלקי ביקורת של אנשי הצנזורה הצבאית, אולם מרביתן הועברו ליעדן תוך מתן אמון בהצהרת השולח. שיטה זו הופעלה שוב בתקופת מלחמת העולם השנייה. 


בתמונה: מעטפת שבועת כבוד שנשלחה ממצרים ב-7 בפברואר 1917, והוחתמה בחותמת של יחידת הדואר הצבאי EY.

 

 

 
 
מעטפת תאונת-אוויר 
crash cover, Flugabsturzbrief 

מעטפה שניצלה מתאונה אווירית.

 

בתמונה: מעטפה ששרדה על מטוס אל על שהופל בבולגריה ב-27.7.1955.

 
 
מענק קברניט הספינה 
ship captain’s gratuity 

במחצית הראשונה של המאה ה-19 נהגו שירותי הדואר באירופה ובאמריקה לנצל ספינות פרטיות שהזדמנו לנמלים כאמצעי להעברת דברי דואר בין שני צידי האוקיינוס האטלנטי. על פי הנוהג שנקבע, קיבל קברניט הספינה סכום של פני אחד (שווה ערך לשני סנט אמריקאי) עבור כל מכתב שקיבל בנמל המוצא ומסר לבית הדואר בנמל היעד. סכום זה שולם במזומן, ולרוב לא בא לידי ביטוי מפורש ברישומים שעל המעטפה.

 

בתמונה: מכתב שנשלח בשנת 1859 מלונדון שבאנגליה לניו יורק שבארצות הברית. על המעטפה נרשם כי היא תועבר באמצעות הספינה הפרטית "פלימות’ רוקס" (By Plymouth Rocks).  המכתב נשלח ללא תשלום מראש, והוטבעה עליו חותמת ובה דרישה לגבות מן הנמען סכום של 6 סנט אמריקאי. סכום זה נועד לשלם עבור העברת המכתב ברכבת מלונדון לנמל ליברפול (1 פני = 2 סנט) + 2 סנט עבור המענק לקברניט הספינה הפרטית + 2 סנט עבור המשלוח של המכתב בתוך העיר ניו יורק. 

 

 
 
מפוצץ 
Exploded 

מונח המתייחס לקונטרס בולים שפורק למרכיביו, תוך הפרדה בין הכריכה, גיליונות הבולים ודפי הבניים ששולבו בו. בעבר היה מקובל "לפוצץ" קונטרסי בולים על מנת להציג לראווה את חלקי הקונטרס, אולם נוהג זה אינו מקובל עוד ונתפס כהשחתה של הפריט הבולאי.


בתמונה: קונטרס בולים שהונפק בקנדה בשנת 1912. הקונטרס פוצץ על מנת להציג לראווה את שני דפי הבולים, שני דפי הביניים וכריכת הקרטון. 

 
 
מרכז הפוך 
inverted center 

כינוי לטעות שהתרחשה במהלך ההדפסה של בול שהודפס בשני צבעים בשני מהלכים נפרדים. אחרי הדפסת השלב הראשון בצבע אחד, הוכנס הגיליון בטעות למכונת הדפוס כשהוא הפוך, וכך התמונה המרכזית הודפסה הפוך יחסית למסגרת.

 

בתמונה: בול שהונפק בבלגיה ב-5 באוגוסט 1920 והוקדש לקתדרלה העתיקה של העיר דנדרמונדה שמצפון לבריסל. גיליון אחד בן 100 בולים הודפס בטעות עם מרכז הפוך, מהם שרדו בידי האספנים 17 עותקים. הבול ידוע בשם "דנדרמונדה ההפוכה".

 

 
 
משומש 
used, use, gebraucht 

בול שנעשה בו שימוש לצורך העברת דואר והוחתם בחותמת או בוטל בדרך אחרת.  

 

בתמונה: בול אמריקאי שבוטל באמצעות חותמת מעוטרת בצורת כוכב שהוכנה באופן פרטי על ידי מנהל בית הדואר. חותמת זו מאפיינת תקופה במהלך המאה ה-19 בה הנחה הדואר האמריקאי את מנהלי בתי הדואר להכין בעצמם את החותמות בהם יבטלו את הבולים.

 
 
מתוקן 
repaired, repare, ausgebessert 

בול, או פריט בולאי אחר, שבוצעו בו תיקונים שנועדו לנסות ולהסתיר פגמים. המדובר בתיקונים דוגמת הוספת דבק, הסתרת חורים באמצעות נייר, הוספת שן חסרה ועוד.

במקרים רבים התיקונים בוצעו במטרה להונות קונים פוטנציאלים, ולכן חשוב להתייעץ עם מומחה לפני רכישה של בול יקר ערך. 

 

בתמונה: הפינה השמאלית התחתונה של הבול שהונפק בווירטמברג (אחת ממדינות גרמניה) נחתכה, ונעשה ניסיון גס להדביק אותה חזרה. במבט אל צדו האחורי של הבול ניתן לראות את מקום התיקון. 

 

 
 
נהריה (בול) 
NAHARYA provisional stamps 

סדרת בולים זמניים שהיו בשימוש בנהריה בתקופת המעבר, עד להכנסם לשימוש של בולי "דאר עברי".

 

בתמונה: בול שהונפק על ידי המועצה המקומית נהריה ב-16 במאי 1948.

 
 
נייר חתום 
Carta sigillata 

נייר רשמי המונפק על ידי המדינה ונושא עליו בול מודפס המעיד על המס שנגבה מן הקונה בזמן רכישת הנייר. במספר מדינות, דוגמת שבדיה או רוסיה, ניתן היה לפנות בכתב למשרדי הממשלה רק באמצעות נייר רשמי זה. מקור המונח "כרטה סיגילטה" הוא בשפה הלטינית, ומשמעותו המילולית היא "נייר סגור", או נייר אטום". 

במאה ה-17 שימשו ניירות חתומים את מרבית גופי הממשל במדינות השונות באירופה, וזו הייתה דרך לגבות היטלים ומיסים מן הציבור. בשבדיה, לשם דוגמה, הונהג השימוש בנייר חתום בשנת 1660. ככל שחלף הזמן ננטש הנוהג הזה והוחלף בחובה להדביק על מכתבי הפנייה למשרדי הממשלה בולי מס שונים.


בתמונה: נייר חתום ששימש בשבדיה בשנת 1926. בחלקו העליון של הנייר הרשמי מודפס בול מס מסוגנן המעיד על גובה התשלום שנגבה מן הרוכש (2 קרונות). בהגדלה ניתן לראות בול שנגזר מנייר חתום שבדי בערך נקוב של 25 אורה. 

 

 
 
נייר מחויט משי 
Silk Thread Paper 

סוג של נייר ביטחון אשר שימש להדפסת בולים במחצית המאה ה-19. במהלך הכנת הנייר שולבו בו חוטי משי דקים, אשר נועדו להקשות על זיוף הבולים.

כל זמן שהפרדת הבולים מתוך הגיליון השלם נעשתה במספריים, לא היה כל קושי בהימצאות חוט המשי הדק בתוך הנייר, כיוון שהוא נחתך בקלות יחד עם הנייר עצמו. המצב השתנה עם התחלת השימוש במכונות הניקבוב, כיוון שהחוט המשיך לקשור בין הבולים בגיליון והקשה על הפרדת הבול מהגיליון. ככל שהתרחב השימוש ?במכונות הניקבוב הוספק השימוש בנייר הכיל חוטי משי.


בתמונה: בול שהונפק בשוויץ בשנת 1854. במבט מצידו האחורי של הבול ניתן להבחין בחוט המשי הטבוע במרקם הנייר.

 

 ?

 
 
נייר ריבועים 
Quadrille Paper 

נייר ששימש להדפסת בולים, אשר במהלך הייצור שלו הוטבעו בו סימני מים במבנה של ריבועים.  


בתמונה: בול שהונפק בג’יבוטי בסוף המאה ה-19, הודפס על נייר ריבועים. בחינת החלקים הריקים שבשולי הבול מאפשר להבחין במתאר הריבועים הטבוע בנייר הבול.

 

 
 
נייר תחמיש 
Cartridge Paper 

נייר עבה וקשה בעל מרקם גס, אשר שימש במאה ה-19 לייצור מארזי אבק שריפה לרובים. לעיתים נדירות שימש נייר מסוג זה להדפסת בולי דואר.


בתמונה: בול שערכו פני אחד אשר הונפק בטרינידד בשנת 1853. בצידו האחורי של הבול ניתן לראות את המרקם הגס של הנייר עליו הוא הודפס.

 

 
 
ניקבוב 
perforation, dentelure, Zahnung 

תהליך בו מוסיפים שורות של נקבים בין הבולים בגיליון, וזאת על מנת להקל את הפרדת הבולים זה מזה. 

 

בתמונה: ניקבוב גיליון בולים בבית הדפוס המרכזי בארצות הברית.

 
 
ניקבוב בליץ 
Blitz Perforation 

הכינוי "בליץ", מלחמת הבזק של גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה, הוענק לבולים שהודפסו על רקע אירועי התקופה ההיסטורית הקשה. 

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה החזיק בית הדפוס הבריטי "דה לה רו" שפעל בלונדון את הזכיון להדפסת בולי ניו זילנד. על פי דרישת הדואר בניו זילנד הודפסו ב"דה לה רו" מעת לעת כמויות נוספות של הבולים מן המניין ונשלחו אל האי המרוחק.

מצב זה השתנה בחודש ספטמבר 1940, כאשר מטוסים גרמניים הפציצו את דפוס "דה לה רו" ופגעו קשות בכושר הייצור שלו. הפצצה נוספת בחודש דצמבר 1940 החמירה את המצב, והשביתה את פעילות הדפוס. בלית ברירה הועברו לוחות ההדפסה של בולי ניו זילנד לבית דפוס מתחרה בשם "ווטרלו ובניו", אשר המשיך להדפיס את הבולים. 

לבית הדפוס "ווטרלו ובניו" לא הייתה מכונת ניקבוב בצפיפות 13.5 כמו לדפוס "דה לה רו", והם השתמשו במכונה שהצפיפות שלה הייתה 12.5. הניקבוב השונה מאפשר לזהות את הבולים שהודפסו באתר שונה בגלל ההפצצות של גרמניה הנאצית, ובולים אלו קיבלו את הכינוי "ניקבוב בליץ". 

 

בתמונה: בול מניו זילנד שהודפס בבית הדפוס "ווטרלו ובניו" ונוקבב בצפיפות של 12.5 נקבים לשתי ס"מ. בהגדלה ניתן לראות את ההשוואה בין הניקבוב המקורי (בחלק העליון) ובין "ניקבוב הבליץ" (בחלק התחתון).

 

 

 
 
ניקבוב גס 
rough perforation 

ניקבוב שבוצע בתנאים של מחסור, לרוב באמצעות ציוד שאינו מותאם לביצוע המשימה. בבול הסופי מתקבלת תוצאה שנראית כשוליים קרועים ולא אחידים בהיקף הבול. 

 

בתמונה: בול שהונפק באפגניסטן בשנת 1932, עם ניקבוב גס.  

 
 
ניקבוב החברה האמריקאית לאוטומטים 
U.S. Automatic Vending Company perforation 

בתחילת המאה ה-20 פרח בארצות הברית שוק מכונות הדבקת הבולים והאוטומטים למכירת בולים, אשר נוצרו על ידי יצרנים שונים. בחלק ממכונות אלו שולבו גלילי בולים שנרכשו מהדואר האמריקאי כשהם מנוקבבים מראש (ניקבוב בצפיפות 12), ובחלק אחר שולבו גלילי בולים לא מנוקבבים אשר הופרדו על ידי המכונה האוטומטית בטכניקה עצמאית. הצורך בביצוע הפרדה עצמאית נוצר עקב חולשת גלילי הבולים המנוקבבים מראש, אשר התפרקו כאשר הופעלו מכונות הדבקת הבולים במהירות גבוהה.

החברה האמריקאית לאוטומטים פעלה בניו יורק בין השנים 1907 עד 1915, וייצרה אוטומטים למכירת בולים ולמכירת כרטיסים. החברה זכתה להצלחה והמכונות שייצרה הותקנו במוסדות רבים ברחבי החוף המזרחי והחוף המערבי של ארצות הברית. במכונות אלו הותקנו גלילי בולים עם הפרדה עצמית ממספר טיפוסים שונים. 

 

בתמונה: צמד בולים וביניהם ההפרדה האופיינית (מטיפוס 1) למכונה למכירת הבולים של החברה האמריקאית לאוטומטים.

 

 
 
ניקבוב חברת ברינקרהוף 
The Brinkerhoff Company perforation 

בתחילת המאה ה-20 פרח בארצות הברית שוק מכונות הדבקת הבולים והאוטומטים למכירת בולים, אשר נוצרו על ידי יצרנים שונים. בחלק ממכונות אלו שולבו גלילי בולים שנרכשו מהדואר האמריקאי כשהם מנוקבבים מראש (ניקבוב בצפיפות 12), ובחלק אחר שולבו גלילי בולים לא מנוקבבים אשר הופרדו על ידי המכונה האוטומטית בטכניקה עצמאית. הצורך בביצוע הפרדה עצמאית נוצר עקב חולשת גלילי הבולים המנוקבבים מראש, אשר התפרקו כאשר הופעלו מכונות הדבקת הבולים במהירות גבוהה.

חברת ברינקרהוף פעלה באיזור המערב התיכון של ארצות הברית בין השנים 1909 עד 1915, ועסקה בייצור ושיווק של אוטומטים למכירת בולים. במכונות אלו שולבו גלילי בולים עם הפרדה בעלת מראה מיוחד משני טיפוסים שונים. החברה פשטה את הרגל בשנת 1922.

 

 

בתמונה: צמד בולים וביניהם ההפרדה האופיינית (מטיפוס 1) לאוטומט מכירת הבולים של חברת ברינקרהוף. 


טיפוס 1


 

טיפוס 2

 

 
 
ניקבוב חברת הבולים אטלבורו 
Attleboro Stamp Company perforation 

בתחילת המאה ה-20 פרח בארצות הברית שוק מכונות הדבקת הבולים והאוטומטים למכירת בולים, אשר נוצרו על ידי יצרנים שונים. בחלק ממכונות אלו שולבו גלילי בולים שנרכשו מהדואר האמריקאי כשהם מנוקבבים מראש (ניקבוב בצפיפות 12), ובחלק אחר שולבו גלילי בולים לא מנוקבבים אשר הופרדו על ידי המכונה האוטומטית בטכניקה עצמאית. הצורך בביצוע הפרדה עצמאית נוצר עקב חולשת גלילי הבולים המנוקבבים מראש, אשר התפרקו כאשר הופעלו מכונות הדבקת הבולים במהירות גבוהה. 

חברת הבולים אטלבורו נהגה לשלוח ללקוחותיה הרבים מידי חודש הצעות לרכש פריטים לאיסוף. לצורך כך הפעילה החברה החל מחודש ספטמבר 1909 מכונת הדבקת בולים מיוחדת שהפרידה את גליל הבולים במתכונת בעלת מראה יחודי והדביקה את הבולים על המעטפות.

 

בתמונה: צמד בולים וביניהם ההפרדה האופיינית למכונת הדבקת הבולים של חברת הבולים אטלבורו.  

 

 
 
ניקבוב חברת מיילומטר 
The Mailometer Company perforation 

בתחילת המאה ה-20 פרח בארצות הברית שוק מכונות הדבקת הבולים והאוטומטים למכירת בולים, אשר נוצרו על ידי יצרנים שונים. בחלק ממכונות אלו שולבו גלילי בולים שנרכשו מהדואר האמריקאי כשהם מנוקבבים מראש (ניקבוב בצפיפות 12), ובחלק אחר שולבו גלילי בולים לא מנוקבבים אשר הופרדו על ידי המכונה האוטומטית בטכניקה עצמאית. הצורך בביצוע הפרדה עצמאית נוצר עקב חולשת גלילי הבולים המנוקבבים מראש, אשר התפרקו כאשר הופעלו מכונות הדבקת הבולים במהירות גבוהה.

חברת מיילומטר ירשה בשנת 1909 את עסקיה של חברת שרמק, אשר הייתה היצרן העיקרי של מכונות להדבקת בולים בארצות הברית. חברת מיילומטר ניסתה לשכנע את דואר ארצות הברית לאמץ את המכונות מתוצרתה ולהפוך את גלילי הבולים המנוקבבים מתוצרתה לסטנדרט כלל ארצי ברחבי אמריקה. כחלק מפעילות זו שינתה החברה את הניקבוב הטיפוסי שהופעל במכונות של חברת שרמק, ויצרה ניקבוב המבוסס על שורה של שישה נקבים עגולים גדולים (קיימים מספר טיפוסים של הניקבוב הזה). החברה, שפעלה עד שנת 1927 לא הצליחה לשכנע את דואר ארה"ב להפוך את הניקבוב הזה לסטנדרט האמריקאי.

 

בתמונה: צמד בולים וביניהם ההפרדה האופיינית למכונת הדבקת הבולים של חברת מיילומטר (טיפוס 1).

 

 
 
ניקבוב חברת פרוול 
The Farwell Company perforation 

בתחילת המאה ה-20 פרח בארצות הברית שוק מכונות הדבקת הבולים והאוטומטים למכירת בולים, אשר נוצרו על ידי יצרנים שונים. בחלק ממכונות אלו שולבו גלילי בולים שנרכשו מהדואר האמריקאי כשהם מנוקבבים מראש (ניקבוב בצפיפות 12), ובחלק אחר שולבו גלילי בולים לא מנוקבבים אשר הופרדו על ידי המכונה האוטומטית בטכניקה עצמאית. הצורך בביצוע הפרדה עצמאית נוצר עקב חולשת גלילי הבולים המנוקבבים מראש, אשר התפרקו כאשר הופעלו מכונות הדבקת הבולים במהירות גבוהה.

חברת פרוול פעלה בשיקגו ועסקה במסחר סיטונאי במצרכי מזון יבשים. בשנת 1908 התקינה החברה מכונה להדבקת בולים מתוצרת חברת שרמק, אולם זו גבתה ממנה 50 סנט עודפים עבור כל גליל בולים שנוצל במכונה. בשנת 1911 החליטה חברת פרוול לפתח בעצמה מכונה להדבקת בולים, שהפרידה את גליל הבולים במתכונת בעלת מראה יחודי והדביקה את הבולים על המעטפות. במהלך שלבי הפיתוח בוצעה ההרדה של הבולים במספר טיפוסי ניקבוב שונים, שכולם מבוססים על שתי קבוצות של נקבים עם רווח ביניהם.

 

בתמונה: צמד בולים וביניהם הטיפוס הנפוץ ביותר של ההפרדה האופיינית למכונת הדבקת הבולים של חברת פרוול.

 

 
 
ניקבוב חברת שרמק 
The Schermack Company perforation 

בתחילת המאה ה-20 פרח בארצות הברית שוק מכונות הדבקת הבולים והאוטומטים למכירת בולים, אשר נוצרו על ידי יצרנים שונים. בחלק ממכונות אלו שולבו גלילי בולים שנרכשו מהדואר האמריקאי כשהם מנוקבבים מראש (ניקבוב בצפיפות 12), ובחלק אחר שולבו גלילי בולים לא מנוקבבים אשר הופרדו על ידי המכונה האוטומטית בטכניקה עצמאית. הצורך בביצוע הפרדה עצמאית נוצר עקב חולשת גלילי הבולים המנוקבבים מראש, אשר התפרקו כאשר הופעלו מכונות הדבקת הבולים במהירות גבוהה.

חברת שרמק היא החברה המצליחה והנפוצה ביותר שייצרה מכונות להדבקת בולים ואוטומטים למכירת בולים. בשנת 1906 ג’וזף שרמק המציא מכונה להדבקת בולים שהייתה מסוגלת לסגור 250 מעטפות בדקה ולהדביק עליהן בול דואר. לצורך הפעלת המכונות להדבקת בולים פיתח שרמק מספר טיפוסים של ניקבובים, מהם הפך טיפוס 3 למוצלח והמקובל ביותר.  

 

 

בתמונה: צמד בולים וביניהם ההפרדה האופיינית (מטיפוס 3) למכונת הדבקת הבולים של חברת שרמק.

 

 
 
ניקבוב מודפס 
printed perforation, imitation perforation 

 "ניקבוב מודפס" אינו מהווה באמת ניקבוב היוצר הפרדה בין הבולים, ולמעשה המדובר בבולים שאינם מנוקבבים כלל. המונח מתייחס למצב בו כחלק מעיצוב הבול הוחלט להדפיס בהיקף הבול את הצורה האופיינית של "בול עם שיניים", וליצור בכך חיקוי מודפס של בול מנוקבב.

תופעה זו אינה נפוצה, והיא נוצרה בעיקר במקרים בהם הבולים הונפקו בתנאים טכניים קשים, תוך רצון להנפיק בול יפה למרות הקשיים.


בתמונה: בול שהונפק בשנת 1893 במושבה הצרפתית של "חוף סומליה". בהיקף הבול הוסיף המעצב את המראה הטיפוסי של ה"שיניים". 

 

 
 
ניקבוב מסרק 
comb perforation 

תהליך במסגרתו מתבצע הניקבוב באמצעות סרגל פינים המעוצב בצורת מסרק, כך שבכל מהלך מתבצע הניקבוב בשלושה צדדים של הבול. המהלך הבא משלים את ניקבוב צידו הרביעי של הבול. שימוש בשיטת ניקבוב מחייב להכין "מסרק" חדש כאשר יש לנקבב בולים בגודל שונה, אולם הוא מתבצע מהר יותר מאשר בשיטת "ניקבוב קו". 

 

 

בתמונה: צמודה מתוך גיליון בולים שנוקבב בתהליך של ניקבוב מסרק. סימן ההיכר העיקרי המאפיין תהליך זה נמצא בפינות הבולים, שם נפגשים קווי הניקבוב שנוצרו במהלך הפעולה מבלי שיחתכו אלו את אלו. 

 

 

 
 
ניקבוב קו 
line perforation 

תהליך במסגרתו מתבצע הניקבוב באמצעות סרגלים ישרים בשני מהלכים נפרדים. ראשית מנקבבים את הגיליון בכיוון אחד, ואז מסובבים את הגיליון ב-90 מעלות ומשלימים את הניקבוב של הבולים. 

תהליך זה הוא פשוט יותר לביצוע מבחינה טכנית, אולם הוא דורש זמן ארוך יותר מאשר שיטות מתקדמות יותר דוגמת ניקבוב מסרק.

 

בתמונה: צמודה מתוך גיליון בולים שנוקבב בתהליך של ניקבוב קו. סימן ההיכר העיקרי המאפיין תהליך זה נמצא בפינות הבולים, שם נפגשים קווי הניקבוב המצטלבים ויוצרים נקבים בעלי צורות משונות.

 

 
 
סדרה 
set, series, serie, Satz 

מספר בולים שהונפקו כחלק ממטרה אחת מוגדרת, בין אם הם הונפקו באותו מועד ובין אם הם הונפקו לאורך זמן. בולים השייכים לאותה סדרה יהיו לרוב בעלי עיצוב דומה, ולעיתים אף זהים זה לזה בהבדלים קלים הקשורים לערך הנקוב. 

 

בתמונה: סדרה בת 50 בולים שהונפקה בארצות הברית בשנת 1976 ומוצגים בה דגלי המדינות המרכיבות את ארצות הברית של אמריקה.

 
 
סוף גליל בולים 
Coil Trailer  

פיסת נייר הצמודה לקצה גליל הבולים, ותפקידה להחזיק את הגליל בזמן שהאוטומט למכירת בולים תולש ומנפיק את הבול האחרון. 


בתמונה: סוף גליל בולים של בול שהונפק בארצות הברית בשנת 1911. פיסת הנייר החומה דבוקה על הספח שצמוד לבול האחרון.

 

 
 
סימן מים 
watermark, filigrane, Wasswezeichen 

תצורה המופיעה במבנה הנייר ששימש להדפסת הבול. ניתן להבחין בו כאשר מביטים בגב הבול אל מול מקור אור חזק.

השימוש בנייר מסוג זה נועד למנוע זיופים, ונעשה בו שימוש רחב בייצור שטרות כסף. חלק מבולי ישראל הודפסו על נייר עם סימן מים בצורת צבי הדאר. ב-30 השנים האחרונות השירות הבולאי הישראלי אינו משתמש בנייר עם סימן מים.

 

בתמונה: סימן מים ששימש את בית הדפוס של סוכנות הכתר בבריטניה להדפסת בולים של מושבות בריטיות רבות.

 
 
סימני עיגון 
Anchor marks 

מונח המתייחס למבנה גלופת ההדפסה, ולדרך בה היא מוצמדת אל מכונת הדפוס. במרבית המקרים אמצעי ההצמדה של הגלופה למקומה לא אמורים להשתקף בבולים המודפסים מן הגלופה, כיוון שהם ממוקמים בקצות לוח ההדפסה, ונחתכים מן הגיליון הנשלח לבתי הדואר. במקרים נדירים מבנה לוח ההדפסה גורם לסימני העיגון להופיע במוצר המגיע לידי הציבור.


בתמונה: לוח הדפסה של גיליון בולים שלם באמצעותו הדפיסו את בולי ג’אמו וקשמיר בשנת 1883. בארבע הפינות ניתן לראות את ראשי הברגים שהצמידו את הגלופה למקומה, ובמהלך ההדפסה נמרח עליהם דיו והם הוטבעו בגיליון הבולים. בהגדלה ניתן לראות את ראש הבורג מהפינה השמאלית התחתונה של הגיליון.

 

 
 
סינדרלה 
Cinderella stamp, timbre "Cinderella", Phantasieprodulet 

כינוי כוללני לתוויות פירסומת, ’בולים’ של מדינות לא קיימות, בולים לשימוש פרטי מקומי ועוד.

 

בתמונה: תווית פרטית המתחזה לבול דואר, אשר הופצה בשנות ה-50 בשם הרפובליקה של מלוקו הדרומית, מדינה שכלל לא הייתה קיימת.

 
 
ספח 
selvage, bord de feuille, Bogenrand 

 חלק מגיליון הבולים הצמוד לבול, לרוב בשולי הגיליון. 

 

בתמונה: על הספח, שבתחתית צמודת הבולים שהונפקו באוסטרליה בשנת 1942, נרשם מסר המעיד על כך שהבולים הודפסו באישור הממשל הפדרלי של אוסטרליה.  

 

 
 
על נייר 
On Paper  

בולים משומשים שנגזרו מן המעטפה עליה הודבקו, ונותרו כשהם דבוקים לשכבת הנייר של המעטפה. בולים משומשים, שנמכרים "על נייר" לפי משקל, ימכרו לרוב במחיר נמוך יותר מבולים שנשטפו והם "ללא נייר". 


בתמונה: ערימה של בולים על נייר.

 
 
ערך נקוב, עריך 
face or nominal value 

הערך המצוין על הבול ותמורתו נותן הדאר שירות באותו הערך.

 

בתמונה: בול "עין הפר" שהונפק בברזיל בשנת 1843. הערך הנקוב מהווה את החלק המרכזי בעיצוב הבול הזה.

 
 
פילאטליה 
philately, philatelie, Philatelie 

בעברית: בולאות. המינוח בלועזית מקורו בשפה היוונית העתיקה והוא מורכב מחיבור של שתי מילים: "פילוס"=אוהב, "א-טלוס"=פטור ממס. כוונתו של ממציא הביטוי הייתה לומר שמאחר ובול הדואר מהווה הוכחה שדמי המשלוח שולמו, והמכתב פטור מתשלום נוסף, הרי זה האוהב בולים אוהב את הפריטים הפוטרים ממס.

 

בתמונה: שער של אחד מגיליונות העיתון "הפילטליסט האמריקאי" (The American Philatelist), עיתון בולאי היוצא לאור ברציפות מאז שנת 1887.

 
 
פלמרס 
palmares, award ceremony 

המונח "פלמרס" נגזר מן המילה הלועזית "פאלם" ("תמר" בעברית). הוא מתייחס לנוהג בעולם העתיק, היווני-רומי, להעניק ענף של עץ תמר למנצחים בתחרויות ספורט. במובן המודרני הקשור לבולאות מתייחס המונח "פלמרס" לטקס חלוקת הפרסים המתקיים בסיום תערוכת הבולים. 

 

בתמונה: מר אלי ובר, יו"ר התאחדות בולאי ישראל (מימין) ומר טיבי יניב, מנכ"ל התאחדות בולאי ישראל, מעניקים לאורי ממן את התעודה והמדליה בהם זכה עבור האוסף שהציג בתערוכת הבולים "ירושלים 2006". 

 

 
 
פני בלק (הפני השחור) 
Penny Black 

הבול הראשון בעולם. הונפק על ידי בריטניה בשנת 1840. הבול הודפס בצבע שחור וערכו הנקוב היה פני אחד.

 

בתמונה: בול הפני השחור.

 
 
פס ביניים 
gutter, pont, Zwischensteg 

לפעמים נוהגים להדפיס גליונות בולים עם פס מפריד באמצע, כדי להקל על הכנת קונטרסי בולים הכוללים חצאי גליונות. לפעמים פס הביניים נועד להקלה על ספירת מלאי, כקישוט או למטרות שווק בולאי. פס הביניים יכול להיות ריק, עם סימוני דפוס טכניים או עם ציורים.

 

בתמונה: צמד בולים עם פס ביניים שנלקחו מן הגיליון המיוחד של בולי מטבע 1950, שהונפק ב-26.2.1953 על מנת להכין קונטרסי בולים.

 
 
פס זרחורי 
phosphor band, tag, bande phosphorique, Phosphorstreifen 

על מנת לאפשר למכונות המיון האוטומטיות של הדואר לאתר את מיקום הבול על המעטפה, פותחה במחצית המאה ה-20 שיטה ולפיה הודפסו על הבולים סימנים מיוחדים בצבע שקוף המכיל זרחן. סימנים אלו, שעוצבו במקרים רבים בצורת פס אחד או או יותר, באור רגיל לא ניתן היה לראות את הסימנים האלו, שעוצבו במקרים רבים בצורת פס אחד או מספר פסים, כך שהם לא הפריעו לאדם הרגיל שהביט בבול. מכונת המיון, שהאירה את הבול באמצעות מנורת גלים בתחום האור העל-סגול, "ראתה" את הסימנים האלו בבירור, ויכולה הייתה ליישר את המעטפה לכיוון הנכון ולהטביע חותמת על הבול.

 

בתמונה: בול "הצופים", שהונפק בישראל בשנת 2007, כפי הוא נראה באור על-סגול. ניתן לראות בבירור את שני פסי הזרחן שהודפסו על הבול. בנוסף, הדפיס דואר ישראל בשולי הגיליון את סמל תערוכת הבולים שתוכננה לשנת 2008 באמצעות הצבע הזרחני, כהפתעה לבולאים שיבחנו את הבולים באמצעות אור על-סגול.

 
 
פסולת דפוס 
printer’s waste, maculature, Makulatur 

בכל תהליך הדפסה נוצרים גם עותקים לא תקינים בעיקר בתחילת ההדפסה, כאשר הצבע עדיין אינו מותאם, או בעת תקלות שונות במהלך ההדפסה. פסולת זאת, במקרה של הדפסת בולים או כסף, חייבת להיות מושמדת ולא להגיע לשוק האספנים. שגיאות דפוס אשר הופצו בטעות לסניפי הדאר ושם נמכרו לקהל כי לא שמו לב לטעות - הם פריטים מבוקשים מאד ע"י אספני בולים.

כאמור, פסולת דפוס צריכה להיות מושמדת בבית הדפוס, ובמקרים בהם מגיעים פריטים שכאלו לידי אספנים, לרוב המדובר בפריטים שנגנבו על ידי עובדי בית הדפוס ונמכרו לסוחרי הבולים.

 

בתמונה: דוגמה לפסולת דפוס שנוצרה במהלך הדפסת בול ספרדי בשנת 1870.

 
 
פסי גרפיט 
Graphite Line 

שיטה ניסיונית לסימון בולים לצורך זיהויים על ידי מכונת המיון האוטומטית. שיטה זו, שהוכנסה לשימוש בבריטניה בשנת 1959, התבססה על הדפסת שני פסי גרפיט בצידם האחורי של הבולים. מכונת המיון איתרה את הבול על ידי זיהוי המטען החשמלי הקטן של פסי הגרפיט. השימוש בפסי גרפיט הופסק כעבור מספר חודשים, כיוון שהשימוש בפסי זרחן התברר כיעיל ונוח יותר.

 

בתמונה: שני פסי גרפיט שחורים מודפסים בצידו האחורי של בול בריטי בשנת 1959.   

 
 
פסי זרחן וגרפיט 
Phosphor Graphite 

בולים בריטיים משנת 1959 עליהם הודפסו פסי זרחן בצידם הקדמי ופסי גרפיט בצידם האחורי. המדובר בבולים שסומנו בפסי גרפיט לטובת הניסוי הזמני שנערך בבריטניה בשנת 1959, ונותרו כעודפים לאחר הפסקת הניסוי. על חזית הבולים הודפסו פסי זרחן והם הוחזרו לשימוש שוטף בדואר.


בתמונה: בול בריטי משנת 1959. ניתן לראות את שני פסי הזרחן המודפסים בחזית הבול, ואת פסי הגרפיט השחורים המודפסים בצידו האחורי.

 
 
פתח תקוה (בול) 
Petah Tiqwa - local stamp 

ועד המושבה פתח תקווה גבה באמצעות בול זה את דמי הובלת המכתב מפתח תקווה לבית הדאר האוסטרי ביפו. משם המשיך המכתב, באמצעות הדואר האוסטרי, ללא תשלום נוסף למושבות יהודיות אחרות בארץ ישראל, או בתוספת דמי דאר מתאימים, לחו"ל.

הבול שימש בפועל זמן קצר, מאחר והשלטון הטורקי אסר על המשך השימוש בו.

 

בתמונה: בול פתח תקווה שהודפס בצבע באיכות גבוהה, ככל הנראה בחו"ל. הערך הנקוב (14 פארה) נרשם בספרות ובאותיות עבריות בחלקו התחתון של הבול.

 
 
צורות חופשיות 
free shaped stamps 

מרבית הבולים הונפקו בצורה מרובעת. בדרך זו ניתן לנצל ביעילות את שטח הגיליון, ונוח להפעיל את שיטות הנקבוב המקובלות המבוססות על קווים ישרים. עם זאת, חלק מארגוני הדואר בחרו מעת לעת להנפיק בולים בצורות לא שיגרתיות, שכללו בולים בצורת משולש, מעויין, עיגול ואפילו צורות חופשיות.

שימוש בשיטות מתקדמות להדפסת בולים, אפשרה ליצרני הבולים להנפיק בולים במגוון רחב של צורות, כולל בעלי חיים שונים, מפות, כלי תחבורה, פירות, צמחים ושלל צורות נוספות.


בתמונה: בול שהונפק בשנת 1964 על ידי ממלכת טונגה שבאוקיינוס השקט. הבול מתאר את מפת האי טונגה.

 
 
צמד (שונים) 
se-tenant, zusammenhangend 

בולים שונים - שניים או יותר, צמודים. יש אף גליונות שלמים של בולים שונים היוצרים תמונה שלמה.

 

בתמונה: צמד בולי שונים שנלקחו מן הגיליון המיוחד של סדרת סמלי ערים ב’, שהונפק ב-25.5.1971 על מנת להכין קונטרסי בולים.

 
 
צמד דו לשוני 
Bilingual Pair 

שני בולים מחוברים, בעלי עיצוב זהה, שבכל אחד מהם משולב כיתוב בשפה שונה. בין השנים 1926 עד 1951 מרבית הבולים של דרום אפריקה הונפקו בצמדים דו לשוניים, בהם בול אחד הודפס באנגלית והבול השני הודפס באפריקנס. 


בתמונה: צמד דו לשוני שהונפק בדרום אפריקה בשנת 1941. 

 
 
צמד הפוכים 
tete-beche, Kehrdruck 

צמד בולים המודפסים במצב הפוך האחד מול השני. בדרך כלל הבולים זהים, ומקורם בהדפסת גליונות מיוחדים לצורך הכנת קונטרסי בולים.

 

בתמונה: צמד הפוכים שנלקחו מן הגיליון המיוחד של בולי מטבע 1950, שהונפק ב-26.2.1953 על מנת להכין קונטרסי בולים.

 
 
צמודה 
block, bloc, Block 

קבוצה של ארבעה או יותר בולים המחוברים זה לזה כך שנוצר מרובע בן שני בולים לפחות לאורך ושניים לפחות לרוחב. 

 

בתמונה: צמודה גדולה הכוללת 30 בולי פני שחור, הבול הראשון בעולם. 

 
 
צמודת גלופה 
plate block, bloc de planche, Plattenblock 

מונח המתייחס לאיסוף של קבוצת הבולים הסמוכה לחלק בשולי הגיליון בו הודפס מספר הגלופה ששימשה להדפסת הבול. במדינות שונות מקובל לאסוף מספר שונה של בולים, ולעיתים משתנה גודל הצמודה מתקופה אחת לאחרת באותה מדינה.

בישראל מקובל לאסוף את ארבעת הבולים שבפינה הימנית העליונה של גיליון הדואר. בשוליים הצמודים לארבעת הבולים מודפסים מספר הגלופה, המספר הסידורי של הגליון, תאריך ההדפסה, וסמל הדאר.

הדפסות חוזרות של אותו הבול נושאות מספרי גלופה זהים, אולם תאריך ההדפסה שונה. 

 

בתמונה: צמודת גלופה של בול סמל העיר תל אביב מסדרת סמלי ערים א’. הצמודה הודפסה ב-19.12.74, ההדפסה השישית של הבולי האלו.

 
 
צמודת הקדם משלוח הדואר 
Mail Early block 

צירוף בולים המקובל כפריט איסוף בקרב בולאי ארצות הברית של אמריקה. מאז שנת 1968 שילב השירות הבולאי של ארצות הברית בשולי הגיליון כיתוב המעודד את הציבור להקדים במועד משלוח הדואר. מקובל היה לאסוף את ארבעת או ששת הבולים הצמודים למקום בו מודפס הכיתוב בשולי הגיליון.

כיתוב זה הוחלף בשנת 1978 בכיתוב המצהיר על זכויות היוצרים שיש לארצות הברית על בוליה.

  

 בתמונה: צמודת "הקדם במשלוח הדואר" של בול שהונפק בארצות הברית בשנת 1973.  

 

 
 
צמודת זכויות יוצרים 
Copyright block 

צירוף בולים המקובל כפריט איסוף בקרב בולאי ארצות הברית של אמריקה. בשנת 1978 שילב השירות הבולאי של ארצות הברית בשולי הגיליון כיתוב המצהיר על זכויות היוצרים שיש לארצות הברית על בוליה. מאז מקובל לאסוף את ארבעת או ששת הבולים הצמודים למקום בו מודפסת ההצהרה בשולי הגיליון. 

ההצהרה על זכויות היוצרים החליפה כיתוב קודם ששולב בשולי הגיליון ועודד את הציבור להקדים במועד משלוח הדואר. 

 

 

בתמונה: צמודת זכויות יוצרים של בול שהונפק בארצות הברית בשנת 1979. 

 

 
 
צמודת מיקוד 
ZIP block 

צירוף בולים המקובל כפריט איסוף בקרב בולאי ארצות הברית של אמריקה. מאז 1964 מקובל לאסוף את ארבעת הבולים הצמודים למקום בו מודפסת בשולי הגיליון דמותו המאוירת של "מר מיקוד", או מודפס מסר המעודד את השימוש במיקוד.


בתמונה: צמודת מיקוד של בול שהונפק בארצות הברית בשנת 1978.

 

 
 
צמודת שובל 
tab block, tab-bloc, Tabblock 

מתכונת המקובלת בקרב אספני הבולים של מדינת ישראל. הצמודה כוללת ארבעה בולים ושני שבלים.

 

בתמונה: צמודת שובל שהונפקה בישראל בשנת 1972.

 
 
צפת (בול) 
Safad local stamps 

בול מקומי שהודפס בעיר צפת בתקופת מלחמת העצמאות.

 

בתמונה: בול צפת שהודפס בתנאים קשים בעיר שהייתה נתונה במצור.

 
 
קהוי, עמום 
mat (matt), mat, matt 

 "קהוי", להבדיל ממצב "מבריק", הוא מונח המתייחס למראה שכבת הדבק שבצידו האחורי של הבול. מידת הברק של הדבק מושפע מסוג החומר ממנו עשוי הדבק. 

 

בתמונה: קונטרס בולים שהונפק בארצות הברית בשנת 1971. הקונטרס הזה הונפק במקור עם דבק מבריק, שגרם לדפי הבולים להידבק זה לזה בתנאי לחות וחייב לשלב דפי צלופן מפרידים בין דפי הבולים. בשלב מסויים הוחלף הדבק המבריק בדבק מסוג שונה, בעל מראה קהוי, שפתר את בעיית ההידבקות של הבולים זה לזה.

 
 
קונטרס בולים 
booklet of stamps, carnet de timbres, Markenheftchen 

אמצעי לשיווק בולים במסגרתו מציע הדואר למכירה קבוצה של בולים הארוזים לרוב במתכונת של ספרון עם כריכת קרטון המגינה על הבולים.

 

בתמונה: הכריכה הקדמית של קונטרס הבולים הראשון שהונפק על ידי דואר ישראל. הקונטרס, שכונה אז בשם "פנקס בולי דואר", הכיל 18 בולים בערך נקוב כולל של 120 פרוטות (12 בולים בני 5 פרוטות ו-6 בולים בני 10 פרוטות). על כריכת הקונטרס הודפסה פרסומת מסחרית, ופרסומות נוספות הודפסו על דפים נוספים ששולבו בין דפי הבולים בקונטרס.

 
 
קישוט 
cachet, Verzierung 

חותמת, פרטית או רשמית, שהוטבעה על המעטפה לצד הבולים, ללא תפקיד דוארי. לרוב היא מוטבעת או מודפסת על מנת לקשט את המעטפה.

 

בתמונה: חותמת קישוט פרטית שהוטבעה על מעטפות מזכרת שהוכנו בשנת 1952 לרגל תערוכת הבולים הנודדת שהוצגה בעיר רמת גן.

 
 
קמט 
crease, pli, Bug 

פגם בנייר עליו הודפס הפריט הבולאי.

 

בתמונה: הדפסת נסיון לקראת הנפקת בולי סדרת דואר עברי, בה שולבה הכותרת "ארץ ישראל". בנייר עליו הודפסו הבולים יש שני קמטים בולטים.  

 
 
קרן דואר 
posthorn, cor de poste, Posthorn 

כלי נשיפה המשמיע קול חזק, אשר שימש בעבר את נהגי מרכבות הדואר ואת הפרשים שליחי הדואר על מנת להתריע ממרחק בפני בתי הדואר ותחנות החלפת הסוסים על התקרבותם. קולה של הקרן הפך לסימן המזהה של שירות הדואר, ורבים מארגוני הדואר המודרני אימצו לעצמם את הקרן כסמל.  

 

בתמונה: בול שהונפק בגרמניההמערבית בשנת 1972, לרגל מלאת 100 שנים למוזיאון הדואר הגרמני. בבול הוצגה קרן הדואר.

 
 
קשור 
Tied 

מצב בו החותמת מוטבעת בחלקה על הבול ובחלקה על המעטפה, כך שהיא מחברת בין הבול והמעטפה ומעידה כי הבול אכן נמצא במקום בו הוא הודבק במקור. 


בתמונה: בול אמריקאי שהודבק על מעטפה בשנת 1881 והוחתם כך שהחותמת קושרת בין הבול והמעטפה. 

 
 
ראשון לציון (בול) 
Rishon Lezion local stamps 

בול זמני שהודפס בראשון לציון על מנת לשלם את דמי המשלוח בשירות הדואר המיוחד שהוביל דברי דואר מראשון לציון לתל אביב. העברת דברי הדואר נעשתה ברכב משוריין, שנסע בדרכי עפר בין הפרדסים על מנת לעקוף את הכפרים הערביים שחסמו את הדרך הראשית.

 

בתמונה: בול המשוריין שהודפס בראשון לציון על פי עיצוב של האמנית חוה סמואל.

 
 
רשום 
registered, charge/ recommande, eingeschrieben 

שירות שהוצע על ידי רבים מארגוני הדואר בעולם, במסגרתו בוצע תיעוד ומעקב מסודר אחר העברת דבר הדואר בתחנות השונות שטיפלו בו. 

על פי נהלי הדואר הוענק למכתב מספר מזהה, לרוב באצעות הדבקת תווית רישום, שכללה בנוסף למספר הסידורי את שם בית הדואר ממנו נשלח המכתב. בשנים האחרונות הוחלפה צורת התווית כך שתכלול סימני ברקוד הניתנים לקריאה באופן ממוכן.

 

בתמונה: מכתב רשום שנשלח מבית הדואר בחיפה ב-16.5.1948, היום הראשון לפעילות דואר ישראל.

 
 
רשימת נחוצים 
want list, manco liste, Fehlliste 

נוהג מקובל בין אספני בולים ובמסחר הבולאי, במסגרתו מכין האספן את רשימת הבולים והפריטים הבולאיים שהוא מעוניין לרכוש, מפיץ אותה בקרב הספקים הפוטנציאלים, וממתין להצעות לרכוש את הפריט. 

בדרך כלל האספן יציין ליד כל בול את המספר המזהה שלו באחד הקטלוגים הנפוצים בעולם, ויוסיף הערות המפרטות דרישות מיוחדות בנושא מצב הפריט שהוא מוכן לרכוש. 

 

בתמונה: מודעה בעיתון בולאי ובה פרסומת לתוכנה המסייעת למשתמש בה להכין רשימת נחוצים. 

 

 
 
רשמי 
official, officiel, amtlich 

מונח המתייחס לדבר דואר שנשלח על ידי גורם ממשלתי כחלק מפעילותו. דברי דואר שכאלו זכו לעיתים להטבות שונות, דוגמת פטור מתשלום או תעריף מופחת. בחלק מן המקרים, במצבים בהם נדרשו גורמי הממשלה לשלם עבור דברי הדואר ששלחו, הונפקו עבורם על ידי הדואר בולים מיוחדים שנקראו בשם "בול רשמי".

במדינת ישראל היו תקופות בהן הורשו משרדי הממשלה לשלוח דברי דואר מבלי להדביק עליהם בולים, והיו תקופות בהן נדרשו המשרדים לבייל את דברי הדואר תוך שימוש בבולים מיוחדים שהונפקו לשם כך. בולים רשמיים אלו כונו בישראל בשם "בול שרות".

 

בתמונה: מכתב רשמי שנשלח על ידי פרקליט מחוז חיפה ב-28.4.1952. על המעטפה הוטבעה חותמת עם המילים "דואר רשמי", והודבקו עליה שני בולי שרות בערך נקוב כולל של 30 פרוטות (התעריף למשלוח מכתב רגיל בארץ).

 
 
רשמי למחצה 
semi-official, semi-officiel, halbamtlich 

שירות דואר שהופעל על ידי גורם פרטי באישור ארגון הדואר המוסמך באותו אזור. שירותי דואר אלו הנפיקו בחלק מן המקרים בולי דואר ששימשו לתשלום עבור משלוח המכתבים. 

 

בתמונה: בול שהונפק בשנת 1918 על ידי ארגון פרטי בשם DANSK LUFTBEFORDRING KØBENHAVN - SKAGEN, אשר סיפק שירותי העברת מכתבים בדרך האוויר ברחבי דנמרק. 

 

 
 
שגיאת ניקבוב 
Perforation error 

תקלה שהתרחשה בשלב ביצוע פעולת הניקבוב של גיליון הבולים. תקלות בשלב זה גורמות לא אחת להיווצרות צורות משונות בגיליון הבולים, והן מבוקשות על ידי האספנים חובבי הקוריוזים. תהליכי הבקרה בבתי הדפוס נועדו לאתר את הבולים שנפגמו ולהשמיד אותם, אולם לא אחת מצליחים הבולים הפגומים לחמוק מעינו הפקוחה של המבקר ולהגיע לידי אספני הבולים. 

 

בתמונה: תקלה במכונת הניקבוב מטיפוס "ניקבוב מסרק" גרמה לביצוע ניקבוב כפול של שורת הבולים העליונה בצמודה שהונפקה בבליז בשנת 1995. 

 
 
שגיאת עיצוב 
design error, erreur de dessin, Entwurffehler 

מצב בו נעשתה שגיאה בשלב עיצוב הבול, ומחוסר תשומת לב היא לא התגלתה והבול הונפק כפי שהוא. קיימים סוגים רבים של שגיאות עיצוב, כולל שגיאות כתיב, ציון עובדות לא מדוייקות, שילוב האיור הלא נכון בבול, ושגיאות פוליטיות המתמקדות בנושאים הפוגעים ברגשות הציבור. 

 

בתמונה: בבול שהונפק באיטליה בשנת 1957 נעשתה טעות עיצוב עובדתית. האור האדום ברמזור שולב בחלקו התחתון של הרמזור במקום בחלקו העליון.

 
 
שגיאת תכן 
design error, erreur de dessin, Entwurffehler 

המונח שנקבע על ידי האקדמיה ללשון העברית לשגיאת עיצוב.

 

בתמונה: בבול, שהונפק בפולין בשנת 1961, טעה המעצב וצייר את החלב שבתוך הבקבוק הנטוי כשהוא מקביל לתחתית הבקבוק, ולא לקו האופק כמתחייב מחוקי הפיזיקה.

 
 
שובל 
tab, Anhangsel 

ספח נייר המודפס בצמוד לבול הדואר ומכיל בדרך כלל מידע או איור המרחיב את תוכן הבול. במדינות רבות בעולם הודפסו מעת לעת בולים אליהם היה צמוד שובל, אולם ישראל היא המדינה היחידה בעולם המדפיסה באופן שיטתי שובל בצמוד לכל אחד מבולי הדואר שהיא מנפיקה.

 

בתמונה: הבולים הראשונים אליהם היה צמוד שובל הונפקו על ידי בלגיה בשנת 1893. השובל נועד לאפשר למאמינים הקתולים במדינה להנחות את הדואר שלא לטפל בדברי הדואר השייכים להם ביום ראשון, יום המנוחה הנוצרי.

 

 
 
שובר 
coupon, coupon, Kupon 

ספח נייר המודפס בצמוד לבול הדואר ומכיל בדרך כלל מידע או איור המרחיב את תוכן הבול. המונח "שובר" דומה במהותו במידה רבה למונחים "שובל" ו-"ספח".

 

בתמונה: בול אמנות שהונפק בברית המועצות בשנת 1974. בצמוד לבול הודפס שובר המוסיף מידע אודות האמן. 

 
 
שובר תשובה בין-לאומי 
international reply coupon (I.R.C.), coupon reponse international, internationaler Antwortschein 

תלוש המונפק על ידי איגוד הדואר העולמי ומופץ למכירה באמצעות ארגוני הדואר של המדינות השונות. לקוח המעוניין לשלם מראש עבור קבלת דבר דואר ממדינה אחרת יכול לרכות את שובר התשובה הבין-לאומי בבית הדואר קרוב לביתו, ולשלוח אותו אל הנמען בארץ אחרת. מקבל השובר יכול לגשת איתו אל בית הדואר הקרוב לביתו ולקבל תמורתו בול דואר מתאים למשלוח מכתב לארץ המקור.

 

בתמונה: שובר תשובה בינלאומי מן העיצוב המקורי, הידוע בשם "עיצוב רומא". השובר נמכר לציבור בבית הדואר של העיר אדלייד שבדרום אוסטרליה. 

 
 
שולי הגליון 
sheet margin, marge de feuille, Bogenrand 

מונח המתייחס אל הספחים שבהיקף גיליון הבולים. בישראל מקובל להדפיס על שולי הגיליון פריטי מידע שונים, דוגמת מספר הלוח, סמל הדואר, תאריך ההדפסה ומיספור שוטף. בשולי גיליונות הבולים המונפקים בחו"ל ניתן למצוא מגוון רחב יותר של פריטי מידע, דוגמת תווי בקורת, קווי בקורת לצבעים, והוראות מסוגים שונים. 

בשנים האחרונות מקובל יותר ויותר לקשט את השוליים, ואף לשלב בהיקף הגיליון שוליים רחבים במיוחד ובהם עיטורים מסוגים שונים. עיצוב זה מאפשר למכור לאספנים גיליון בולים שלם, ולא להסתפק במכירת בול בודד.

עיטורים ופריטי מידע המודפסים על שולי גליון הבולים מותרים לתצוגה תחרותית, בתנאי שהם צמודים לבול אחד או יותר מבולי הגיליון.

 

בתמונה: צמודה מתוך גיליון בולים שהונפק בגרמניה, שם מקובל להדפיס בשולי הגיליון מידע המסכם את הערך הנקוב של הבולים ואת מספר הבולים בשורה. סיכומים אלו נועדו להקל על פקידי הדואר להפריד מתוך הגיליון את מספר הבולים הדרוש להם. 

 
 
שורה 
strip, bande, Streifen 

שלושה בולים או יותר המחוברים זה בצד זה, במאונך או במאוזן.

 

בתמונה: שורה של שלושה עותקים מבול שהונפק באוסטרליה בשנת 1976. 

 
 
שחוק, בלוי 
worn, use, abgenutzt 

המונח מתייחס לבול שהודפס מלוח הדפסה שחוק (בשיטת דפוס שקע או בלט). לאחר הדפסה בכמויות גדולות מאד - הלוח העשוי מתכת נשחק, ובבולים המודפסים באמצעותו קשה להבחין במרכיבי העיצוב. במצב זה נוהג בית הדפוס לתקן את הקווים שנחרטו בלוח ההדפסה המקורי או להכין לוח הדפסה חדש לגמרי.

 

בתמונה: בול שהודפס במאוריציוס בשלב בו לוח ההדפסה נשחק מאוד. 

 
 
שיבוץ מחודש 
re-entry, re-entry, Teildoppeldruck 

מונח מעולם הדפוס הקשור לתהליך הכנת הגלופה בשיטת דפוס שקע. המונח מתייחס למצב בו אחד הבולים בגלופה דורש תיקון, לרוב עקב שחיקה, ויש לחרוט אותו מחדש. עובד בית הדפוס נדרש לשייף את הסימנים של ההטבעה המקורית, למלא במתכת את המקום הדורש תיקון, ולהטביע מחדש את הבול תוך שימוש בגלופה המקורית ששימשה להכנת הגלופה.

בשיטות דפוס אחרות מבוצעת פעולה דומה בטכניקות אחרות. כך למשל משמש המונח "העברה כפולה" לאפיון פעולת התיקון של לוח ההדפסה בשיטת דפוס אבן (ליתוגרפיה). 

במקרים רבים פעולות אלו לא בוצעו באופן מושלם, ושרידי ההטבעה המקורית לא נמחו לחלוטין לפני ביצוע ההטבעה החדשה של הפעולה המתקנת.

התוצאה של ביצוע פעולת שיבוץ מחדש באופן לא מדוייק באה לידי ביטוי בבול המודפס, שם ניתן להבחין בקווים שמקורם בהטבעה המקורית (אשר הייתה צריכה להיות מוחלפת) לצד קווים שמקורם בהטבעה המחודשת של הבול בגלופה. 

 

בתמונה: בול "הפני האדום" שהודפס בבריטניה החל משנת 1843. בגלופה מספר 5 בוצעה פעולה של שיבוץ מחדש, אשר הותירה סימנים ברורים של ההטבעה המקורית בבול הסופי. במילים ONE PENNY שבתחתית הבול ניתן להבחין בבירור בקווים הכפולים שמקורם במחיקה החלקית של ההטבעה המקורית. 

 

 

 
 
שינוי 
alteration, changement, Anderung 

להבדיל מתשנית, העשוייה להיווצר תוך כדי תהליך ההדפסה והנקבוב של הבולים, "שינוי" הוא מונח המתייחס לפעולה שבוצעה בבול לאחר מכירתו לציבור. לרוב המונח מתייחס לפעולה מכוונת שנועדה להטעות אספנים, והיא בבחינת זיוף מוחלט, אולם לעיתים מדובר בפעולה לא מכוונת שהתרחשה עקב התנאים הלא מתאימים בהם נשמר הבול, ואשר גרמו לשינוי מצבו המקורי.


בתמונה: כריכה של ספר העוסק בדרך בה ניתן לזהות בולים שבוצעו בהם תיקונים ושינויים מכוונים.

 
 
שינוי צבע 
changeling, denaturation de couleure, Farbanderung 

שינוי בצבע הבול, שנוצר לאחר מכירתו לציבור, כתוצאה ממגע עם חומר כימי או כתוצאה מחשיפה ממושכת לאור חזק. בול שעבר שינוי צבע נחשב במקרים רבים כבול פגום ופסול לאיסוף.

 

בתמונה: תעודת מומחה ובה חוות דעת הטוענת כי בבול שנבחן בוצע תהליך של שינוי צבע.

 

 

 
 
שירות מענה עסקי 
Business Reply Service  

שירות שהוצע לחברות עיסקיות על ידי ארגוני דואר שונים בעולם, ולפיו ניתנה אפשרות ללקוחות החברה לשלוח אליה מכתב ללא תשלום. החברה, שפנתה ללקוחותיה בהצעה עיסקית, צרפה להצעתה מעטפה אותה יכול היה הלקוח לשלוח בלי להדביק עליה בולים, והחברה המקבלת נשאה בכל עלויות המשלוח.  

חברה שביקשה להצטרף לשירות זה פנתה אל הדואר, סיכמה את פרטי השירות, וקיבלה מספר רישיון אותו ציינה על המעטפה ששלחה ללקוח. כאשר חזרה המעטפה, גבה בית הדואר מן החברה את התשלום בהתאם לתנאים שסוכמו ברישיון.


בתמונה: מעטפה של שירות המענה העיסקי שהוחזרה על ידי אחד מלקוחות החברה. על המעטפה נרשמה התחייבות החברה לשלם 4 סנט עבור המשלוח, וסכום זה נגבה בבית הדואר באמצעות בולי דמי דואר.

 

 
 
שכוב (סימן מים שכוב) 
sideways, couche, liegend 

סימן מיים מצוי בחלק מבולי ישראל בשמונה מצבים אפשריים: רגיל (כמודגם כאן), שכוב לימין או לשמאל, הפוך ואותם 4 מצבים בתמונת ראי.

 

בתמונה: במבט אל צידם האחורי של הבולים ניתן להבחין כי סימן המים הטבוע בנייר (האות A ומעליה כתר) מוטה על צדו. 

 

 
 
שכיח 
common, commun, gewohnlich 

בול המצוי בכמות גדולה מאוד וזמין לאספני הבולים ללא הגבלה. המדובר לרוב בבולים מן המנין שהונפקו בערך נקוב שהתאים למשלוח למכתב רגיל בארץ ושהיה בשימוש נרחב לאורך תקופה ממושכת. לרוב יהיה מחירו של בול כזה נמוך מאוד, וניתן יהיה להשיג אותו ללא קושי. 

 

בתמונה: חבילה של בולים שכיחים ששימשו למשלוח דואר רגיל בקנדה. 

 

 
 
שק דואר 
mail bag, sac postal, Postbeutel 

שק עשוי בד עבה שלתוכו מרוקנים את המכתבים הנאספים מתיבות הדואר המותקנות ברחוב או מהמיכלים שבבתי המיון.

בנהלי העבודה של הדואר במדינות שונות נקבעו כללים לגבי הדרך בה יש לקשור אל שקי הדואר תגים מיוחדים המאפשרים מעקב אחר הטיפול בהם. תגים אלו מהווים לעיתים פריטי אספנות מבוקשים בקרב אספני תולדות הדואר, וזאת בזכות החותמות השונות המוטבעות עליהם בבתי הדואר השונים. 

 

בתמונה: איור של דוור אנגלי המרוקן את תכולתה של תיבת דואר אל תוך שק דואר. 

 
 
שרות (בשירות פעיל) 
on active service, en service actife, im aktiven Dienst 

על פי נהלי הדואר בישראל נדרשים חיילים לציין בחזית המעטפה, בכתב יד, בהדפסה או בחותמת, את המילים "בשירות פעיל". נוסח זה מעיד כי שולח המכתב הוא חייל ופטור מתשלום דמי דואר. מילים אלו, בצירוף חותמת היחידה המשולשת המוטבעת בשלישות היחידה הצבאית, פוטרות את המכתב מדמי המשלוח.

נהלים דומים קיימים במדינות אחרות בעולם, וגם הם דורשים רישום נוסח המעיד כי המדובר בחייל בשירות פעיל לצד חותמת רשמית של היחידה הצבאית.

 

בתמונה: איגרת מיוחדת שהודפסה בשנת 1949 לשימוש חיילי צה"ל. בחזית האיגרת מודפסות המילים "בשירות פעיל".

 

 
 
תא דואר (ת"ד) 
post office box (P.O.B.), boite postale, Postfach 

תיבה הנמצאת בסניף הדואר, ובה מניחים אנשי הדואר את המכתבים השייכים לנמען ששכר את התא. פתרון זה חוסך לדוור את הצורך להגיע אל ביתו של הנמען על מנת למסור לו את דברי הדואר שקיבל.

 

בתמונה: בול שהונפק בממלכת עומאן בשנת 2014, חלק מסדרה המוקדשת לשירותים השונים של הדואר. הבול מציג את הנמען האוסף את המכתבים שלו מתא הדואר שבסניף הדואר.

 
 
תו מדריך 
guide mark, guide marquer, Fuhrungsstrich, Fuhrungspunkt 

כינוי לסימנים שונים, דוגמת קווים עדינים, צלבים או נקודות, המשולבות בגלופת הדפוס כסיוע מהלך הדפסת הבולים וביצוע שלבי הנקבוב והחיתוך. לרוב צריכים התווים המדריכים להיות מוסרים מן התוצר הסופי הנמכר לציבור, אך קיימים מקרים רבים בהם ניתן להבחין בהם בבול או בשוליו. 

 

בתמונה: בול שהודפס בפרגוואי בשנת 1933. בפינה השמאלית העליונה של הבול ניתן להבחין בסימן של צלב, אשר נועד במקור לסמן את המיקום המדויין בו יבוצע קו הנקבוב. עקב סטייה בנקבוב הבול נותר התו המדריך בתוך שטח הבול הסופי.

 
 
תווית 
label 

כינוי לפיסות נייר, הדומות לבולי דואר, אשר הודפסו על ידי גורמים שונים כאמצעי לאיסוף תרומות או לצורכי תעמולה. בארץ מוכרות במיוחד התוויות שהודפסו על ידי הקרן הקיימת לישראל.

 

 

בתמונה: סדרה בת ארבע תוויות אשר הונפקו בשנת 1959 על ידי תנועת פועלי אגודת ישראל כחלק ממבצע איסוף תרומות לקרן השמיטה. הקרן נועדה לתמוך בחקלאים שבחרו להשבית את עבודת האדמה בשנת השמיטה. 

 
 
תווית ביול 
postage label, franking label, vignette L.S.A., Automatenfreimarke (ATM) 

התווית המופקת ע"י מכונה שמשחילים בה מטבעות ומנפיקה תוויות בערך נקוב לפי דרישה (לכל סוג מכונה מגבלות משלה לגבי אפשרויות בחירת עריכים). תוויות אלה משמשים כבול לכל דבר. בקרב האספנים מקובלים כינוים לפי שמות יצרני המכונות (האוטומטים) השונים. בישראל: קלוסנדורף, פראמה, סימא וכך הלאה.

 

בתמונה: תווית ביול מסוג קלוסנדורף שהוכנסה לשימוש בישראל בשנת 1990. 

 
 
תולדות הדואר 
postal history, histoire postale, Postgeschichte 

ענף איסוף בולאי המתמחה בחקר הטיפול השלם בפריט המועבר בדואר ולאוו דווקא בבול עצמו. תעריפים, נתיבי העברה, צורת גביית דמי הדואר, חותמות הכוונה, חותמות ביטול והגעה, סוגי שירות, סימונים ידניים כולל בתקופת הדואר הקדם בולאי ועוד. בהקשר הבולאי הצר אין כוונה לחקר, למשל, של צורות תיבות הדואר, תולדות הקמת בניני דואר שונים, תולדות האישים שניהלו את מנהלות הדואר, שרי הדואר וכך הלאה.

 

בתמונה: דף השער של המגזין לתולדות הדואר של ארץ ישראל

 
 
תיבת דואר 
mail box/ pillar box/ letter box, boite aux lettres, Briefkasten 

מתקן המוצב ברחובות היישוב ומאפשר לשולחי המכתבים לשלשל לתוכו את המעטפה המבוילת. תוכן תיבות הדואר נאסף על ידי אנשי הדואר ומועבר לבתי המיון להמשך טיפול.

 

בתמונה: בבול, שהונפק בישראל בשנת 2004 לרגל יום הבולאות, מוצגת תיבת דואר שהוצבה ברחובות ארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי. 

 
 
תיבת מכתבים (לקבלת דואר) 
mail box/private letter box, boite aux lettres, Briefkasten 

תיבה המותקנת ליד ביתו של הנמען, ובתוכה מניח הדוור את דברי הדואר שעליו למסור.

 

בתמונה: בול שהונפק במקסיקו בשנת 2018 ובו ציור של דוור המניח את המכתבים שהביא בתיבת המכתבים של הנמען. 

 
 
תכן 
design, dessin, representation, Entwurf 

תכן הוא מונח שנטבע ע"י האקדמיה ללשון עברית, ונועד לאפיין את מכלול העיצוב של הפריט הבולאי. 

 

בתמונה: תרשים בעיפרון של בול מועדים לשמחה תשי"ב. נוצר על ידי האמן ווילי ווינד כחלק מתהליך הכנת הגלופה להדפסת הבול. בתרשים שילב המעצב את כל מרכיבי התכן, כולל האיור והכיתוב הנלווה.

 
 
תמים (בול תמים) 
mint (stamp), neuf avec gomme, Postfrisch 

בול לא חתום ועם דבק מקורי,שמצבו זהה לזה שהיה כאשר יצא מבית הדפוס.

המונח נקבע ע"י האקדמיה ללשון העברית אך לא השתרש בציבור האספנים דוברי העברית. נהוג להשתמש במונח הלועזי "מינט". 

 

בתמונה: תעודת מומחה המעידה כי הבול שנבחן על ידי המומחה הוא במצב מקורי.

 

 
 
תערוכה 
exhibition, exposition, Ausstellung 

תערוכת בולים בימינו היא בד"כ תחרותית - בענפי תחרות מוגדרים כמו בולאות מסורתית, נושאים, תולדות הדואר, דואר אוויר ועוד. המציגים המתחרים זוכים במדליות ותעודות לפי הערכת צוות שופטים מוסמך. בתערוכות לרוב גם יריד של סוחרי בולים ושירותים בולאיים ופעילות נוער מאורגנת.

 

בתמונה: מראה כללי של אולם תערוכת הבולים "ישראל 2008". במרכז האולם מרוכזים דוכני הסוחרים, ועל מרבית השטח מוצבים לוחות התצוגה בהם הותקנו האוספים.

 
 
תעריף 
fee, tariff, taxe, Gebuhr, Tarif 

מחיר המשלוח של דבר דואר, המותנה בדרך כלל במרכיבים דוגמת יעד המשלוח, משקל דבר הדואר, והשירותים המיוחדים הנדרשים עבורו (רישום או דחיפות המשלוח). 

 

בתמונה: תעריפי המשלוח של דואר ישראל בשנת 1951, כפי שהודפסו על הכריכה הפנימית של קונטרס בולים אשר הונפק על ידי השירות הבולאי ב-7 בינואר 1951.  

 
 
תצוגה, מוצג 
exhibit, objet expose, Aussstellungsobject 

חלק מן האוסף אותו בחר האספן לארגן במתכונת מוסכמת ולהציג אותו לציבור במסגרת תערוכת בולים.

 

בתמונה: תצוגה המתמקדת בדואר המושבות היהודיות מתוך אוסף תולדות תולדות הדואר של ארץ ישראל שבנה האספן צבי אלכסנדר. האוסף שמור במוזיאון אלכסנדר לתולדות הדואר והבולאות, וחלקו מוצג בתצוגת קבע ובתערוכות מתחלפות המתקיימות במוזיאון

 
 
תקשורת 
communication, communication, Fernmeldewessen 

מונח המתייחס למגוון הדרכים הקיימות להעברת מידע בין אנשים. במשך מאות שנים היווה מערך הדואר את אמצעי התקשורת העיקרי להעברת מידע בין אנשים שלא יכלו להיפגש פנים אל פנים. מאז מחצית המאה ה-19 פותחו בהדרגה אמצעים אחרים, דוגמת הטלגרף, הטלפון ורשת האינטרנט, שהחליפו במידה רבה את מערך שירותי הדואר. 

 

בתמונה: שני בולים שהונפקו בהולנד בשנת 1989, ובהם מתוארת "מערכת תקשורת" בין ילדים המורכבת משתי קופסאות המחוברות בחוט מתוח.

 
 
תשנית 
variety, varietee, Abart 

שוני בין בול לבול בלוח הדפוס עצמו או בין הדפסות שונות. השינויים יכולים להיווצר בכל אחד משלבי ההנפקה, הן בשלב ההדפסה והן בשלב הניקבוב. קיימות תשניות רבות מאוד, דוגמת תשניות לוח, תשניות נייר, תשניות דבק, ניקבוב, הדפסי רכב, דפוס, זרחן, וצבע.

ההחלטה האם יש להתייחס לבול השונה כאל בול חדש, או להתייחס אליו כתשנית של הבול המקורי, אינה מבוססת על הגדרות מדוייקות, אלא תלויה בשיקול דעתו של עורך הקטלוג.

 

בתמונה: צמודה בת ארבעה בולים שהונפקה בפקיסטן ועליה הדפס רכב ששינה את הערך הנקוב של הבולים. כתוצאה מטעות בסדר האותיות של הדפס הרכב בבול השמאלי העליון נוצרה תשנית. 

 

 
 
תת-גיליון 
pane, panneau, Gruppe 

 חלק מתוך גיליון דואר הכולל מספר בולים הצמודים יחד.

 

בתמונה: שחזור של גיליון שלם מן הבול הראשון של הולנד. הגיליון, שכלל 100 בולים, הודפס במתכונת של ארבעה תת גיליונות של 25 בולים כל אחד. מבנה הגיליון שוחזר בעקבות מחקר מקיף של מאפייני הבולים, מאחר ולא שרד גיליון שלם מקורי מהבול הזה.